Νίκησε τον Αίαντα και περιμένει η Δόξα

Η Δόξα πήρε τη νίκη επί του Αίαντα, και περιμένει την εξέλιξη του Κυριακάτικου ντέρμπι ανάμεσα στην Αναγέννηση και το Σκουφά.

Την 15η νίκη της σε 21 ματς πέτυχε σήμερα το απόγευμα η Δόξα, αφού επικράτησε δύσκολα με 2-1 επί του μαχητικού Αίαντα Ράχης που θα ολοκληρώσει το πρωτάθλημα στην επιστροφή του στην Α' κατηγορία στην 6η θέση, προσπέρασε την Αναγέννηση στη βαθμολογία, η οποία αγωνίζεται αύριο κόντρα στον Σκουφά, ελπίζοντας σε ήττα της "Α", ώστε στο τέλος να είναι αυτή που θα κατακτήσει την πρώτη θέση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος. Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι, με ένα ωραίο σουτ του Καλαμπαλίκη, το οποίο απέκρουσε στη γωνία του ο Νάσης σε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στην ευκαιρία με γκολ στο 12ο λεπτό, όταν ο Σιλιόγκας έγινε κάτοχος της μπάλας από πάσα του Μπασιούκα και με σουτ-βολέ έξω από τη μεγάλη περιοχή έκανε το 1-0. Ο Αίας κατάφερε να ισοφαρίσει δέκα λεπτά αργότερα, όταν ο Κοτρότσιος πέρασε ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας για τον Δόση, ο οποίος από θέση τετ-α-τετ πλάσαρε από πάνω τον τερματοφύλακα για το 1-1, σε μία φάση που υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για οφσάιντ. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα απείλησαν με την ανατροπή από εκτέλεση κόρνερ του Κορέλη, όμως η κεφαλιά του Δόση πέρασε λίγο δίπλα από το παραθυράκι του Νάση. Η Δόξα προσπάθησε να πάρει ξανά το προβάδισμα και είχε ευκαιρίες με τους Μπασιούκα, Σιλιόγκα και Πατσαβούρα, με την πίεση να φέρνει αποτέλεσμα στο 39ο λεπτό, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Μπασιούκα, η Δόξα πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ, με τον Σιλιόγκα με κεφαλιά να βρίσκει τον Μπαλαδήμα, ο οποίος με μονοκόμματο σουτ με το αριστερό σημείωσε το 2-1. Η ομάδα της Ράχης από κόρνερ απείλησε ξανά, αυτή τη φορά για την ισοφάριση, όταν ο Κοτρότσιος εκτέλεσε κόρνερ, με τον Σιαπάτη και τον Κατέρο να σουτάρουν και τους αμυντικούς να διώχνουν διαδοχικά.

Στην επανάληψη, κυριάρχησε η ένταση, υπήρξαν πολλές διαμαρτυρίες και λιγοστές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με αποτέλεσμα στο 70ο λεπτό να έρθει η πρώτη κόκκινη κάρτα, με τον Ντούπη να παίρνει την άγουσα για τα αποδυτήρια με δεύτερη κίτρινη για διαμαρτυρία σε φάουλ στο οποίο υπέπεσε και από το οποίο, ο Μπαλαδήμας με απευθείας εκτέλεση φάουλ είδε τη μπάλα να χτυπά στο κάθετο δοκάρι. Πέντε λεπτά αργότερα, η αριθμητική ισορροπία επανήλθε, καθώς ήταν η σειρά του σκόρερ του πρώτου τέρματος Σιλιόγκα να αποβληθεί με κόκκινη κάρτα, βλέποντας δύο κίτρινες κάρτες σε διάστημα πέντε λεπτών, η οποία θα του στερήσει τη συμμετοχή από τον επαναληπτικό ημιτελικό του Κυπέλλου με την Καμπή. Η ομάδα της Ράχης, η οποία στο β' μέρος αγωνίστηκε με τον Θεμελή κάτω από τα δοκάρια, χωρίς να έχει το άγχος του αποτελέσματος αλλά με πάθος για ένα θετικό αποτέλεσμα, προσπάθησε στη συνέχεια για την ισοφάριση και είχε δύο καλά σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, από τους Κορέλη και Κοτρότσιο, με τη μπάλα να περνά και στις δύο περιπτώσεις λίγο άουτ. Οι γηπεδούχοι με τη σειρά τους, είχαν μία καλή στιγμή σε αντεπίθεση, με τον Μπασιούκα μέσα από τη μεγάλη περιοχή να σουτάρει και τον Θεμελή να μπλοκάρει.

Διαιτητής: Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί: Αθανασίου Άγγελος - Αλευρή Κωνσταντίνα

Δόξα Άρτας (Νίκου): Νάσης, Πατσαβούρας, Νούτσος, Κάλλιας, Πέτσας, Τυρολόγος, Τσιάτσος (81' Μιχάλης), Παπαλάμπρης, Μπαλαδήμας (92' Κούρρα), Μπασιούκας (84' Γκούβελος), Σιλιόγκας

Αίας Ράχης (Παλιάτσος): Γεωργάκης (46' λ.τρ. Θάνος), Θεμελής Γ., Καλαμπαλίκης, Κατέρος, Αβραμίδης, Ντούπης, Σιαπάτης (66' Αντωνίου), Ευαγγέλου, Κορέλης, Κοτρότσιος, Δόσης (71' Σάλλας)