Μεγάλο "διπλό" του Καραϊσκάκη στην πρεμιέρα της SL2

Σε ένα ματς με νεύρα και εντάσεις, ο Καραϊσκάκης έφυγε με σπουδαίο "διπλό" από την Κρήτη, κόντρα στην Επισκοπή, με 0-1!

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε ο Καραϊσκάκης στην πρεμιέρα της SL2, επικρατώντας σε ένα δυνατό ματς, της Επισκοπής, με 0-1! Εξαιρετικό παιχνίδι για την αρτινή ομάδα, πραγματοποίησε ο πολύπειρος Χουάντερσον, που έβγαλε και πέναλτι, που είχε ακούσει πολλά από την εξέδρα, για την απόδοσή του στο ματς Κυπέλλου στο Στάδιο, σε ένα ματς που είχε αγωνιστεί απροπόνητος λόγω ασθένειας. Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτη φορά στο ματς στο 12ο λεπτό, όμως το παράλληλο γύρισμα του Ανδρικόπουλου πέρασε από όλους. Στο 28ο λεπτό, η αρτινή ομάδα άνοιξε το σκορ, όταν σε παράλληλο γύρισμα του Ρούνεϊ, ο Τασιούλης έκοψε με το χέρι, με τον κο Βουρνέλη να καταλογίζει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σταματής, που νίκησε τον Καλογεράκη, για το 0-1. Ο Καραϊσκάκης στη συνέχεια διαχειρίστηκε το προβάδισμά του, κρατώντας στην άμυνα, χωρίς να δεχτεί φάσεις, πέραν μιας επικίνδυνης μπαλιάς του Ανδρικόπουλου και πάλι, που ο Νταρζίσιο δεν μπόρεσε να βρει για λίγο και να απειλήσει από κοντά.

Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι συνέχισα να έχει εντάσεις και πάθος, ενώ τραυματίστηκε ο Γλυνός, μένοντας για αρκετή ώρα στο έδαφος (διακομίστηκε στο νοσοκομείο και ευτυχώς είναι καλά στην υγεία του), κάτι που οδήγησε στο να παιχτούν 11 λεπτά καθυστερήσεων! Στο 47ο λεπτό, ο Σταθόπουλος σούταρε άουτ από καλή θέση, ενώ στο 56', οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία, καθώς κέρδισαν πέναλτι σε αναμπουμπούλα στην περιοχή και χέρι αμυνόμενου, όμως ο Χουάντερσον με μεγάλη επέμβαση και με τη βοήθεια του δοκαριού, νίκησε τον Νταρζίσιο, κρατώντας το "μηδέν". Στο 65ο λεπτό, σουτ του Ντεμέτριους έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια, με τον Καραϊσκάκη όσο περνούσε η ώρα να βρίσκει χώρους για να χτυπήσει στην κόντρα. Στο 78ο λεπτό, από κόρνερ του Δερμιτζάκη, ο Φαν Ίπερεν με εξαιρετική καρφωτή κεφαλιά ανάγκασε σε δύσκολη επέμβαση τον Καλογεράκη, ενώ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Καλογεράκης και πάλι νίκησε του Ρούνεϊ που σούταρε από θέση τετ α τετ, κρατώντας την ομάδα του στη διεκδίκηση αποτελέσματος. Στο 97ο λεπτό, και στην τελευταία φάση του ματς, ο Γεωργούσης βρήκε χώρο και σούταρε από καλή θέση, όμως ο Χουάντερσον και πάλι, με δύσκολη επέμβαση, κράτησε το 0-1, χαρίζοντας το μεγάλο "διπλό" στην αρτινή ομάδα, που μπήκε με το δεξί σε ένα άκρως απαιτητικό πρωτάθλημα.

Γκολ : Σταματής 28' (πεν.)

Διαιτητής : Βουρνέλης (Μακεδονίας)  Βοηθοί: Κουφός (Μακεδονίας) - Τοροσιάδης (Μακεδονίας)  4ος: Αναστασόπουλος (Χαλκιδικής)  Παρατηρητής: Παπαδάκης (Λασιθίου)

Επισκοπή Ρεθύμνου (Βέλιτς) : Καλογεράκης, Ανδρικόπουλος, Τασιούλης (82' Τριντάντε), Μπαρμπόσα, Γκονζάλβες, Εμπόι (62' Σουμπασάκης), Ντεμέτριους, Πολυχρόνης, Σταθόπουλος (53′ λ.τρ. Γεωργούσης), Νταρζίσιο, Νοικοκυράκης

Καραϊσκάκης (Τζουκάνοβιτς) : Χουάντερσον, Τάμπας, Μπεκατώρος, Γλυνός (81' λ.τρ. Φαν Ίπερεν), Κλιγγόπουλος, Βαφειάδης, Δερμιτζάκης, Ναζίμ, Σταματής (91' Γαλεάδης), Ρούνεϊ, Ντοναλντόνι (70' Ρουμπανγκούκα)