Σημαντικό "διπλό" στη Φιλοθέη για τη Δόξα (pics)

Δύσκολη και συνάμα πολύ σημαντική νίκη σημείωσε η Δόξα μέσα στη Φιλοθέη, με σκορ 1-2.

Πολύ δύσκολα πέρασε από την έδρα της Φιλοθέης η Δόξα, παίρνοντας πολύ σημαντικό τρίποντο, με 1-2, σε ένα μοιρασμένο ματς, ανάμεσα σε δύο πολύ δυνατές ομάδες, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 2 στα 2 στο ξεκίνημα του Πρωταθλήματος, με τη Φιλοθέη να μην μπορεί να δώσει συνέχεια στη νικηφόρα αποτελέσματα, μετά την πρεμιέρα. Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες δε δημιούργησαν κάποια σημαντική ευκαιρία, με την πρώτη μεγάλη στιγμή να ανήκει στη Δόξα, που στο 16ο λεπτό κέρδισε πέναλτι, με τον Πέτσα όμως να μην μπορεί να σκοράρει από την άσπρη βούλα. Η επόμενη καλή στιγμή ανήκε στη Φιλοθέη και ήρθε στο 22ο λεπτό, με το Δήμο να κινείται στην περιοχή της Δόξας και να σουτάρει, όμως την μπάλα να κοντράρει και να απομακρύνεται. Η Δόξα ευτύχησε στην πρώτη αξιόλογη τελική της να ανοίξει το σκορ, όταν στο 29ο λεπτό, μετά από ψηλή μπαλιά, ο Τσαρακλημάνης πήρε ωραία κεφαλιά στο χώρο, ο Σιλιόγκας έβαλε πλάτη τον αντίπαλό του και απέναντι στον Μπόλη, εκτέλεσε εύστοχα γράφοντας το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε δεύτερο γκολ, όταν μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια, η μπάλα έφτασε στον Μπιθυκούκη που σούταρε δυνατά με τον Μπόλη να διώχνει δύσκολα με γροθιές. Στο 40ο λεπτό, η Δόξα απείλησε εκ νέου, με το Νούτσο να κάνει ωραία προσπάθεια από αριστερά, να πατάει περιοχή, όμως το παράλληλο γύρισμά του να διώχνει δύσκολα με τα πόδια ο Μπόλης, με το 0-1 να παραμένει ως την ανάπαυλα.

Η Δόξα μπήκε στην επανάληψη, πιο δυνατά, ψάχνοντας ένα γκολ για να εδραιώσει το προβάδισμά της, και στο 48ο λεπτό απείλησε, με τον Παπαλάμπρη να πιάνει δυνατό σουτ που έδιωξε δύσκολα με γροθιές ο Μπόλης. Στο 55ο λεπτό, σε μια περιέργη φάση, μετά από κόρνερ του Τυρολόγου, λίγο έλειψε να έχουμε αυτογκόλ, με τον Μπόλη να διώχνει στη γωνία του. Η Φιλοθέη ισορρόπησε και πήρε μέτρα στο γήπεδο, φτάνοντας μάλιστα στην ισοφάριση στην πρώτη της καλή φάση, όταν ο Δήμος, στο 63ο λεπτό, πήρε την μπάλα και κινήθηκε παράλληλα με την εστία της Δόξας, σούταρε ωραία από το ύψος της περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-1, στο ντεμπούτο του με τη νέα του ομάδα. Η Δόξα αντέδρασε και ανέκτησε σχετικά γρήγορα το προβάδισμα, όταν στο 71ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ του Τυρολόγου, σηκώθηκαν πολλοί για κεφαλιά, ο Μπόλης δεν έκανε επαφή, και ο Κάλλιας ήταν εκείνος που βρήκε την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα, γράφοντας το 1-2. Στο 77ο λεπτό, σε μια αντίστοιχη περίπτωση στην απέναντι περιοχή, και μετά από μεγάλη αναστάτωση στην άμυνα της Δόξας, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα, με το 1-2 να παραμένει. Στο 89ο λεπτό, ο Κωστής έκανε ωραία προσπάθεια για τη Δόξα, σούταρε όμως ο Μπόλης έβγαλε στην κλειστή του γωνία, ενώ ένα λεπτό μετά, οι γηπεδούχοι απείλησαν με τη σειρά τους, όταν μετά από μακρινό φάουλ του Καραγιάννη, ο Γαλάνης νίκησε στον αέρα το Νικολαΐδη, όμως η κεφαλιά του έφυγε πάνω από την εστία. Οι καθυστερήσεις ήταν πολλές, με τη Φιλοθέη να πιέζει για ένα γκολ ισοφάρισης, όμως τη Δόξα να κρατά σφιχτά το πολύ σημαντικό "τρίποντο" σε μια πολύ δύσκολη έδρα.

Διαιτητής : Αθανασίου Άγγελος  Βοηθοί : Αλευρή Κωνσταντίνα - Πολύζος Αλκίνοος

ΑΟ Φιλοθέης (Πουλιάνος) : Μπόλης, Τσιάπαλης (34' Γαλάνης), Ευθυμίου, Τρούλλης, Παππάς Φ. (84' Κύρκος), Παππάς Θ., Μπάλλιας (84' Τολιάκης), Καραγιάννης Αγγ., Δήμος, Καραγιάννης Δ., Βασιλάκος

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νικολαΐδης, Τσιάτσος (98' Γκοτζά), Νούτσος, Παπαγιάννης, Πέτσας, Τυρολόγος, Κάλλιας, Παπαλάμπρης, Τσαρακλημάνης (82' Κωστής), Μπιθυκούκης (73' Γκούβελος), Σιλιόγκας