Νίκησε και ξεπέρασε τη Φιλοθέη ο Σκουφάς

Με 2-0 επικράτησε της Φιλοθέης, ο Σκουφάς Κομποτίου και την ξεπέρασε στη βαθμολογία ανεβαίνοντας 7ος.

Μπορεί να μην κυνηγούν κάποια διάκριση τη φετινή σεζόν, όμως Σκουφάς Κομποτίου και ΑΟ Φιλοθέης, δύο εκ των ιστορικών ομάδων του νομού, αγωνίστηκαν σήμερα για το γόητρο, με το γηπεδούχο Σκουφά να παίρνει τη νίκη, με 2-0 και να ξεπερνά τη Φιλοθέη, ανεβαίνοντας στην 7η θέση. Ο πολύ νεανικός φέτος Σκουφάς, μπορεί σε περίπτωση που η Μέλισσα δε νικήσει την Ανέζα αύριο, και τη νικήσει και ο ίδιος την τελευταία αγωνιστική, στο μεταξύ τους παιχνίδι, να ανέβει και 6ος, έχοντας μια αξιόλογη παρουσία, που μπορεί να μην συγκρίνεται με τον πρωταθλητισμό του παρελθόντος, όμως αποτελεί εχέγγυο μιας ομάδας με γερές βάσεις για τα επόμενα χρόνια. Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Σκουφάς άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό, με κοντινή κεφαλιά του Φ. Παπανδρέου μετά από σέντρα του Κώτση, να καταλήγει στα δίχτυα, για το 1-0. Μαλτέζος, Τσούμαλης και Φ. Παπανδρέου είχαν ευκαιρίες να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όμως το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους

Στην επανάληψη, η Φιλοθέη μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και έψαξε την ισοφάριση, έχοντας ως κορυφαία στιγμή της, μια κεφαλιά του Βασιλάκου στο 68ο λεπτό, που σταμάτησε στο δοκάρι του Βατούγιου. Στο 89ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν πάλι το γκολ, σε σουτ του Δήμου, για το οποίο διαμαρτυρήθηκαν πως η μπάλα πέρασε τη γραμμή, και σα να μην έφτανε το γεγονός πως δεν ισοφάρισαν, ο Σκουφάς στην κόντρα επίθεση, κλείδωσε τη νίκη του, όταν ο Βατούγιος βρήκε με βολέ το Μασκλαβάνο, που αφού απέφυγε και τον αειθαλή Σταύρο Σεϊμένη, που στα 58 του εξακολουθεί να μάχεται κάτω από τα δοκάρια, έστειλε την μπάλα στην κενή εστία, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Διαιτητής : Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί : Νικολάου Βαγγέλης - Αναγνωστάκης Παύλος (Πρέβεζας/Λευκάδας)

Σκουφάς Κομποτίου (Μαγκάκης) : Βατούγιος, Στράτος (46' Χαβέλας), Κώτσης (59' Βασίλας), Καραδήμας, Κασελούρης Π., Παπαγεωργίου, Παπανδρέου Φ., Δήμος, Τσούμαλης (59' Σιατής), Μαλτέζος (90' Μπούργος), Παπανδρέου Χ. (77' Μασκλαβάνος)

ΑΟ Φιλοθέης : Σεϊμένης Στ., Ζώης, Ευθυμίου, Μπαλαδήμας, Γαλάνης, Κιούρα (52' Τολιάκης), Τζούνης (88' Καρατζένης), Τσιάπαλης, Δήμος, Καραγιάννης Α., Βασιλάκος