Πέρασε στον τελικό με ισοπαλία το Ξηροβούνι!

Το πλεονέκτημα της 1ης θέσης στο Πρωτάθλημα εκμεταλλεύτηκε η ΑΕ Ξηροβουνίου, που παρά την ισοπαλία με την Καμπή, προκρίθηκε στον τελικό των play-off.

Χωρίς να πιάσει τα στάνταρ απόδοσης προηγούμενων αγώνων, η ΑΕ Ξηροβουνίου εκμεταλλεύτηκε την πρωτιά της στο Πρωτάθλημα, και με ισοπαλία με 1-1 κόντρα στην Καμπή, που πάλεψε το ματς, προκρίθηκε στον κυριακάτικο τελικό των play-off της ΕΠΣΑ. Εκεί θα αντιμετωπίσει μετά από δύο περίπου εβδομάδες, και πάλι τον ΑΟ Κλειδίου, εντός έδρας αυτή τη φορά, με το διακύβευμα του αγώνα να είναι πολύ μεγαλύτερο από το πλεονέκτημα έδρας, καθώς ο νικητής κατακτά το Πρωτάθλημα της Α' ΕΠΣΑ, το πλέον αμφίρροπο των τελευταίων ετών, αφού 4 ομάδες το διεκδικούν επί ίσοις όροις. To ματς είχε ένταση, δύναμη και πάθος, όμως διεξήχθη σε αθλητικά πλαίσια, με τις δύο ομάδες να φωτογραφίζονται από κοινού πριν το ματς, δείχνοντας πως το μόνο που τους χωρίζει είναι 90 λεπτά, εντός των 4 γραμμών.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΞ μπήκε δυνατά και στο 2ο λεπτό, ο Δόσης από προωθημένη μπαλιά προσπάθησε να εκτελέσει, όμως ο Καλιακάτσος με καίρια επέμβαση κόντραρε το τελείωμά του και ο Γεροδήμος μπλόκαρε. Δύο λεπτά αργότερα, ο Νίκαρης έβγαλε στην πλάτη της άμυνας το Μουσιωτίτσα, όμως ο Μπόλης με σωτήρια έξοδο, πρόλαβε το νεαρό επιθετικό πριν εκτελέσει. Στο 6ο λεπτό, ο Λ. Δήμος μπήκε από πλάγια και πλάσαρε, με το Γεροδήμο όμως να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα, ενώ στο 8ο λεπτό, ο Παλιάτσος στην απέναντι εστία πήρε μια αδύναμη κεφαλιά, με τον Μπόλη να μπλοκάρει. Ένα λεπτό αργότερα, η Καμπή άγγιξε το γκολ, όταν σε μπροστινή μπαλιά, ο Π. Δήμος τσίμπησε την μπάλα, όμως απέναντι από τον Μπόλη δεν τελείωσε καλά τη φάση και ο τερματοφύλακας της ΑΕΞ έδιωξε με γροθιές. Στο 19ο λεπτό, νέα φάση για την Καμπή, με το Μουσιωτίτσα από το ημικύκλιο της περιοχής να πιάνει καλό σουτ, όμως την μπάλα περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 21ο λεπτό, και πάλι η Καμπή στο προσκήνιο, ο Πλακιάς έκανε το μακρινό φάουλ, η μπάλα έφτασε στο Νίκαρη που με ωραίο διαγώνιο σουτ, έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Η ΑΕΞ μετά από ώρα είχε στο 25ο λεπτό ένα αδύναμο σουτ του Ασπροποταμίτη που έφυγε άουτ, ενώ στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ο Νίκαρης μετά από πάσα του Π. Δήμου, σούταρε διαγώνια, όμως ήταν και πάλι άστοχος.

Στην επανάληψη, το Ξηροβούνι πήρε κεφάλι στο σκορ, στο 54ο λεπτό, όταν από κερδισμένο φάουλ του Λ. Δήμου έξω από την περιοχή, ο Δόσης εκτέλεσε απευθείας, ο Γεροδήμος δυσκολεύτηκε να αντιδράσει με κόντρα τον ήλιο και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, για το 1-0. Η Καμπή είχε άμεσα απάντηση στο γκολ, και στο 59ο λεπτό, σε φάση στα καρέ της ΑΕΞ, η μπάλα έφτασε στο Γόγολο, που με ωραίο φαλτσαριστό σουτ, νίκησε τον Μπόλη, γράφοντας το 1-1. Η Καμπή προσπάθησε να πάρει τα ηνία του αγώνα, όμως η ΑΕΞ αμυνόταν σωστά και στο 74ο λεπτό μάλιστα, απείλησε με γκολ, όταν ο Τζελιλάι έπιασε ανάμεσα σε πολλά σώματα ωραίο σουτ, όμως ο Γεροδήμος είχε απάντηση. Το τελευταίο τέταρτο κύλησε με ένταση και πάθος για τη νίκη ανάμεσα στις δύο ομάδες, χωρίς όμως να δημιουργείται άλλη αξιόλογη ευκαιρία, με την ΑΕΞ να κρατά την πολυπόθητη ισοπαλία, που την οδηγεί στο τελευταίο ματς Πρωταθλήματος της σεζόν, που θα κρίνει και τον Πρωταθλητή.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Σιατής Κωνσταντίνος - Μαζαράκος Νίκος

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς Β.) : Μπόλης, Γρηγορίου (89' Τσόλης), Γρύλλης, Κίτσιος Γ., Κοσταντίνι, Θεοδωρής, Δόσης (72' Τζελιλάι), Ασπροποταμίτης, Τσαρακλημάνης (72' Μήτσος), Λ. Δήμος, Παππάς (66' Γκαρτζώνης)

ΑΕ Καμπής (Γιάννος) : Γεροδήμος, Σταμάτης Στ., Γόγολος, Τζουμάκας, Καλιακάτσος, Πλακιάς, Παλιάτσος (75' Τσούμαλης), Τζουμάκας Δ., Δήμος, Μουσιωτίτσας, Νίκαρης