Πολύτιμη νίκη η Μέλισσα, 1-0 την Κυπελλούχο ΑΕΞ

Πολύτιμη νίκη στην προσπάθειά της για συμμετοχή στα play-off πήρε η ΑΕΜ Μέλισσα επικρατώντας της ΑΕ Ξηροβουνίου στην έδρα της με 1-0, για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α' κατηγορίας.

Η Μέλισσα απείλησε πρώτη μόλις στο 3ο λεπτό, όταν μετά από ωραία συνεργασία, ο Παπακίτσος από τα όρια της περιοχής και χωρίς πίεση σούταρε αδύναμα και ο Αλεξίου μπλόκαρε. Η ΑΕΞ είχε μία ωραία φάση με ένα ανάποδο ψαλίδι του Δόση το οποίο όμως δεν βρήκε εστία. Ακολούθησαν τρεις απανωτές φάσεις για τους γηπεδούχους στο διάστημα 16'-18'. Από εκτέλεση κόρνερ του Κακοχρήστου από τα δεξιά, ο Καλαμπόκης πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Σε σέντρα του Τσιάτσου ο Παπακίτσος από καλή θέση δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα προς την εστία, ενώ ο Λάμπρος Δήμος με σουτ είδε τον Αλεξίου να μπλοκάρει στη γωνία του. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 27' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Άρη Δόση από τα τριάντα περίπου μέτρα, με τον Νικολάου να αποκρούει όμορφα. Στο 34' ήταν η σειρά του Τσιάτσου να απειλήσει απευθείας από κερδισμένο φάουλ από πλάγια, με τον Αλεξίου να αποκρούει στη γωνία του, όπως και ο Νικολάου έκανε στην επόμενη φάση σε σουτ του Κυριαζή μέσα από την περιοχή και αφού κατέβασε ωραία τη μπάλα ύστερα από σέντρα του Γιαννούλη. Στην τελευταία φάση για το α' μέρος, ο Κυριαζής σήκωσε για τον Δόση, ο οποίος με νέο ανάποδο ψαλίδι έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στην επανάληψη η Μέλισσα απείλησε και πάλι πρώτη, όταν σε ωραία βαθιά μπαλιά του Δήμου, ο Κότσιαλος πρόλαβε την έξοδο του Αλεξίου και πλάσαρε από πάνω, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία. Στο 57' ο Δόσης κέρδισε τη μονομαχία με τον Τσιάτσο και έκανε τα σουτ από τα όρια της περιοχής, αλλά δεν δυσκόλεψε τον πορτιέρο της ΑΕΜ που μπλόκαρε. Στο 64' ο Λάμπρος Δήμος δοκίμασε και πάλι τον Αλεξίου, ο οποίος μπλόκαρε το σουτ του με διπλή προσπάθεια, όμως τρία λεπτά αργότερα ο Δήμος έπειτα από εξαιρετική ατομική προσπάθεια από τα αριστερά, γύρισε παράλληλα, και η μπάλα κατέληξε στον Δράκο, ο οποίος σούταρε με τη μία, η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι, και στη συνέχεια ο Αλεξίου δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το γκολ και το 1-0. Η ΑΕΞ απείλησε ξανά μετά από αρκετή ώρα και συγκεκριμένα στο 8ο λεπτό, όταν ο Γιαννούλης έψαξε τον Γκυζέλη με ωραία μπαλιά, όμως η κεφαλιά του τελευταίου πέρασε λίγο δίπλα από την εστία της Μέλισσας. Στο 89' οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν κλειδώσει τη νίκη, όμως βιάστηκαν να πανηγυρίσουν. Συγκεκριμένα, από μπαλιά του Παπακίτσου, ο Αλεξίου έκανε λανθασμένη έξοδο και ο Δήμος με προβολή λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα προς το τέρμα και έτρεξε προς τον πάγκο πανηγυρίζοντας, όμως αυτή κόλλησε στις λάσπες και ο Γιαννούλης που ακολούθησε τη φάση κατάφερε να την απομακρύνει πριν περάσει τη γραμμή!

Διαιτητής: Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί: Μάνος Δημήτρης - Παπαμιχαήλ Αποστόλης

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης): Νικολάου, Τσιάτσος, Καλαμπόκης, Σταμούλης, Κακοχρήστος, Κότσιαλος (86' Σεντόρης), Κούσης, Σαγάνης, Δήμος (91' Μήτσιος), Παπακίτσος, Δράκος

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς): Αλεξίου, Δόσης Αν., Πλακιάς, Κοσταντίνι, Ανυφαντής (68' Καφαλής), Γρύλλης, Γιαννούλης, Βίτσιος, Νίκου, Κυριαζής (63' Γκυζέλης), Δόσης Αρ.