Μικρό προβάδισμα πρόκρισης στο τελικό για την Αναγέννηση

Προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό Κυπέλλου πήρε η Αναγέννηση, που επικράτησε του Σκουφά Κομποτίου με 1-0.

Ένα γκολ του Μπιθυκούκη στις αρχές του δευτέρου μέρους, ήταν αρκετό για την Αναγέννηση, ώστε να επικρατήσει του, Σκουφά, που είχε μόλις μια εντεκάδα ετοιμοπόλεμων παικτών, με 1-0 και να πάρει προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΑ "Ηλίας Στύλιος", με το εισιτήριο ωστόσο να κρίνεται στον επαναληπτικό που θα διεξαχθεί στο Κομπότι. Η Αναγέννηση απείλησε πρώτη στο 1ο λεπτό σε μια φάση διαρκείας που δεν κατέληξε σε αξιόλογη τελική, ενώ είχε και την πρώτη τελική στην εστία, στο 5ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Χρηστογιάννη, ο Σιδηρόπουλος πήρε την κεφαλιά, που κατέληξε στην αγκαλιά του Μπακόλα. Στο 11ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έφυγαν στην κόντρα, με τον Αλ. Παπακίτσο όμως, πιεζόμενο από τον Παπαγιάννη να σουτάρει ψηλά. Ο Σκουφάς στην πρώτη του φάση άγγιξε το γκολ, στο 15', όταν μετά από λάθος του Κακιώνη, ο Τσούμαλης σέρβιρε έτοιμο γκολ στο νεαρό Μπούργο, που φάτσα με το τέρμα, πλάσαρε, όμως ο Νικολαΐδης με την εμπειρία του το νίκησε. Τρία λεπτά αργότερα, ο Αρτέμης είχε μια κεφαλιά αμαρκάριστος που έφυγε άουτ, ενώ στο 27ο λεπτό, ο Μπούργος έφευγε μόνος σε τετ α τετ, όμως δεν έκανε καλό κοντρόλ και χάθηκε σημαντική ευκαιρία. Στο 29ο λεπτό, ο Νικολαΐδης πρόλαβε στην έξοδο το Μαλτέζο, που πήρε την κόντρα, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους ανήκε στην Αναγέννηση, με τον Παππά να κάνει εξαιρετική σέντρα στην καρδιά της περιοχής, το Σιδηρόπουλο να παίρνει ωραία καρφωτή κεφαλιά, όμως την μπάλα να περνά δίπλα από το "Γ" του Μπακόλα, και το 0-0 να παραμένει.

Στην επανάληψη, η Αναγέννηση ευτύχησε να ανοίξει το σκορ νωρίς, καθώς στο 51ο λεπτό, ο Μπιθυκούκης λίγο έξω από την περιοχή σούταρε, η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι και στα δίχτυα, για το 1-0. Στη συνέχεια, η Αναγέννηση έψαξε χωρίς υψηλούς ρυθμούς και δεύτερο γκολ, με το Σιδηρόπουλο στο 65ο λεπτό να έχει μια άστοχη κεφαλιά, αλλά και ένα καλό σουτ στο 71ο λεπτό, που έπεσε στη γωνία του και έδιωξε ο Μπακόλας. Η τελευταία φάση του παιχνιδιού ανήκε και πάλι στην Αναγέννηση, με το Μουσιωτίτσα να κάνει το γύρισμα στο 80ο λεπτό για τον Αλ. Παπακίτσο, που νικήθηκε από κοντά από τον Μπακόλα, που κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι της πρόκρισης. Ο Σκουφάς από τη μεριά του έψαχνε μια καλή κόντρα επίθεση, όμως στο δεύτερο μέρος δεν μπόρεσε να απειλήσει, έχοντας να αντιμετωπίσει προβλήματα απουσιών, ωστόσο κατάφερε να κρατήσει το σκορ σε επίπεδα που του επιτρέπουν να διεκδικήσει την πρόκριση στην έδρα του. Οι δύο ομάδες, πριν τη ρεβάνς, θα διασταυρώσουν και πάλι τα ξίφη τους το προσεχές Σαββατοκύριακο, στο επίσης κρίσιμο μεταξύ τους παιχνίδι για το Πρωτάθλημα.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Νούσιας Οδυσσέας - Μέκιος Σπύρος

Αναγέννηση Άρτας (Θόδης) : Νικολαΐδης, Παπακίτσος Δ., Καζέλης, Κακιώνης, Καλιακάτσος, Αρτέμης (32' Δήμος), Μπιθυκούκης (56' Μουσιωτίτσας), Χρηστογιάννης, Σιδηρόπουλος (81' Γκαρτζώνης), Παππάς, Παπακίτσος Αλ.

Σκουφάς Κομποτίου (Μπαλάτσας) : Μπακόλας, Παπαγιάννης, Καρδάσι, Χεμπέγια, Ντάβανος, Μπούργος, Γρηγορίου, Μαλτέζος, Δήμος Στ., Στράτος, Τσούμαλης