Πρεμιέρα με το... δεξί για την Αναγέννηση στο Κορφοβούνι

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Α' ΕΠΣ Άρτας η Αναγέννηση, η οποία στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της διοργάνωσης, επιβλήθηκε εκτός έδρας του ΑΟ Κορφοβουνίου με 1-3, κατακτώντας τους πρώτους τρεις βαθμούς της στο πρωτάθλημα.

Σε αντίθεση με την πρεμιέρα στο Κύπελλο, όπου η ιστορική Αναγέννηση γνώρισε τον αποκλεισμό στην παράταση από την Μέλισσα, στην σημερινή πρεμιέρα του πρωταθλήματος κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-3 στο γήπεδο του Κορφοβουνίου. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση και απείλησαν με ένα δυνατό σουτ του Μαργαρίτη, ενώ στο πρώτο τέταρτο είχαν και δυο πολύ καλές στιγμές με τον Σιδηρόπουλο να μην βρίσκει στόχο. Το γκολ που άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση ήρθε στο 19ο λεπτό, έπειτα από πλασέ του Ρίζου, ο οποίος στο 28' είχε ακόμα μία καλή στιγμή, ενώ στο 43ο λεπτό ο Ασπροποταμίτης με δυνατό σουτ δεν κατάφερε να νικήσει τον Κίτσιο. Οι γηπεδούχοι στο α' ημίχρονο είχαν ένα καλό σουτ με τον Βασιλείου το οποίο πέρασε άουτ.

Στην επανάληψη ο ΑΟΚ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια στο 51ο λεπτό, όταν ο Στασινός κέρδισε φάουλ και ο Ευθυμίου με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Μπακόλα, ο οποίος δεν κατάφερε να συγκρατήσει τη μπάλα. Η Αναγέννηση απάντησε γρήγορα στο γκολ, καθώς πέντε λεπτά αργότερα από εκετέλεση κόρνερ του Ασπροποταμίτη, ο Μανοδήμος με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-2. Μάλιστα λίγα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να πετύχουν και άλλο τέρμα με τον Σιδηρόπουλο, όμως ο Κίτσιος νίκησε από κοντά τον υψηλόσωμο στράικερ. Οι γηπεδούχοι όσο το παιχνίδι ήταν στο γκολ ήλπιζαν στο να πάρουν κάτι από αυτή τη δύσκολη αναμέτρηση, όμως ο Μπακόλας με επέμβαση στη γωνία του απέκρουσε την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Θάνου. Στο 73ο λεπτό, ο Ρίζος πήγε να πετύχει ένα πολύ όμορφο γκολ, όμως αφού απέφυγε τέσσερις αντιπάλους είδε το πλασέ του να σταματά στο κάθετο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι που είχαν μία κεφαλιά του Βασιλείου από κόρνερ που πέρασε άουτ, δέχθηκαν τελικά το τρίτο και καταδικαστικό τέρμα στις καθυστερήσεις. Αφού πρώτα στο 88' ο Σιδηρόπουλος δεν κατάφερε να νικήσει από κοντά και πάλι τον Κίτσιο, στο 92ο λεπτό, ο Μαργαρίτης βρήκε τον Παπακίτσο και αυτός με πλασέ έγραψε το 1-3.

Διαιτητής: Κουτσιαύτης Αριστομένης  Βοηθοί: Δημητρόπουλος Γιάννης - Στούπας Παύλος

ΑΟ Κορφοβουνίου (Πλιάτσικας): Κίτσιος, Τάτσης, Κοντοδήμας, Αντωνίου, Κωνσταντίνου, Μακρής Α. (46' Ευθυμίου), Βάσιος (46' Στασινός), Μήτσιος (Κομπογιάννης), Παππάς Α. (46' Θάνος), Ζαγγανάς, Βασιλείου

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας Α.) Μπακόλας, Θεοδώρου, Κραμπής, Μανοδήμος, Γιαννούλης, Ρίζος (73΄ Παπακίτσος), Σταύρου, Ασπροποταμίτης, Κατσαρός (85΄ Γκαρτζώνης), Μαργαρίτης, Σιδηρόπουλος

Photo credits: Γ.Α.Σ. Αναγέννηση Άρτας - ΑΟΚ Αθλητικός Όμιλος Κορφοβουνίου