Νίκη play off για τον Πρωτέα!

Μεγάλη νίκη σημείωσε το απόγευμα της Κυριακής (16/12) ο Πρωτέας, ο οποίος κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Φαίακα που είχε ξεκινήσει με 6 στα 6 στο πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μία ελαφρά υπεροχή στο α' ημίχρονο και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 11-14. Στην επανάληψη όμως οι παίκτες του Πρωτέα ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και με κορυφαίους στο σκοράρισμα τον Γιαννόπουλο με 10 τέρματα και τον Κουμαραδέλη με 7, αλλά και τον τερματοφύλακα Γεωργαλή που έκανε σπουδαίες επεμβάσεις, έφτασαν στη νίκη με 26-24.

Μάλιστα, η διοίκηση της αρτινής ομάδας βλέποντας ότι θα βρίσκονται στα play off της ανόδου, ξεκίνησε τις ενέργειες ώστε η ομάδα να ενισχυθεί μεταγραφικά. Άλλωστε, ήδη έχει ανακοινωθεί η επιστροφή του τερματοφύλακα Ηλία Τσούλου μετά το σύντομο πέρασμά του από τον Φίλιππο Βέροιας και την Handball Premier. Ο παίκτης θα ενταχθεί επίσημα στο ρόστερ της ομάδας στην μεταγραφική περίοδο του Δεκεμβρίου και αναμένεται να βοηθήσει τα μέγιστα στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος!

Τέλος, η διοίκηση εκφράστηκε με τα καλύτερα λόγια για το νέο φωτισμό που τοποθετήθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο Άρτας, δίνοντας συγχαρητήρια στον Δήμαρχο κ. Τσιρογιάννη, στον Πρόεδρο του Αθλητικού Κέντρου κ. Πανέτα και την υπόλοιπη Δημοτική αρχή για την ανακαίνιση που έχει και συνέχεια.

Διαιτητές: Τσάκωνας - Φωκίτης

Τα πεντάλεπτα: 1-1,3-6, 5-7, 6-9, 8-12, 11-14 ημ 14-15, 18-17, 21-19, 22-20, 24-22, 26-24

Δίλεπτα: 5-3  Πέναλτι: 1/3 - 3/6

Πρωτέας Άρτας (Ντάλας): Γεωργαλής, Τσέλιος Π. 4, Κουμαραδέλης 7, Τλούπας 1, Βουρλόκας, Κίτσος, Τσέλιος Ν, Τσέλιος Γ., Μπίζγκα 3, Γιαννόπουλος 10, Ρίζος, Κάντσης, Κώστας

Φαίακας Κέρκυρας: Κατσακιώρης, Δόικας, Τσόνας, Βλαχόπουλος, Σκανδάλης 1, Κουτσικόπουλος, Κουλούρης, Τζούκας 5, Σπίγγος, Κατσαρός 6, Σκουρτάι, Δελλής, Πίτος 3, Ριγανάς 6, Κορακιανίτης 1, Νάστος 2

Αποτελέσματα 7ης αγωνιστικής Α2 Ανδρών (Βόρειος Όμιλος)

Αρχέλαος Κατερίνης - Απόλλων Καλαμαριάς   28-21
Αρίων Πτολεμαΐδας - Ζαφειράκης Νάουσας   30-36
Πρωτέας Άρτας - Φαίακας Κέρκυρας   26-24
ΓΑΣ Κιλκίς - Άρης Θεσσαλονίκης   29-17