Πρώτη νίκη για τον Αστέρα Ρόκκα με «διπλό» στην Ακροποταμιά

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα Β' ΕΠΣ Άρτας πανηγύρισε ο Αστέρας Ρόκκα που επικράτησε του Ακράτητου στο γήπεδο Ακροποταμιάς με 1-2.

Οι φιλοξενούμενοι, στο ντεμπούτο του Σάκη Πάντου στον πάγκο τους, ξεκίνησαν καλύτερα στην αναμέτρηση και μόλις στο 4ο λεπτό ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ. Ο Χουλιάρας πέρασε όμορφα κάθετα την πάσα για τον Κρεμίδα, ο οποίος από πλάγια θέση πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του τερματοφύλακα και ο Φράγκος από κοντά με δυνατό σουτ έκανε το 0-1. Στο 20ο λεπτό από κόρνερ του Κρεμίδα, η μπάλα έφτασε στον Μάη στην καρδιά της περιοχής, ο οποίος αφού έκανε το κοντρόλ με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν και άλλες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, όπως με τον Φράγκο με δυνατό πλασέ αλλά και με ωραίο γυριστό σουτ λίγο αργότερα να στέλνει τη μπάλα και τις δύο φορές λίγο δίπλα από το δεξί παραθυράκι της εστίας του Τζουμανίκα.

Ο Αστέρας στην επανάληψη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, όμως Χουλιάρας και Μέγας δεν κατάφεραν από καλές θέσεις να κλειδώσουν τη νίκη για την ομάδα τους. Οι γηπεδούχοι που στο α' ημίχρονο δεν κατάφεραν να απειλήσουν την εστία του Κατσούλα, στο τελευταίο μισάωρο του παιχνιδιού δημιούργησαν προϋποθέσεις για γκολ, και προειδοποίησαν με δύο κεφαλιές από τους Κρίκα και Τατσιόπουλο, με την πρώτη να περνά δίπλα από την εστία και τη δεύτερη αντίστοιχα να αποκρούει εντυπωσιακά ο Κατσούλας. Τελικά, στο 85' από παράλληλη σέντρα του Γρίβα και διώξιμο του Κατσούλα, ο Κώστας πήρε το ριμπάουντ και με σουτ από το ύψος του πέναλτι μείωσε σε 1-2. Ο Ακράτητος προσπάθησε στα τελευταία λεπτά να φέρει τη μπάλα στην περιοχή του Αστέρα, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έχασαν ευκαιρία για ακόμη ένα γκολ. Συγκεκριμένα από συνδυασμό Φράγκου και Λουάνι, ο τελευταίος απέναντι από τον τερματοφύλακα έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Διαιτητής: Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί: Στούπας Χρήστος - Πολύζος Κώστας

Ακράτητος Ακροποταμιάς (Μπίτζος): Τζουμανίκας, Πλεύρης, Κώστας, Σμύρης, Αγγέλης, Lulo (60' Τατσιόπουλος), Γρίβας, Μπακόλας, Κοσμάς (46' Τζινέρης), Βαγγελής, Κρίκας

Αστέρας Ρόκκα (Πάντος): Κατσούλας, Μπαγιώργας Π. (61' λ.τρ. Βάντζος Ι.), Μπαγιώργας Ν., Βάντζος Λ., Συγίζης, Μέγας, Μάης, Μήλιος, Φράγκος, Κρεμίδα, Χουλιάρας (77' Λουάνι)