Παλικαρίσιο «διπλό» με 10 παίκτες ο Αχιλλέας στη Γραμμενίτσα!

Σπουδαίο «διπλό» για τον Αχιλλέα Νεοχωρίου στη Γραμμενίτσα, παρότι έπαιζε με 10 παίκτες από το 31ο λεπτό του ματς!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και στο 9ο λεπτό, αφού πρώτα το σουτ του Στόγια σταμάτησε στα σώματα, ο Κατσούλης από τα όρια της περιοχής σούταρε, όμως ο Ρεσίτης απέκρουσε, στη συνέχεια όμως ο Κατσούλης πήγε πρώτος στη μπάλα και με κοντινό πλασέ αυτή τη φορά βρήκε δίχτυα για το 0-1. Στο 23ο λεπτό, ο Αχιλλέας ευτύχησε να διπλασιάσει τα τέρματά του, όταν ο Βούλγαρης με εκπληκτικό σουτ από τα 35 περίπου μέτρα άφησε άγαλμα τον Ρεσίτη για το 0-2. Η Προοδευτική αντέδρασε άμεσα και κατάφερε να μειώσει δύο λεπτά αργότερα, όταν από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπιθυκούκη από αρκετά πλάγια, ο Κολιογιάννης απέκρουσε, όμως στην επαναφορά ο Μπασιάκος από κοντά σούταρε πάνω στον πεσμένο Κολιογιάννη που μπλόκαρε, αλλά βρίσκονταν εντός τέρματος, κάνοντας το 1-2. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 31ο λεπτό, όταν από εξαιρετική κάθετη του Μπασιάκου, ο Τσόλης απέναντι από τον γκολκίπερ ανατράπηκε από τον Κοσμά και κέρδισε εκτός από το πέναλτι και την αποβολή του αντιπάλου του. Ο Μπιθυκούκης που ανέλαβε την εσχάτη των ποινών δεν αστόχησε, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Η Προοδευτική θα μπορούσε να κάνει την ανατροπή στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του α' ημιχρόνου, όμως ο Τσόλης με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Φώτη, έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στην επανάληψη, ο Αχιλλέας στο 49' απείλησε με τον Κατσούλη, έπειτα από σέντρα του Δήμου, όμως ο παίκτης του Αχιλλέα ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι σούταρε αρκετά άστοχα. Στο 51' ο Φώτης είχε ένα σουτ που πέρασε λίγο άουτ για την Προοδευτική, για να πάρει ξανά το προβάδισμα ο Αχιλλέας στο 57ο λεπτό, όταν από βαθιά μπαλιά ο Κωσταδήμας με ωραίο σουτ στην κίνηση από τα όρια της μεγάλης περιοχής, έστειλε τη μπάλα στη γωνία για το 2-3. Ο Αχιλλέας αν και με παίκτη λιγότερο τρία λεπτά αργότερα έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Κωσταδήμας πέρασε κάθετα στον Στόγια που από θέση τετ-α-τετ δεν κατάφερε να περάσει τη μπάλα πάνω από τον Ρεσίτη, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Δήμου έσπασε τη μπάλα στον Κατσούλη και αυτός σε κενή εστία από κοντά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Στο 65' ο Κωσταδήμας είχε ένα πολύ καλό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή που πέρασε λίγο άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Άκης Παππάς εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα έφτασε στον Μπασιάκο που από κοντά δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Τελικά, στο 73ο λεπτό, η ομάδα του Νεοχωρίου έκλεψε τη μπάλα και έφυγε στην αντεπίθεση με τον Στόγια, που τσίμπησε τη μπάλα προ του Κουτρούμπα, και στη συνέχεια πάσαρε στον Κωσταδήμα, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-4. Ο Κωσταδήμας στο 81' θα μπορούσε να ολοκληρώσει το παιχνίδι με χατ-τρικ, όμως από θέση τετ-α-τετ ο Ρεσίτης τον σταμάτησε με το πόδι.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Στούπας Παύλος - Σαρλής Χρήστος

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Μήτσιος): Ρεσίτης, Κάτσινος (77' Καλόγηρος), Βούλγαρης Θ., Κουτρούμπας, Παππάς Θ., Νάσης, Μπασιάκος, Παππάς Φ. (87' Παπασπύρου), Τσόλης (77' Βίτσιος), Φώτης, Μπιθυκούκης

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος): Κολιογιάννης, Κοστρένι, Τολιάκης, Κολιός (90' Γιαννούλης Ε.), Κοσμάς, Στόγια, Βούλγαρης Χ., Κωσταδήμας (88' Δήμος), Νούσιας, Δήμου (82' Παππάς), Κατσούλης (85' Νάσος)