Δεύτερη σερί νίκη για τους Φιλέλληνες που ανεβαίνουν

Με 1-0 επικράτησε της Προοδευτικής η ομάδα των Φιλελλήνων, ανεβαίνοντας βαθμολογικά.

Αναγκαία νίκη πέτυχαν οι Φιλέλληνες κόντρα στην Προοδευτική, που τους αποσπά από την επικίνδυνη ζώνη. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην ουρά της βαθμολογίας, χωρίς βαθμό, όπου συγκατοικούν με την ΑΕΞ, χωρίς βαθμό μετά από έξι ματς. Μέχρι το γκολ των Φιλελλήνων, το ματς κυμαινόταν στο χώρο του κέντρου, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, για να φτάσουμε στο 12ο λεπτό, όταν ο Κώτσης κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Βάσιος, γράφοντας το 1-0, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα. Στο 28ο λεπτό, ο ίδιος παίκτης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ όμως πλάσαρε άουτ, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν ακόμα μια καλή φάση που πέρασε ανεκμετάλλευτη με το Δήμο. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με κάποια καλά μακρινά σουτ χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, οι Φιλέλληνες κράτησαν το αποτέλεσμα παρά τις προσπάθειες της Προοδευτικής, με κάποιες στημένες μπάλες, ενώ το Πέτα θα μπορούσε να έχει καθαρίσει το παιχνίδι στο 64ο λεπτό, όταν ο Γρούμπας σούταρε με εξουδετερωμένο το Ρεσίτη, όμως οι αμυντικοί σταμάτησαν την πορεία της μπάλας προς το τέρμα. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το υπέρ του σκορ μέχρι το τελικό σφύριγμα παίρνοντας σημαντική βαθμολογική ανάσα.

Διαιτητής : Σιατής  Κων/νος  Βοηθοί : Βατός Παναγιώτης - Παπαμιχαήλ Αποστόλης

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Γεροδήμος, Μπίζας, Τσουρής, Σταμάτης, Γρούμπας, Δήμος, Βάσιος, Τσέτσος (46' Τάγκας), Σιαπάτης (72' Δίπλας), Ζιώρης (88' Σφήκας), Κώτσης (60' Αθανασιάδης)

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Καρατζάς) : Ρεσίτης, Καλόγηρος (87' Ζώγος), Παππάς, Βούλγαρης, Νάτσιος, Κάτσινος, Φώτης, Μπασιάκος, Μπιθυκούκης, Καυκιάς, Τσώλης (56' Νάσης)