Ισοπαλία για Καμπή και Δόξα που άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς (pics)

Ισόπαλες με 2-2 αναδείχτηκαν η ΑΕ Καμπής με τη Δόξα, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι, για τα ημιτελικά του Κυπέλλου, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς.

Στον επαναληπτικό θα κριθεί η πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΑ "Ηλίας Στύλιος", αφού η Καμπή και η Δόξα άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς, μετά το 2-2 στην έδρα της πρώτης. Το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερη ποιότητα, κάτι λογικό δεδομένου ότι διακυβευόταν η πρόκριση, ωστόσο υπήρξαν αρκετά γκολ στο ματς, καθώς και δοκάρι και για τις δύο ομάδες. Το πρώτο 20λεπτο κύλησε χωρίς κάτι σπουδαίο, με τη Δόξα να είναι λίγο πιο επιθετική και να μετουσιώνει τη σχετική υπεροχή της σε καλή ευκαιρία στο 20ο λεπτό, όταν ο Νούτσος βρήκε το Σιλιόγκα, που αφού πήρε κάποιες κόντρες σούταρε, με το Γιαννάκο, όμως με διπλή προσπάθεια να μπλοκάρει. Ένα λεπτό μετά η Δόξα είχε νέα καλή στιγμή, με τον Μπαλαδήμα να εκτελεί ωραία απευθείας φάουλ, όμως το Γιαννάκο να διώχνει με γροθιές. Όλη η δράση του πρώτου μέρους, ήταν συγκεντρωμένη στα τελευταία λεπτά, με την Καμπή στην πρώτη της σημαντική φάση, στο 39ο λεπτό, να παίρνει κεφάλι στο σκορ, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Δ. Τζουμάκας σηκώθηκε στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Νάση, για το 1-0. Η Δόξα δεν πτοήθηκε, συνέχισε να ψάχνει το γκολ και ευτύχησε όχι απλά να ισοφαρίσει αλλά να πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια. Αρχικά, στο 45ο λεπτό, ο Μπασιούκας εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, η μπάλα έσκασε και μπροστά στο Γιαννάκο και κατέληξε στα δίχτυα, για το 1-1, ενώ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν νέο φάουλ σε καλό σημείο για απευθείας εκτέλεση, με τον Μπασιούκα αυτή τη φορά αντί να σουτάρει, να βρίσκει πολύ έξυπνα τον αμαρκάριστο Παπαλάμπρη, που δεν είχε πρόβλημα να γράψει ψύχραιμα το 1-2.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν ψάχνοντας την ισοφάριση, και στο 49ο λεπτό άγγιξαν το γκολ, όταν μετά από μακρινό φάουλ του Σταμάτη, με τη βοήθεια του αέρα δημιουργήθηκε αναστάτωση, η μπάλα κατέληξε από αμυντικό στο δοκάρι και απομακρύνθηκε τελικά δύσκολα από την άμυνα της Δόξας. Ο Σωτήρης Σταμάτης, στο 52ο λεπτό πιστοποίησε το εξαιρετικό αριστερό πόδι του για μια ακόμα φορά, όταν με φοβερό απευθείας χτύπημα από μακρινή απόσταση, έστειλε την μπάλα στο "παράθυρο" του Νάση, στο δοκάρι και στα δίχτυα, γράφοντας το 2-2. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πατούν καλύτερα και στο 60ο λεπτό, απείλησαν με το Νίκαρη να σουτάρει μέσα από την περιοχή, πάνω από τα δοκάρια. Η Δόξα έβγαλε αντίδραση και στο 64ο λεπτό, είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Μπασιούκα να πλασάρει πάνω από το Γιαννάκο σε φάση διαρκείας, όμως την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και να μην καταλήγει στα δίχτυα, ενώ ένα λεπτό μετά φάουλ του Μπαλαδήμα έφερε την μπάλα στην περιοχή, με την άμυνα να μην απομακρύνει καλά, τον Τυρολόγο να παίρνει την κεφαλιά όμως να αστοχεί από καλή θέση. Όσο περνούσε η ώρα οι φάσεις λιγόστευαν μπροστά στις δύο εστίες, με τη δύναμη και τις μονομαχίες να έχουν τον πρώτο λόγο, και το 2-2 να παραμένει μέχρι το τέλος, χωρίς κάποια ιδιαίτερη ευκαιρία μετά το δοκάρι της Δόξας, με τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους για τη ρεβάνς, όπου θα κριθεί και ο φιναλίστ.

Διαιτητής : Αθανασίου Άγγελος  Βοηθοί : Αλευρή Κωνσταντίνα - Δημητρόπουλος Γιάννης

ΑΕ Καμπής (Γιάννος) : Γιαννάκος, Παλιάτσος, Γόγολος, Τζουμάκας Κ., Γαλάνης, Στούπας Χ. (46' Νίκαρης), Φελέκης (76' Κίτσιος), Τζουμάκας Δ., Δήμος, Σταμάτης, Μπακοδήμος (68' Δημουλιάς)

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νάσης, Πατσαβούρας, Νούτσος, Κάλλιας, Πέτσας, Τυρολόγος, Τσιάτσος (72' Γκούβελος), Παπαλάμπρης, Μπαλαδήμας, Μπασιούκας, Σιλιόγκας