Νίκη του Ξηροβουνίου στο τοπικό ντέρμπι

Με 2-1 επικράτησε της ΑΕ Καμπής η ΑΕ Ξηροβουνίου, στο τοπικό ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Συνέχισε νικηφόρα το Ξηροβούνι, επικρατώντας με 2-1 της Καμπής στο τοπικό ντέρμπι, αναγκάζοντας τους "κιτρινόμαυρους" στο πρώτο τους ανεπιτυχές αποτέλεσμα στο Πρωτάθλημα. Στο 2ο λεπτό ο Σταμάτης εκτέλεσε επικίνδυνα φάουλ, όμως η μπάλα άλλαξε πορεία τελευταία στιγμή και έφυγε κόρνερ. Στο 11' φάουλ του Βίτσιου κατέληξε στα δίχτυα, όμως στη φάση μπήκε ο Καλιακάτσος, που αν και δεν ακούμπησε την μπάλα, ήταν εκτεθειμένος και επηρέασε τη φάση. Στο 20ο λεπτό, η τυπικά γηπεδούχος ΑΕΞ είχε ένα καλό σουτ του Κολιού που έφυγε λίγο άουτ, για να φτάσουμε στο 36ο λεπτό, όταν ο ίδιος παίκτης έγινε κάτοχος της μπάλας από βαθιά μπαλιά του Βίτσιου, και με δυνατό διαγώνιο σουτ, άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες, με τον Κολιό να απειλεί και πάλι στο 50ο λεπτό, με το δυνατό σουτ του ωστόσο να μη βρίσκει εστία. Πέντε λεπτά μετά, ήταν σειρά του Βίτσιου να απειλήσει με δυνατό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, με τον Μπόλη όμως να αντιδρά σωστά. Στο 68' ήταν σειρά της ΑΕ Καμπής να απειλήσει, με τον Μπεζεβέγκη να δοκιμάζει το πόδι του, όμως τον Τσάιμο να του αρνείται την ισοφάριση. Στο 79' η Καμπή έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα, όταν από κόρνερ του Σταμάτη, η κεφαλιά του Ντούπη σταμάτησε στο δοκάρι, και στη συνέχεια της φάσης, ο Μπεζεβέγκης από καλή θέση πλάσαρε άστοχα. Τελικά, στο 85ο λεπτό, η ΑΕΞ έδειξε να καθαρίζει το ματς, όταν από φάουλ του Παπακίτσου από πλάγια θέση, ο Στέργιος της ΑΕΚ έβαλε την προβολή και άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, για το 2-0. Στο 90' οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παιχνίδι, έστω για λίγο, με το Σταμάτη να εκτελεί φάουλ, και το Δήμο να γράφει το 2-1, με το σκορ ωστόσο να μην αλλάζει στις καθυστερήσεις, και την ΑΕΞ να κατακτά το τρίποντο.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Καραγιάννης Θοδωρής

ΑΕ Ξηροβουνίου (Καρράς) : Τσάιμος, Παπανίκου, Θάνος, Καλιακάτσος, Βίτσιος (64' Ζιώρης), Ανυφαντής, Λαϊνάς, Στέργιος, Τζούκας, Κολιός (75' Σκανδάλης), Παπακίτσος (87' Γεωργάρας)

ΑΕ Καμπής (Μπακόλας) : Μπόλης, Στέργιος, Τσιγαρίδας, Ντούπης, Παππάς, Καρράς (55' Δήμος), Βλάρας (77' Μαγγίνας), Κωστάκος (54' Μπανιάς), Μουστακλής, Μπεζεβέγκης, Σταμάτης Σ.