Σαρωτικός ο Σκουφάς στο Κύπελλο

Εύκολη νίκη και πρόκριση για το Σκουφά στο Κύπελλο επί της Αναγέννησης Σχηματαρίου, με σκορ 5-1.

Αγώνας Κυπέλλου και εύκολη επικράτηση για το Σκουφά Κομποτίου κόντρα στην Αναγέννηση Σχηματαρίου, με την αρτινή ομάδα να αντιμετωπίζει το Φωκικό στη συνέχεια της πορείας της, με στόχο την πρόκρισή της στους "8" του θεσμού του Κυπέλλου Ερασιτεχνών. Έπειτα από ένα στείρο και αναγνωριστικό πρώτο τέταρτο, ο Σκουφάς με ένα καταιγιστικό επτάλεπτο, καθάρισε το παιχνίδι. Αρχικά, στο 15ο λεπτό προειδοποίησε όταν από ωραία κάθετη πάσα του Χούσου, ο Τσαρακλημάνης έφυγε απέναντι στον Κουτρούμπα, όμως στην προσπάθειά του να τον περάσει βγήκε εκτός. Σε μια παρόμοια φάση δύο λεπτά μετά, ο Χούσος και πάλι βρήκε τον Κυριάκη, ο οποίος κατόρθωσε να αποφύγει και τον γκολκίπερ του Σχηματαρίου και να γράψει το 1-0. Στο 20' ήρθε το 2-0, με το Χρηστογιάννη να κάνει μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, και τον Τσίρο, με το στήθος (!) να σκοράρει. Τρία λεπτά μετά, ήρθε και το 3-0, με το Μαγκάκη να κοντρολάρει μετά από διώξιμο αμυντικών, να πιάνει πολύ μακρινό σουτ, τον Κουτρούμπα να κάνει κακή εκτίμηση και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Ο Σκουφάς δεν έριξε το ρυθμό του, με τους φιλοξενούμενους από την άλλη να δείχνουν να παρατάνε το ματς μετά τα πρώτα γκολ που δέχτηκαν. Ο Κακάβας είχε δύο κεφαλιές στη συνέχεια από καλές θέσεις, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει, για να φτάσουμε στο τελευταίο πεντάλεπτο, όπου με δύο ακόμη γκολ, ο Σκουφάς έφτασε το σκορ σε επίπεδα συντριβής. Στο 40ο λεπτό μετά από ωραία ενέργεια και σέντρα του Χούσου, ο Τσαρακλημάνης με κεφαλιά έγραψε το 4-0, ενώ δύο λεπτά μετά, και πάλι ο Χούσος βρήκε με κάθετη πάσα τον Τσαρακλημάνη, μοιράζοντας την τρίτη του ασίστ, με το φορ του Σκουφά να πλασάρει στο τετ α τετ για το 5-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό, όπως ήταν λογικό ο Σκουφάς κατέβασε κάπως ταχύτητα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δε δημιουργούσε φάσεις. Στο 54ο λεπτό από πάσα του Τσαρακλημάνη ο Χούσος προσπάθησε να κρεμάσει τον Κουτρούμπα, όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το δοκάρι, ενώ τρία λεπτά μετά, από πάσα του Κυριάκη ο Τσαρακλημάνης σούταρε, όμως ο Κουτρούμπας του αρνήθηκε με τα πόδια το χατ-τρικ. Χρειάστηκε να περάσει περισσότερη από μία ώρα αγώνα για να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Παπαχρήστου οι φιλοξενούμενοι. Συγκεκριμένα, στο 61' από πάσα του Γκαράνη, ο Κίσσας σούταρε από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Στο 74ο λεπτό από βαθιά μπαλιά του Χρηστογιάννη ο Τσαρακλημάνης άργησε να τελειώσει τη φάση, όμως μοίρασε στον επερχόμενο Τσιάπαλη που από πλάγια δεξιά σούταρε ψηλά. Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα το γκολ της τιμής, και κατάφεραν να το πετύχουν στο 84ο λεπτό, όταν ο Βαγγέλης Κίσσας βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, πλάσαρε κάτω από το σώμα του Παπαχρήστου και έγραψε το τελικό 5-1. Δύο λεπτά μετά, ο ίδιος παίχτης λίγο έλειψε να πέτυχε και το 5-2, όμως την κεφαλιά που επιχείρησε, έβγαλε δύσκολα στη γωνία του ο Παπαχρήστος. Στην τελευταία φάση του ματς, ο Κάκος δεν μπόρεσε να πλασάρει καλά υπό πίεση, και το σκορ παρέμεινε ως είχε, με το Σκουφά να πετυχαίνει μια άνετη νίκη.

Διαιτητής : Κέκελος Παναγιώτης  Βοηθοί : Καλύβας Κώστας - Τσιλίκας Νίκος

Σκουφάς Κομποτίου (Μαγκάκης) : Παπαχρήστος, Καλπακούλας, Μαγκάκης, Κακάβας (46' Μπαλάτσας), Χούσος (61' Τσιάπαλης), Σχισμένος, Κυριάκης, Δάρδας, Τσαρακλημάνης, Χρηστογιάννης, Τσίρος (46' Κολιούλης)

Αναγέννηση Σχηματαρίου (Πλατής) : Κουτρούμπας, Λασκαρίδης, Χρήστου (49' Κίσσας Ε.), Μεταξάς, Γκαράνης, Ταυταρίδης, Κόκκαλης, Κίσσας Γ. ,Βυλιώτης (87' Ανυφαντής Β.), Ανυφαντής Α., Ταμπαθανάσης (83' Κάκος)