Νέο «διπλό» για Φιλέλληνες Πέτα

Μετά τη νίκη στο Νεοχώρι η ομάδα του Πέτα επικράτησε και στην έδρα της ΑΕΚΠ με σκορ 0-4, διατηρώντας κάποιες ελάχιστες μαθηματικές ελπίδες για την είσοδο της στα play-off του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από την αρχή δυνατά το παιχνίδι ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ. Αφού απείλησαν με τον Μπιρμπίλη και τον Αθανασιάδη, στο 22' ο τελευταίος από πλάγια αριστερά, με σουτ στην απέναντι γωνία έκανε το 0-1. Στο 27' ο Μπιρμπίλης με ωραία ενέργεια απέφυγε δύο παίκτες και με σουτ σημείωσε το 0-2. Στο 40' ο Ζιώρης έχασε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει, όταν πέρασε και τον τερματοφύλακα αλλά στη συνέχεια πλάσαρε άουτ.

Το 0-3 για τους Φιλέλληνες ήρθε στο 15ο λεπτό της επανάληψης, με τον Γιάννενα να εκμεταλλεύεται κάθετη πάσα και να κάνει στη συνέχεια το 0-3. Στο 68' ο Γεροδήμος απέκρουσε εντυπωσιακά σουτ του Qyra, για να έρθει στο 70' ο Μπιρμπίλης, με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ, να πετύχει το 0-4.

Διαιτητής: Κούσουλας Γιώργος  Βοηθοί: Σαρλής Χρήστος - Δημητρόπουλος Γιάννης

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών: Παπαθανασίου Δ., Κοντογιάννης (75' Κατσαντούλας), Γεωργακόπουλος, Τζιανούμης, Διαμάντης, Σίμος, Qyra, Βάντζος, Μπόκος (56' Μπιρμπίλης Δ.), Σερέτης, Χαϊντάρι Σ. (74' Παπαθανασίου Α.)

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας): Γεροδήμος, Βάσιος, Σερβετάς (68' Ζάμπας), Κολιός, Τσιγαρίδας, Ζιώρης, Αθανασιάδης (62' Κώστας), Μπιρμπίλης Β. (74' Δήμος Χ.), Γιάννενας, Σταμάτης, Ροβίνας