Πρεμιέρα με ήττα από τον νταμπλούχο ΠΑΟΚ για την Αναγέννηση (vid)

Embed video:

Δείτε στο παραπάνω βίντεο ολόκληρο το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες, μία παραγωγή του Γραφείου Τύπου του ΠΑΟΚ.

Ξεκίνημα με το αριστερό και για την γυναικεία ομάδα χάντμπολ της Αναγέννησης, η οποία ηττήθηκε εύκολα το απόγευμα στο «σπίτι του χάντμπολ» στην Μίκρα από τον περσινό νταμπλούχο και φετινό φαβορί ΠΑΟΚ. Με όπλα, το γεμάτο ρόστερ, το μέταλλο του πρωταθλητή, την σκληρή προετοιμασία που πραγματοποίησε και το θετικό κλίμα της ομάδας, ο Δικέφαλος επέβαλε από την αρχή τον ρυθμό του δείχνοντας ποιος είναι το αφεντικό.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγούμενη 4-0, με τρομερή αμυντική λειτουργία, η οποία ύψωσε Σινικό τείχος μπροστά από την εστία της Camboim. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε με την εκπληκτική άμυνα των κοριτσιών του coach Πελεκίδη να δίνει στην ομάδα πλουραλισμό επιθετικών λύσεων και κατά συνέπεια, διαφορά 6 τερμάτων, ενώ το πρώτο γκολ ο ΠΑΟΚ Mateco το δέχτηκε στο 16ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι! Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου ο Δικέφαλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 8 γκολ διαφορά, 13-5.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ Mateco έπιασε το παιχνίδι απ'όπου το άφησε και στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου ανέβασε την διαφορά στα 9 γκολ. Το επιθετικό transition των νταμπλούχων έκανε θαύματα και δεκατρία λεπτά πριν την λήξη του αγώνα η διαφορά ήταν στο «double score» 19-8. Ο Δικέφαλος δεν σταμάτησε ποτέ και με σπασμένα τα φρένα ανέβασε την ψαλίδα στα 13 γκολ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ του αγώνα στο 26-13.

Διαιτητές: Λινάρδος - Νικολαΐδης

Πεντάλεπτα: 2-0, 4-0, 6-0, 8-2, 10-3, 13-5 (ημχ), 15-6, 16-7, 18-9, 18-9, 22-11, 26-13

Δίλεπτα: 3-5  Πέναλτι: 3/5 - 3/3

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Χατζηπαρασίδου 7, Ευμορφίδου, Γκάτζιου 7, Κρίτζαλη 1, Μεντεσίδου, Νίκολιτς 2, Καμπόιμ, Φερφόλια 3, Ζυγούρα 3, Βαφειάδου, Παναγιωτίδου 2, Σαμολαδά 1, Κωστοπούλου, Ματαρώνα, Μούρνου, Τσικνάκη

Αναγέννηση Άρτας (Τσέλιος): Μάμαλη, Μπαλάφα, Σκουτέλα, Εμμανουηλίδου 1, Νάτσο 1, Σκάρα 1, Νούλα, Θεοδοσοπούλου Β., Σπυριδοπούλου 1, Τσιομπάνου 5, Σαίντοβα, Κολτούκη, Καναρά, Θεοδοσοπούλου Σ., Νταβίντοβιτς 4