1-0 αντί 7-0 ο Καραϊσκάκης!

Σε ένα παιχνίδι που απέδωσε κατά διαστήματα θαυμάσιο ποδόσφαιρο, ο Καραϊσκάκης επικράτησε με το φτωχό, για τις φάσεις του 1-0, του Αήττητου Σπάτων.

Παιχνίδι για γερά νεύρα σήμερα στο γήπεδο Αγίων Αναργύρων, με τον Καραϊσκάκη να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο, όμως να χάνει σωρεία ευκαιριών, και να επικρατεί τελικά με το φτωχό 1-0 του Αήττητου Σπάτων, χάρη στο πρώτο γκολ του Μασούρα στο Πρωτάθλημα, ένα γκολ για χάιλαιτ. Στην πρώτη υποψία φάσης στο 8ο λεπτό, ο Καψάλης έκανε τη σέντρα, όμως ο Κάκκο από καλή θέση στην περιοχή δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα με το κεφάλι, και να απειλήσει. Ένα λεπτό μετά, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο γκολ, όταν ο Μαρουκάκης βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή, πλάσαρε με δυσκολία όμως ο Στεφανάκος έπεσε στην μπάλα και αποσόβησε το γκολ. Στο 17ο λεπτό μεγάλη φάση για τον Καραϊσκάκη, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Καπίας πήρε την πρώτη κεφαλιά, όμως ο Παντίδος με φάτσα το τέρμα, δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα που έφυγε λίγο άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Καραϊσκάκης άνοιξε το σκορ, με ένα καταπληκτικό γκολ, όταν ο Μασούρας στόπαρε έξω από την περιοχή, και με φοβερό σουτ, κάρφωσε την μπάλα στο “Γ” της εστίας του Κοκκαλά, γράφοντας το 1-0. Στο 28' λίγο έλειψε να σημειωθεί ένα ακόμη εκπληκτικό γκολ για την αρτινή ομάδα, όταν έπειτα από θαυμάσια ανάπτυξη, ο Μασούρας άνοιξε για τον Παπανίκου που έπιασε άψογη σέντρα με τη μία, ο Άλεξιτς πήρε την κεφαλιά φάτσα με τον Κοκκαλά, όμως η μπάλα για κακή του τύχη κατέληξε πάνω στον γκολκίπερ του Αήττητου που έδιωξε ενστικτωδώς. Στο 31΄οι φιλοξενούμενοι είχαν μια μικροευκαιρία, με το Μαρουκάκη να σουτάρει με μία δυνατά έπειτα από κόρνερ, όμως την μπάλα να φεύγει μακριά από την εστία πετυχαίνοντας συμπαίκτη του. Στο 38' και έπειτα από εξαιρετική ενέργεια του Χούσου που άδειασε με “ποδιά” τον αντίπαλό του, και σέντραρε, ο Άλεξιτς πήρε δύσκολη γυριστή κεφαλιά που έφυγε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Κοκκαλά. Στο 44' ο Καραϊσκάκης, έφτασε μια ανάσα από το 2-0, όταν Άλεξιτς και Κάκκο άλλαξαν πολύ ωραία την μπάλα, ο πρώτος βγήκε σε ένα ανεπανάληπτο τετ α τετ με τον Κοκκαλά, που όμως το νίκησε με τα πόδια.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, όταν στο 47ο λεπτό, σε ένα φάουλ που έδωσαν εύκολα οι παίκτες του Καραϊσκάκη έξω από την περιοχή τους, ο Γροντής με εξαιρετικό απευθείας χτύπημα έστειλε την μπάλα ελάχιστα πάνω από το “παραθυράκι” του Στεφανάκου. Στο 52' ξεκίνησε το ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών, όταν σε ωραία ξεδιπλωμένη κόντρα επίθεση, ο Κάκκο προτίμησε να σουτάρει μόνος από τα όρια της περιοχής με εξωτερικό φάλτσο, όμως η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ. Ένα λεπτό μετά, ο Στεφανάκος πρόλαβε οριακά τον Καλογέρη πριν φύγει σε κενή εστία, ενώ στο 54', έπειτα από εξαιρετική ομαδική ενέργεια και σέντρα του Παπανίκου, ο Άλεξιτς στην πλάτη των αμυντικών και από τα τρία μέτρα από την εστία, προσπάθησε να σκοράρει με το στήθος και ουσιαστικά σέρβιρε την μπάλα στην αγκαλιά του Κοκκαλά, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία. Στο 56ο λεπτό ο Ψιάνος δοκίμασε εξαιρετικό σουτ από το ύψος της περιοχής με τον Κοκκαλά να διώχνει δύσκολα, ενώ ένα λεπτό μετά ο Άλεξιτς με νέο σουτ από το πέναλτι, δεν κατάφερε ούτε αυτή τη φορά να σκοράρει, με τον γκολκίπερ του Αήττητου να πέφτει και να μπλοκάρει. Στο 61ο λεπτό, ο Άλεξιτς έσπασε το οφσάιντ, και γύρισε παράλληλα στον προωθημένο Καψάλη που απέναντι από την εστία δεν πλάσαρε όπως θα ήθελε, πετυχαίνοντας τον Κοκκαλά, κλείνοντας έτσι ένα δεκάλεπτο με πολλές κλασικές ευκαιρίες για τον Καραϊσκάκη. Στο 71ο λεπτό, νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Καραϊσκάκη, όταν ο Ψιάνος έβγαλε ωραία κάθετα στον Κάκκο, που μπήκε στην περιοχή, όμως απέναντι από τον Κοκκαλά προτίμησε να πασάρει δίπλα στον Άλεξιτς αντί να εκτελέσει και οι αμυντικοί απομάκρυναν. Δύο λεπτά αργότερα, νέα απίστευτη ευκαιρία για την αρτινή ομάδα, όταν Κάκκο και Ματθαίου πίεσαν και έκλεψαν την μπάλα, ο πρώτος έδωσε στο δεύτερο που από τα πέντε μέτρα δεν μπόρεσε να βρει εστία πλασάροντας άουτ. Στο 80ο λεπτό χάθηκε ένα ακόμα ένα γκολ από αυτά που δε χάνονται, όταν ο Παπανίκου έσπασε παράλληλα, και ο Ματθαίου δύο μέτρα από τη εστία, σημάδεψε το δοκάρι του Κοκκαλά. Στο 84ο λεπτό, ο Κάκκο μπήκε στην περιοχή και νικήθηκε από τον Κοκκαλά για μια ακόμα κλασική ευκαιρία από τις αμέτρητες του Καραϊσκάκη, ενώ στο 87' ο Ψιάνος μόνος από το ύψος της περιοχής, σημάδεψε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Αήττητου. Στο 90' ο Ματθαίου έφυγε πίσω από το κέντρο, προτίμησε να μη μοιράσει στο Λίτσκα, και τελείωσε τη φάση απέναντι από τον Κοκκαλά, σημαδεύοντας όμως στην αγκαλιά του. Το παιχνίδι τελικά, έμεινε στο 1-0, με την αρτινή ομάδα να μην πληρώνει τις πάμπολλες ευκαιρίες που απώλεσε, και να παίρνει τελικά μια σημαντικότατη νίκη.

Γκολ : Μασούρας 18'

Κίτρινες : Μασούρας, Παπανίκου / Ηρακλής, Μάγκας, Μαρουκάκης

Κόκκινες : -

Διαιτητής : Καδδάς (Αχαϊας) Βοηθοί : Κακαφώνης (Αχαϊας) – Μπαλιάκας (Κοζάνης) 4ος : Τσιοφλίκη (Λάρισας)

Καραϊσκάκης (Παπαματθαιάκης) : Στεφανάκος, Παπανίκου, Καψάλης, Καπίας, Χρούσιελ, Παντίδος, Μασούρας, Χούσος, Άλεξιτς (73' Ματθαίου), Ψιάνος, Κάκκο (90' Λίτσκας)

Αήττητος Σπάτων (Χαραλαμπίδης) : Κοκκαλάς, Σπυρόπουλος, Κολλαράς, Ηρακλής, Σταματάκης (80' Ενγκομπά), Γροντής, Κασνέτση, Μαρουκάκης, Χατζηϊωαννίδης, Μάγκας, Λάμπρου (46' Καλογέρης)