Δεύτερο σερί «διπλό» για τα Τζουμέρκα!

Ο ΑΟΚ Τζουμέρκων κέρδισε με 2-1 την Ολυμπιάδα στα Κολομόδια, παίρνοντας δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη!

Εντυπωσιακά έχει ξεκινήσει στο 2024 η ομάδα των Κεντρικών Τζουμέρκων, η οποία μετά το σπουδαίο «διπλό» στους Κωστακιούς κόντρα στο Δία, σήμερα κέρδισε την Ολυμπιάδα Αγ. Παρασκευής στην έδρα της και μάλιστα με ανατροπή, κατακτώντας τη δεύτερη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα, με την οποία «έπιασε» στη βαθμολογία τη σημερινή της αντίπαλο, καθώς και τα Ρακούν. Οι γηπεδούχοι που προερχόταν από μία καλή και μαχητική εμφάνιση στο Πέτα κόντρα στους Φιλέλληνες, ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό, όταν μετά από ωραία ενέργεια του Κατσάνου, ο Ζιώρης ήταν ο αποδέκτης της μπάλας, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Αυγερινός Κατσάνος με απευθείας εκτέλεση φάουλ είδε τη μπάλα να χτυπά στο δοκάρι και στη συνέχεια να περνά άουτ, ενώ στο ημίωρο της αναμέτρησης, ο Τσόλης με απευθείας εκτέλεση φάουλ, νικήθηκε από τον Καραμπούλα. Η ομάδα της Αγ. Παρασκευής συνέχισε να πιέζει για ένα δεύτερο γκολ, όμως ο Βασιλάκης που πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Παπαγιάννη, είδε τον Καραμπούλα να αποκρούει, με τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να βρίσκεται σε μεγάλη μέρα και να σταματά και το ωραίο σουτ του Ζιώρη από το ύψος της περιοχής.

Στην επανάληψη, οι οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν την Ολυμπιάδα, όταν στο 55ο λεπτό και μετά από φάση διαρκείας, ο Γ. Κατσάνος ισοφάρισε σε 1-1. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, ο Βασιλάκης είχε ένα σουτ που πέρασε άουτ, για να φτάσει στην ολική ανατροπή ο ΑΟΚΤΖ στο 65ο λεπτό, με τον Κυριαζόπουλο με σουτ μέσα από την περιοχή να κάνει το 1-2. Η νεανική ομάδα των γηπεδούχων στη συνέχεια προσπάθησε να ξεπεράσει το σοκ της ανατροπής και να φτάσει στην ισοφάριση, όμως ο Καραμπούλας έβγαλε στο 80' απευθείας εκτέλεση κόρνερ, ενώ στο 90', από βαθιά μπαλιά, ο Βαγγελής που βγήκε απέναντι από τον Καραμπούλα νικήθηκε, με τον τελευταίο να συμβάλει τα μέγιστα στο εκτός έδρας τρίποντο της ομάδας του.

Διαιτητής: Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί: Βαρέλης Βασίλης - Δημητρόπουλος Γιάννης

Ολυμπιάς Αγ. Παρασκευής (Μαργώνης): Τσουπράς, Νίκας, Δήμος, Βαγγελής, Κώστας, Παπαγιάννης, Τσόλης (Αθανασίου), Δημητρίου, Ζιώρης, Βασιλάκης, Κατσάνος Α.

ΑΟΚ Τζουμέρκων (Κατσάνος Γ.): Καραμπούλας, Μαρκοστάμος, Κατσάνος Αθ. (Κυριαζόπουλος), Ζαχάρης, Χάρος, Μαργώνης, Κατσάνος Χ., Κατσάνος Γ., Κόφφας, Κοντοδήμας, Κούρτης