Δύσκολη νίκη της Καμπής επί του Δία

Άκρως ανταγωνιστικός παρουσιάστηκε ο Δίας Κωστακιών στην εκκίνηση του Πρωταθλήματος, με την Καμπή να κάμπτει τελικά την αντίστασή του με 2-1.

Δύσκολα επικράτησε του Δία στην εκκίνηση της σεζόν, η Καμπή, χάρη σε ένα γκολ του Μουστακλή στο τελευταίο 20λεπτο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη καλή φάση του αγώνα, με το Χίσο να δοκιμάζει το πόδι του, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 20ο λεπτό, στην πρώτη τους αξιόλογη στιγμή, όταν Στούπας και Μουστακλής άλλαξαν την μπάλα, ο πρώτος έκανε το γύρισμα στο πέναλτι, και ο επερχόμενος Δόσης με σουτ έγραψε το 1-0 για την ομάδα του. Στο 35ο λεπτό, η Καμπή λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν ο Σταμάτης σέντραρε, όμως η κεφαλιά του Μουστακλή έφυγε λίγο άουτ. Ο Δίας έψαξε το γκολ της ισοφάρισης και το βρήκε λίγο πριν την ανάπαυλα, με το Σίμο με δυνατό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής να γράφει το 1-1.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι κυνήγησαν το γκολ της νίκης και με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, είχαν καλή στιγμή, με το Σταμάτη να σουτάρει την μπάλα να αλλάζει κάπου πορεία και να αναγκάζει το Γκουσάιλα, να διώξει δύσκολα με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ. Τελικά, η ΑΕΚ έφτασε στο πολυπόθητο γκολ στο 73ο λεπτό, όταν ασυνεννοησία της άμυνας έδωσε την ευκαιρία στο Μουστακλή να φύγει φάτσα με τον Γκουσάιλα, και αφού τον απέφυγε να γράψει το τελικό 2-1 για την ομάδα του, αφού στο τελευταίο τέταρτο δε σημειώθηκε κάτι αξιοσημείωτο με την Καμπή να κρατά τη νίκη, και το Δία να μένει με την αξιόλογη πρώτη του εμφάνιση στην Α' κατηγορία.

Διαητητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Βατός Παναγιώτης - Πολύζος Κωνσταντίνος

ΑΕ Καμπής (Γιάννος) : Αλεξίου, Στέργιος, Κίτσιος (66' Σαραντάρης), Ντούπης, Μπέτσας, Πλακιάς, Βλάρας, Σταμάτης, Μουστακλής (84' Γόγολος), Δόσης, Στούπας (89' Παππάς)

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης) : Γκουσάιλα, Μπεκιάρης, Μπούκας, Τσιώλης, Σίμος (56' Κιτσάκης - 80' Βασιλάκης), Κώστας, Μούστο, Παπαστάθης, Μίκροβας (29' λ.τρ. Τσιτώνης), Χίσο, Μπολιεράκης