Ανώδυνη ισοπαλία πριν τον τελικό με τον Σκουφά για την Αναγέννηση

Ισόπαλη χωρίς τέρματα με 0-0 αναδείχτηκε η Αναγέννηση, με τη Δόξα, πριν το ματς-τελικό με το Σκουφά το ερχόμενο Σάββατο.

Ισόπαλο χωρίς τέρματα αναδείχτηκε το παιχνίδι της Αναγέννησης με τη Δόξα, στο Δημοτικό Στάδιο, με τυπικά γηπεδούχο τη δεύτερη. Το αποτέλεσμα αυτό δεν αλλάζει κάτι ουσιαστικά στην κατάταξη, αφού ο Σκουφάς χρειάζεται μόνο νίκη το Σάββατο, για να είναι εκείνος που θα πάρει το Πρωτάθλημα και την άνοδο στη Γ' Εθνική. Από την άλλη η Δόξα κλείνει το Σάββατο μια άκρως επιτυχημένη χρονιά, υπό την μπαγκέτα του Πάνου Νίκου, στην οποία κατέκτησε το Κύπελλο, και αναδείχτηκε μακράν των υπόλοιπων, η 3η καλύτερη ομάδα του Πρωταθλήματος, αλλάζοντας την εικόνα της 180ο, σε σχέση με την περσινή της παρουσία. Στο αγωνιστικό μέρος, στο πρώτο μισό, η Αναγέννηση ήταν εκείνη που έγινε πιο απειλητική, φτάνοντας στο 28' σε μεγάλη φάση, με τον Δημήτρη Παπακίτσο να σημαδεύει με ωραίο σουτ το δοκάρι του Νίκου. Στο 42ο λεπτό, οι τυπικά φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ, όταν από σέντρα του Θεοδώρου, ο Ασπροποταμίτης πήρε ωραία γυριστή κεφαλιά, όμως ο Νίκου έβγαλε δύσκολα στη γωνιά του.

Στο δεύτερο μέρος, η Δόξα άγγιξε το 1-0, όταν από φάουλ του Βασιλάκη και κεφαλιά του Σιλιόγκα στο δεύτερο δοκάρι, ο Τσιγαρίδας φάτσα με τον Μπακόλα, από τα τρία μέτρα, δεν κατάφερε σε δύο περιπτώσεις να νικήσει τον γκολκίπερ της "Α" που κράτησε το "μηδέν". Η Αναγέννηση από τη μεριά της αν και είχε την κατοχή, δεν πραγματοποίησε την καλύτερή της εμφάνιση, και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 68' για να απειλήσει ξανά, με τον Τσελά να παίρνει την κεφαλιά από κόρνερ του Ασπροποταμίτη σημαδεύοντας άουτ. Δύο λεπτά μετά, σέντρα του δραστήριου από δεξιά, Θεοδώρου, έδιωξε πάνω στη γραμμή σωτήρια ο Τσιγαρίδας, ενώ στο 74ο λεπτό, σουτ του Καλόγηρου έξω από την περιοχή, πέρασε περίπου ένα μέτρο δίπλα από την εστία του Μπακόλα. Η τελευταία πραγματικά καλή στιγμή ήρθε στο 76ο λεπτό για τη φιλοξενούμενη Αναγέννηση, όταν ο Θεοδώρου και πάλι σέντραρε, με το Σταμούλη στο πρώτο δοκάρι να μην πιάνει αφύλαχτος καλή κεφαλιά σημαδεύοντας άουτ, για να κλείσει το ματς με υποψία φάσης στο 84', όταν νέα σέντρα του Θεοδώρου, δεν κατάφερε ο Λύτος να την κάνει φάση, από καλή θέση, μην μπορώντας να κάνει επαφή με την μπάλα.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Νούσιας Οδυσσέας - Δημητρόπουλος Γιάννης

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νίκου, Βελαέτης, Δήμος (69' Οικονόμου), Αράπης (87' Κουτρούμπας), Τσιγαρίδας, Τυρολόγος, Κάλλιας (80' Στασινούλας), Καλόγηρος, Θανάσης (32' λ.τρ. Βασιλάκης), Σιλιόγκας, Πατσαβούρας

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Μπακόλας, Θεοδώρου, Γιαννούλης, Λύτος, Παπαρούνης, Κραμπής, Σταμούλης, Κατσαρός (55' Τσελά), Σιδηρόπουλος, Ασπροποταμίτης, Παπακίτσος Δ. (66' Βασιλάκος)