3 στα 3 για την Αναγέννηση

Τις 3 νίκες έφτασε η Αναγέννηση, επικρατώντας στη Φιλιππιάδα του ΑΟΦ με 1-4.

Συνεχίζει την ανοδική της πορεία η Αναγέννηση, που πέρασε και από τη Φιλιππιάδα, φτάνοντας του βαθμούς της σε θετικό πρόσημο καθώς κουβαλούσε από πέρσι τιμωρία -8 βαθμών. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να πάρουν πολύ νωρίς κεφάλι στο σκορ, με το Γιάννο να υποδέχεται κάθετη πάσα του Παπαλέξη και να νικά το Γαλάνη που δεν μπόρεσε να αποκρούσει. Οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να αντιδράσουν άμεσα, και στο 6' ο Κολιός με ωραία προσπάθεια και δυνατό σουτ, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Χουλιάρα. Τελικά, η "Α" βρήκε το γκολ της ισοφάρισης πριν φύγει το ημίχρονο, με τον Τσάκαλο να γράφει με συρτή απευθείας εκτέλεση φάουλ, το 1-1, στο 35ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος, η Αναγέννηση μπήκε αποφασιστικά και στο 57ο λεπτό γύρισε τον αγώνα, με τον Κολιό να γράφει με γυριστό σουτ το 1-2. Ο ΑΟΦ δεν μπόρεσε να αντιδράσει, και η Αναγέννηση στο τελευταίο δεκάλεπτο έδωσε διαστάσεις στο σκορ, σκοράροντας δύο ακόμη τέρματα. Στο 82ο λεπτό, ο σκόρερ του δεύτερου γκολ, Κολιός με ωραία προσωπική ενέργεια και δυνατό σουτ, έγραψε το 1-3, για να φτάσουμε στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας, όταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης, Τσάκαλος, έκλεψε την μπάλα έξω από την περιοχή του ΑΟΦ, και κρέμασε το Χουλιάρα, για το τελικό 1-4.

Διαιτητής : Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί : Τράμπας Θωμάς - Σαρλής Χρήστος

ΑΟ Φιλιππιάδας (Λαϊνάς) : Χουλιάρας, Κωστάκος, Κοτσαρίνης, Αλεξίου, Ρεμπής (51' Μπακοδήμος), Γκίζας (59' Θάνης), Παντιώρας (75' Λαϊνάς), Γιάννος, Λάμπρου, Παπαλέξης (46' Λαχανάς), Λιάσκας

ΓΑΣ Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Γαλάνης, Βασιλείου, Τζίμας (32' Παπαχρηστάκης), Τζιότζιος, Μανοδήμος, Παπαμιχαήλ, Βαλλίδης (46' Δήμος), Τσάκαλος, Κολιός, Σταύρου (80' Μπούκας), Γκότζιος (59' Παπαγιάννης)