"Εύκολη" ήττα για την Αναγέννηση στην Κέρκυρα

Με άδεια χέρια γυρίζει από την Κέρκυρα η Αναγέννηση, που ηττήθηκε καθαρά από τον Αστέρα Πετριτή, με 2-0.

Δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στις καλές εμφανίσεις και τα θετικά αποτελέσματα η Αναγέννηση, μετά το "διπλό στο Αλκαζάρ κόντρα στο Κιλελέρ, αφού σήμερα, γνώρισε την ήττα με 2-0 από τον Αστέρα Πετριτή, σε ένα ματς, που οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, με την ομάδα μας να μην μπορεί να δημιουργήσει επιθετικούς κινδύνους. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι και την απουσία του Χρήστου Λισγάρα, που αναμφίβολα αποτελεί τον πυλώνα της άμυνας της Αναγέννησης, δημιούργησαν αρκετούς κινδύνους, βρίσκοντας δύο γκολ, ενώ είχαν και δύο δοκάρια.

Οι Κερκυραίοι μπήκαν καλύτερα στο ματς, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, έχοντας μόλις στο 4ο λεπτό δοκάρι. Η Αναγέννηση στο πρώτο μέρος είχε λιγοστές ευκαιρίες, με την καλύτερη από αυτές να έρχεται στο 18ο λεπτό, όταν ο Πάνος βρέθηκε σε καλή θέση, όμως δεν εκτέλεσε καλά, με το πλασέ του να είναι αδύναμο και να κοντράρει. Ο Αστέρας συνέχισε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο, και στο 27ο λεπτό, ευτύχησε να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια, η μπάλα κατέληξε στο Γεωργακόπουλο, που αμαρκάριστος μέσα από την περιοχή, νίκησε τον Μπαλαούρα, γράφοντας το 1-0. Η Αναγέννηση προσπάθησε στη συνέχεια να πάρει την κατοχή της μπάλας, όμως δεν μπορούσε να γίνει απειλητική, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους, που σε ένα κομβικό χρονικό σημείο, βρήκαν δεύτερο γκολ, ανεβάζοντας την ψυχολογία τους στα ύψη. Συγκεκριμένα, στο 45ο λεπτό, και στιγμές πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, μετά από αναστάτωση στην άμυνα της Αναγέννησης, και αναποτελεσματικό διώξιμο, η μπάλα έφτασε με νέα σέντρα στην καρδιά της περιοχής, όπου ο Γαρδικιώτης, με κεφαλιά έγραψε το 2-0, δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος, η Αναγέννηση μπήκε πιο ζωηρά, και στο 52ο λεπτό είχε την πρώτη της τελική στην εστία, όταν ο Μπεκατώρος βρήκε χώρο και σούταρε ωραία, με τον Τζαφέστα, όμως, να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος, χωρίς όμως να μπορούν να πατήσουν στην περιοχή του Αστέρα και να του βάλουν δύσκολα. Στο 67ο λεπτό, ο Πάνος βρέθηκε σε καλή θέση έξω από την περιοχή, όμως δεν τελείωσε καλά τη φάση, στέλνοντας την μπάλα εκτός εστίας. Η Αναγέννηση προσπάθησε να βρει ένα γκολ για να ξαναμπεί στο ματς, όμως δυσκολευόταν να δημιουργήσει απειλητικές καταστάσεις για την εστία του Τζαφέστα. Οι γηπεδούχοι από τη μεριά τους, έχοντας αέρα δύο τερμάτων, έπαιζαν πιο ελεύθερα, και στο 83ο λεπτό άγγιξαν το τρίτο γκολ, με το Γεωργακόπουλο να βρίσκεται σε καλή θέση και να εκτελεί, όμως την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με την Αναγέννηση να γνωρίζει την ήττα και να καλείται να ανασυνταχθεί, αφού ακολουθεί ένα παιχνίδι στα μέτρα της, εντός έδρας κόντρα στη Θύελλα Κατσικάς, το οποίο πρέπει να πάρει η Αναγέννηση για να έχει βλέψεις προς τα ανώτερα στρώματα της βαθμολογίας.

Διαιτητής : Χουλιάρας Δημήτρης (Πρέβεζας/Λευκάδας)  Βοηθοί : Νάστος Ζώης (Πρέβεζας/Λευκάδας) - Ζιώγας Αλέξανδρος (Πρέβεζας/Λευκάδας)  Παρατηρητής : Βακαλόπουλος Χρήστος (Θεσπρωτίας)

Αστέρας Πετριτή (Σφακιανάκης) : Τζαφέστας, Μεντής, Γωγουβίτης (88' Σούκερας), Ρουμελιώτης, Γαρδικιώτης, Γκασίδης, Κρητικός, Θηραίος (66' Κοιλιάρας), Τσιάβος, Στεργίου (84' Βερονίκης), Γεωργακόπουλος (88' Βλαχόπουλος)

Αναγέννηση Άρτας (Αγγέλης) : Μπαλαούρας, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Παππάς, Γιαλεδάκης (60' Κίτσιος), Πλαστουργός, Κυριάκης (82' Παπαδόπουλος), Θεοδωράκης, Ζυγκερίδης, Πάνος, Μουσιωτίτσας (46' Σακκάς)