Πέμπτη σερί νίκη για ΠΑΣ Κομμένου που επικράτησε 2-0 του Ακράτητου Ακροποταμιάς

Νέα νίκη για τον ΠΑΣ Κομμένου που παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Την 13η νίκη του σε 18 ματς πέτυχε σήμερα ο ΠΑΣ Κομμένου απέναντι στον γειτονικό Ακράτητο Ακροποταμιάς και διατήρησε τις ελάχιστες ελπίδες του για διεξαγωγή μπαράζ, με τη δεύτερη θέση πάντως υπό προϋποθέσεις να μπορεί να οδηγήσει στην άνοδο στην Α' κατηγορία. Στο α' μέρος η κατοχή ήταν μοιρασμένη, με τον πρώην παίχτη του Ακράτητου, Β. Κοσμά, στο πρώτο δεκάλεπτο να έχει δύο σουτ που κατέληξαν άουτ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Καλεύρα, όπου ισάριθμες κεφαλιές του, κατέληξαν επίσης άουτ. Οι γηπεδούχοι που έφταναν εύκολα στην αντίπαλη περιοχή, όμως στην τελική προσπάθεια δεν ήταν συγκεντρωμένοι, άνοιξαν το σκορ στο 20ο λεπτό, με τον Κωσταδήμα να ξεκλειδώνει την αντίπαλη άμυνα, ο οποίος αφού απέφυγε δύο παίχτες, με σουτ από την περιοχή έκανε το 1-0.

Στην επανάληψη, οι παίχτες του ΠΑΣ μπήκαν αποφασισμένοι να πετύχουν ένα δεύτερο τέρμα και να σφραγίσουν τη νίκη, όμως τρεις-τέσσερις προσπάθειες του Κατσούλη δεν στέφθηκαν με επιτυχία. Τελικά, στο 72ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 2-0 από το σημείο του πέναλτι, με τον Β. Κοσμά να ανατρέπεται και τον Γιαννούλη από τα 11 βήματα να ευστοχεί για το 2-0. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Ακράτητος πλησίασε στη μείωση του σκορ, όμως ο Σταμάτης με ωραία επέμβαση στο παραθυράκι του, απέκρουσε την μπάλα στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φάκου. Τελευταία αξιόλογη φάση στο ματς, σε μπαλιά του Στ. Νάτσιου στον κενό χώρο, με τον Πανακούλια από το ύψος του πέναλτι να αστοχεί.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Φάντης Δημήτρης - Τσιώρη Ιωάννα

ΠΑΣ Κομμένου (Καψάλης - Κωσταδήμας): Σταμάτης, Κοσμάς Ν. (50' Γιαννούλης), Κοντογιάννης Δ., Νάτσιος Σ., Νάτσιος Ε., Κοσμάς Β., Παππάς, Κατσούλης, Νάτσιος Δ., Ντάμας (60' Πανακούλιας), Κωσταδήμας

Ακράτητος Ακροποταμιάς (Μπίτζος Γ.): Τατσιόπουλος, Μπόνιος (55' Χελάς), Κώστας, Βαγγελής (75' Σκαλτσώνης Μ.), Μπίτζος Α., Καλεύρας, Σμύρης, Φάκος, Ρίζος, Μηλιώνης, Γρίβας