Πήρε το ντέρμπι με τους Αναργύρους στις καθυστερήσεις ο Αίας (pics)

Μεγάλη νίκη πήρε στις καθυστερήσεις ο Αίας Ράχης, κόντρα στον ΑΟ Αγ. Αναργύρων, με 2-3.

Πολύ σημαντική νίκη, την τέταρτη σε ισάριθμα ματς σημείωσε ο Αίας Ράχης, που επικράτησε στις καθυστερήσεις του ΑΟ Αγ. Αναργύρων με 2-3 σε ένα εξαιρετικά αμφίρροπο και δυνατό παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς, και μόλις στο 1ο λεπτό, το σουτ του Κοτρότσιου σταμάτησαν πάνω στη γραμμή οι αμυντικοί. Στο 12ο λεπτό, οι γηπεδούχοι απάντησαν με το Γεωργούλα να νικιέται σε τετ α τετ από το Γεωργάκη. Το 1-0 ήρθε στο 28ο λεπτό, όταν σε φάουλ στην περιοχή, Κόνιαρης και Ντούπης μονομάχησαν στον αέρα με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Η απάντηση του Αίαντα ήταν άμεση και στο 32ο λεπτό, από κάθετη πάσα του Κοτρότσιου, ο Κορέλης έγραψε το 1-1 από θέση τετ α τετ. Στο 40ο λεπτό, οι Αγ. Ανάργυροι έφτασαν κοντά στο γκολ, όταν από κόρνερ του Κακιώνη, διώξιμο αμυντικού σταμάτησε στο δοκάρι, με το 1-1 να μένει ως την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν όπως έκλεισε το πρώτο μέρος, δηλαδή με δοκάρι, μετά από σουτ του Τζαλοκώστα και επέμβαση του Γεωργάκη. Στο 50ο λεπτό, ο Κορέλης είχε μια άκαρπη προσπάθεια που κατέληξε εκτός, για να φτάσει στην ανατροπή ο ΑΟ Αγ. Αναργύρων, στο 52', όταν από βαθιά μπαλιά και κακή εκτίμηση της άμυνας, ο Κακιώνης βγήκε στο τετ α τετ και πλάσαρε εύστοχα για το 2-1. Στο 55ο λεπτό, ο Κοτρότσιος δέχτηκε δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον Κόνιαρη, που μάλιστα μετέβη στο νοσοκομείο με βαρύ διάστρεμμα, με τον Αίαντα να μεταφέρει τις ευχές του για γρήγορη ανάρρωση στον ποδοσφαιριστή. Οι φιλοξενούμενοι παρά το αριθμητικό μειονέκτημα έφτασαν στην ισοφάριση στο 60', όταν ο Κορέλης από καλή θέση νικήθηκε από το Γεωργάκη, όμως ο Τομουτζόγλου με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, έγραψε το 2-2. Το γκολ αυτό έδωσε άλλο αέρα στον Αίαντα, που είχε ούτε λίγο ούτε πολύ, 4(!) δοκάρια στη συνέχεια, με τους Κορέλη, Ανυφαντή και Τομουτζόγλου, για να φτάσει τελικά στην ανατροπή στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν στην κόντρα ο Κορέλης έκανε την κούρσα και έσπασε για τον Ανυφαντή, που πλάσαρε για το τελικό 2-3. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στην τελευταία φάση να πάρει έστω το βαθμό, όμως το σουτ του Κάτσινου απομακρύνθηκε από την άμυνα του Αίαντα που πήρε μεγάλη νίκη.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Βατός Παναγιώτης - Βαρέλης Βασίλης

ΑΟ Αγ. Αναργύρων (Πλιάτσικας) : Κανταρέλης, Μακρής (46' Τζίμας), Μποχώτης, Σιαπλαούρας, Σακκάς, Κακάβας, Κανταρέλης Ο. (46' Τζαλοκώστας), Κόνιαρης (58' λ.τρ. Πλακούτσης - 85' Κάτσινος), Σακκάς Ν., Κακιώνης, Γεωργούλας (77' Τζίμας Γ.)

Αίας Ράχης (Κοσμάς) : Γεωργάκης, Ρώσσος, Καλαμπαλίκης, Ντούπης, Βίτσιος (72' Νίκου), Αβραμίδης (46' Κατέρος), Τομουτζόγλου (95' Ευαγγέλου), Σιαπάτης, Κορέλης, Κοτρότσιος, Οικονόμου (46' Ανυφαντής)