Δεν τα κατάφερε στο Ελευθεροχώρι ο Εθνικός

Την ήττα γνώρισε στο Ελευθεροχώρι, από τους τοπικούς Μαύρους Αετούς, ο Εθνικός Φιλιππιάδας, και θα χρειαστεί να περιμένει για να εξασφαλίσει και μαθηματικά η σωτηρία του.

Την περιγραφή του παιχνιδιού σας προσφέρει το συνεργείο:
ΠΑΠΑΤΣΙΜΠΑΣ
ΕΜΠΟΡΙΑ ΑΝΤΑΛ/ΚΑ ΑΥΤ/ΤΩΝ - ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ - ΥΓΡΑΕΡΙΟΚΙΝΗΣΗ (Zavoli) -
ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ (Hellas Service)
ΕΔΡΑ : ΙΜΑΡΕΤ ΑΡΤΑΣ - ΕΛΕΟΥΣΑ ΤΗΛ. 2681072338

Υγραεριοκίνηση για full injection κινητήρες από 599 € αποκλειστικά στο συνεργείο
Παπατσίμπας.

Σημαντικό παιχνίδι στο Ελευθεροχώρι ανάμεσα στην τοπική ομάδα και τον Εθνικό Φιλιππιάδας, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν θετικό αποτέλεσμα, για να μην μπλέξουν σε περιπέτειες υποβιβασμούς στις δύο τελευταίες αγωνιστικές του Πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ πιο αποφασιστικά στο ματς, ψάχνοντας έντονα το γκολ, έχοντας κάποια καλά σουτ με τους Μιχάλη και Μπαλογιάννη στο πρώτο τέταρτο, τα οποία εξουδετέρωσε όποτε χρειάστηκε ο Θεολόγης. Στο 20ο λεπτό μετά από φάουλ του Μανιώτη, ο Μπαστάνης πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στην πρώτη τους φάση στο ματς, λίγο έλειψε να σκοράρουν, όταν ο Τσιώλης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, όμως ο Τρανουλίδης το νίκησε, κρατώντας το "μηδέν" για την ομάδα του. Η Φιλιππιάδα είχε ακόμη ένα σουτ πριν τη λήξη του 45λέπτου, με το Δημουλά, το οποίο όμως και πάλι μπλόκαρε ο Θεολόγης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια, ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Στο δεύτερο μισό, οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο δε δημιούργησαν κάποια ιδιαίτερη φάση, όμως στο 56ο λεπτό, ο Βερβερας με πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Τρανουλίδη, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του, με 1-0. Ο Εθνικός προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, και βγήκε στην επίθεση, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν τους χώρους, και να δημιουργούν φάσεις, με τον Τσιώλη στο 70ο λεπτό, να βρίσκεται για δεύτερη φορά στο ματς απέναντι στον Τρανουλίδη, όμως τον γκολκίπερ του Εθνικού, να το νικά, και να κρατά την ομάδα του στο παιχνίδι. Σα να μην έφτανε το κυνήγι του σκορ στον Εθνικό, ήρθε και το αριθμητικο μειονέκτημα, όταν ο Άτσκα αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα σε ένταση που δημιουργήθηκε ανάμεσα στους παίχτες, στο 75'. Παρ' ότι  με δέκα παίχτες, η ομάδα της Φιλιππιάδας εξακολούθησε να ψάχνει το γκολ, και στο 80ο λεπτό, φοβερό μακρινό σουτ του Μανιώτη, έβγαλε και πάλι σε κόρνερ, ο εκ των κορυφαίων των Μαύρων Αετών, Θεολόγης, ενώ σε κόρνερ έφυγε και το σουτ του Μπαστάνη δύο λεπτά μετά, αφού πρώτα άλλαξε πορεία. Αυτή ήταν και η τελευταία απειλή για την εστία των Μαύρων Αετών, που με τη νίκη αυτή εξασφάλισαν και μαθηματικά την παραμονή τους στην κατηγορία, σε αντίθεση με τον Εθνικό, που θα πρέπει να περιμένει και τα υπολειπόμενα ματς.

Διαιτητής : Μπαϊραμίδης (Κοζάνης)  Βοηθοί :  Ακρίβος (Λάρισας) - Μάνος (Λάρισας)

Μαύροι Αετοί Ελευθεροχωρίου (Μανούρας) : Θεολόγης, Τεντολούρης, Γιαννούλας, Ρόμπος, Αετόπουλος, Κεχαγιάς (80' Φλιούκας), Σκόνδρας, Καραστέργιος, Βερβερας (68' Μπαλτιμάς), Τσιώλης, Ιωάννου (85' Μουρίκης)

Εθνικός Φιλιππιάδας (Γιάννος) : Τρανουλίδης, Μανιώτης, Ντανάι, Δημουλάς, Μαλλάτος, Τσουλιάης, Μπαστάνης, Άτσκα, Κουμπής (60' Παπακίτσος), Μπαλογιάννης (85' Τσιφλίδης), Μιχάλης