Νίκησε το Αιγάλεω και πάει σε ματς-τελικό με τον Ηρόδοτο ο Καραϊσκάκης! (pics)

Νίκη που είχε ανάγκη σημείωσε με το Αιγάλεω ο Καραϊσκάκης και έμεινε ζωντανός στη μάχη της παραμονής στην κατηγορία.

Μία νίκη που ήταν επιτακτική, σημείωσε με 3-1 κόντρα στο αδιάφορο Αιγάλεω ο Καραϊσκάκης, και παρέμεινε ζωντανός, όσον αφορά την παραμονή του στην κατηγορία. Βέβαια, τα συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα τον έχουν φέρει με την πλάτη στον τοίχο και πρέπει να ανέβει ένα βουνό εάν θέλει να φτάσει στη σωτηρία, αρχής γενομένης από το κυριακάτικο ματς στην Κρήτη, κόντρα στον Ηρόδοτο, που επίσης καίγεται για βαθμούς, ώστε να παραμείνει στην κατηγορία.

Το Αιγάλεω μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά, και στο 2ο λεπτό ο Μπρέμπος πάτησε περιοχή και έκανε το επικίνδυνο γύρισμα, όμως ο Λάζαρεβς έδιωξε. Ο Καραϊσκάκης ανέβηκε στο γήπεδο και στο 12ο λεπτό, ωραίο σουτ του Βαφειάδη από το ημικύκλιο της περιοχής, έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 15ο λεπτό, ο Κορέλας βρήκε ωραία κάθετα τον Ντοναλντόνι στην κόντρα επίθεση, που σούταρε δυνατά από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, όμως ο Σφυρίδης έδιωξε, ενώ στο 19ο λεπτό ο Χελοβάνι σούταρε δυνατά στην κίνηση, μετά από κακό διώξιμο, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά. Η επιθετική πρωτοβουλία του Καραϊσκάκη απέδωσε καρπούς στο 26ο λεπτό, όταν ο Ντοναλντόνι βρήκε ωραία κάθετα στην περιοχή το Μίλιτς, ο οποίος πλάσαρε, η μπάλα άλλαξε και πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Σφυρίδη, για το 1-0. Στο διάστημα μέχρι την ανάπαυλα δε σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση, με την αρτινή ομάδα να διαχειρίζεται το υπέρ της αποτέλεσμα και να πηγαίνει προηγούμενη στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, ο Καραϊσκάκης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, και ευτύχησε να διπλασιάσει τα τέρματά του στην πρώτη του φάση, στο 48ο λεπτό, όταν κέρδισε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, και ο Μπεκατώρος με ωραία εκτέλεση στη γωνία του Σφυρίδη, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα, για το 2-0. Στο 62ο λεπτό, το Αιγάλεω που είχε πάρει μέτρα στο γήπεδο, βρήκε γκολ από στημένη φάση, όταν μετά από κόρνερ, η μπάλα πέρασε από όλους στο δεύτερο δοκάρι, και ο Αρναρέλλης την έσπρωξε από κοντά στα δίχτυα, για το 2-1. Ο Καραϊσκάκης λίγο έλειψε να ανακτήσει άμεσα το προβάδισμα των δύο γκολ, όταν ο Ντοναλντόνι βρήκε κάθετα τον Νταλακούρα, που σούταρε διαγώνια, όμως ο Σφυρίδης έβγαλε στην κλειστή γωνία σε κόρνερ. Στη συνέχεια, ανέλαβε δράση ο Ντοναλντόνι, που έψαξε για τρίτο γκολ, και στο 73ο λεπτό απείλησε με το αριστερό σουτ του να μπλοκάρει ο Σφυρίδης. Ένα λεπτό αργότερα, ο ίδιος παίκτης έφυγε σε τετ α τετ, απέφυγε και το Βλάχο με προσποίηση, όμως το τελείωμά του ήταν αδύναμο, για να σκοράρει τελικά, στην επόμενη φάση, στο 75ο λεπτό, όταν μετά από μακρινή εκτέλεση φάουλ του Μπεκατώρου, πήρε ωραία γυριστή κεφαλιά, και έστειλε την μπάλα στη γωνιά του Σφυρίδη, γράφοντας το 3-1. Το ματς, μετά το τρίτο γκολ του Καραϊσκάκη "έσβησε", με το Αιγάλεω να μη δείχνει ικανό να πάρει κάτι. Τελευταία φάση του ματς, ένα σουτ του Χελοβάνι έξω από την περιοχή, που έφυγε άουτ, με το 3-1 να παραμένει, και τον Καραϊσκάκη να μένει ζωντανός στη μάχη της παραμονής, πηγαίνοντας με καλή ψυχολογία την Κυριακή στην Κρήτη για το κρίσιμο ματς κόντρα στον Ηρόδοτο, που με τα απανωτά θετικά αποτελέσματα το τελευταίο διάστημα έχει ξεφύγει από τη ζώνη του υποβιβασμού. Με το τέλος του αγώνα υπήρξε ανεξήγητη ένταση με τους παίκτες να γίνονται ένα κουβάρι και να πέφτουν και κάποιες "ψιλές". Η αναταραχή ξεκίνησε από τους Ναζίμ και Βλάχο -πρώην συμπαίκτες στον Καραϊσκάκη- με το Νιγηριανό να δείχνει εκτός εαυτού και τελικώς να αποβάλλεται, σε αντίθεση με το Βλάχο που κιτρινίστηκε. "Παρών" στο περιστατικό και ο Νίκος Καγιούλης, που έσπευσε να ηρεμήσει τα πνεύματα, κάτι που μετά από λίγη ώρα κατάφερε, με τη συνεισφορά και άλλων ψυχραιμότερων.

Γκολ : Μίλιτς 26', Μπεκατώρος 48', Ντοναλντόνι 75' / Αρναρέλλης 68'

Διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)  Βοηθοί: Πραχάλης (Κοζάνης) - Φίλος (Βοιωτίας)  4ος: Φίτσας (Πρέβεζας/Λευκάδας)  Παρατηρητής: Μάνθος (Αχαΐας)

Καραϊσκάκης (Ουσταμπασίδης) : Λάζαρεβς, Πριόνας, Μπεκατώρος, Κρισμάρεβιτς, Κλιγγόπουλος, Χελοβάνι (90' Ντούκας), Δερμιτζάκης (58' Νταλακούρας), Βαφειάδης (71' Ναζίμ), Μίλιτς (90' Κοντοπούλης), Κορέλας (58' Γαλεάδης), Ντοναλντόνι

Αιγάλεω (Χαραλαμπίδης) : Σφυρίδης, Παναγιώτου (46' Αναστασίου), Παπουτσογιαννόπουλος, Βλάχος, Παπανικόλας, Καλύβας, Λάσκαρης, Σταματάκης (59' Σέχου), Δημητριάδης (79' Ντρενογιάννης), Μπρέμπος (46' Τριμμάτης), Αρναρέλλης (79' Παυλής)