Πέρασε από το Νεοχώρι ο Απόλλων, 0-2 τον Αχιλλέα

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Απόλλων Γλυκορίζου, ο οποίος πέρασε από το Νεοχώρι επικρατώντας του Αχιλλέα με 0-2, για την 6η αγωνιστική της Α' ΕΠΣ Άρτας.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 18ο λεπτό, με τον Κορέλη να δέχεται την κάθετη πάσα του Βλάχα και με σουτ να κάνει το 0-1. Στη συνέχεια ο Κατσούλης είχε δύο καλές στιγμές για να ισοφαρίσει, χωρίς όμως θετική κατάληξη, για να έρθει το 0-2 στο 38ο λεπτό, όταν ο Τριαντάφυλλος βρήκε τον Παππά και αυτός με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Λίγο αργότερα, ο Βλάχας πάσαρε στον Κατσιγιάννη, ο οποίος με σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο Γιώτης στόπαρε με το στήθος και σούταρε, με τους αμυντικούς να διώχνουν προ του τέρματος. Λίγα λεπτά πριν το τέλος του α' ημιχρόνου, ο Απόλλων είχε και νέο δοκάρι, αυτή τη φορά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βλάχα.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι δεν δυσκολεύτηκαν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ απέναντι στην ομάδα του Αχιλλέα που σήμερα πραγματοποίησε κακή εμφάνιση και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι από τον αγώνα. Μάλιστα, η ομάδα του Γλυκορίζου είχε κάποιες ακόμα καλές στιγμές για ένα ακόμη τέρμα, όμως το σουτ του Γρηγορίου το απέκρουσε ο Οικονόμου, ενώ ένα σουτ του Παππά πέρασε λίγο άουτ. Τέλος, να αναφέρουμε ότι ο Αχιλλέας ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε στο 86' με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κολιογιάννης.

Διαιτητής: Κούσουλας Γιώργος  Βοηθοί: Σαρλής Χρήστος - Θεοδωρακόπουλος Κωνσταντίνος

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος): Οικονόμου, Κοσμάς, Στόγια, Τολιάκης, Νούσιας, Νάσο (46' Κολιογιάννης), Βούλγαρης, Λούλο (72' Παππάς), Δήμου, Κατσούλης, Κωσταδήμας

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς): Μπόλης, Τριαντάφυλλος (85' Γρύλλης), Κατσιγιάννης, Γιώτης, Δήμος Α., Δήμος Χ. (85' Καφαλής), Δεληκούρας, Βλάχας (60' Κωτσίλας), Παππάς, Γρηγορίου, Κορέλης (89' Μουζακίτης)