Νίκησε και περιμένει τη Δόξα στο ντέρμπι κορυφής ο Σκουφάς

Με 1-4 πέρασε από τη Γραμμενίτσα ο Σκουφάς Κομποτίου, πριν το ντέρμπι κορυφής με τη Δόξα.

Έκανε το καθήκον του ο Σκουφάς, επικρατώντας της Προοδευτικής στη Γραμμενίτσα, με 1-4, έχοντας καθαρίσει το ματς από το πρώτο ημίωρο, και περιμένει την επόμενη αγωνιστική τη Δόξα, στο ντέρμπι κορυφής, για την 1η αγωνιστική του δευτέρου γύρου. Μόλις στο 1ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, όταν από κάθετη πάσα του Τζελιλάι, ο Γκαρτζώνης με ωραίο πλασέ, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στο Ρεσίτη, γράφοντας το 0-1. Στο 6ο λεπτό, ο Σκουφάς πήρε σαφές προβάδισμα νίκης, όταν η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από την περιοχή των γηπεδούχων, μετά από κόρνερ, και ο Θεοδωρής, με ωραία προσπάθεια την έστειλε στα δίχτυα, γράφοντας το 0-2. Στο ημίωρο, το παιχνίδι κρίθηκε, όταν ο Μπελής δέχτηκε μπαλιά του Κλάιντι στην πλάτη της άμυνας, και πριν τον προλάβει η άμυνα, πλάσαρε πάνω από το Ρεσίτη, σημειώνοντας το 0-3. Οι γηπεδούχοι είχαν μια-δύο υποψίες ευκαιρίας στο πρώτο μισό, χωρίς κάτι σημαντικό.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός έπεσε, και η Προοδευτική το εκμεταλλεύτηκε πιέζοντας για ένα γκολ, που κατάφερε να βρει στο 68ο λεπτό, με ωραίο σουτ του Πάνου Δήμου μέσα από την περιοχή, Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να σκοράρουν εκ νέου, όμως δεν τα κατάφεραν, ενώ η αποβολή στο τελευταίο τέταρτο του σκόρερ τους, Δήμου, δε βοήθησε την κατάσταση. Ο Σκουφάς με παίκτη παραπάνω βρήκε χώρους, και έφτασε και σε τέταρτο γκολ στο 83ο λεπτό, όταν από σουτ του Γκαρτζώνη και ασθενή απόκρουση του Ρεσίτη, ο νεαρός Πέτσας, που αποκτήθηκε πριν λίγες μέρες ως δανεικός από την Αναγέννηση, σημείωσε το πρώτο του γκολ σε επίπεδο ανδρών, διαμορφώνοντας το τελικό 1-4.

Διαιτητής : Κούσουλας Γιώργος  Βοηθοί : Καραγιάννης Θοδωρής - Βαρέλης Βασίλης

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Καρατζάς) : Ρεσίτης, Σκορίλας, Παππάς Α., Νάτσιος, Καυκιάς, Κάτσινος (46' Νάσης), Τσόλης, Μπασιάκος, Δήμος, Μπιθυκούκης (65' Φώτης), Παππάς Φ. (81' Παπασπύρου)

Σκουφάς Κομποτίου (Μπαλάτσας) : Παπαχαρίσης, Παπαγιάννης, Μπελής, Κλάιντι, Τζιότζιος, Θεοδωρής (46' Μαλτέζος), Τάσσος, Γκαρτζώνης, Τζελιλάι (54' Κυριαζής), Αντωνίου (79' Καναράς), Βερλέκης (46' Πέτσας)