Ολική ανατροπή στο β' και νίκη για τον Αχιλλέα

Από ένα ημίχρονο είχαν Αχιλλεάς και Φιλοθέη, με τον πρώτο να επικρατεί τελικά με 4-2.

Δύο ημίχρονα, δύο εντελώς διαφορετικά πρόσωπα για Αχιλλέα και Φιλοθέη στο σημερινό μεταξύ τους παιχνίδι, με τη Φιλοθέη στο πρώτο μέρος να πηγαίνει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 0-2, όμως τον Αχιλλέα να αντιδρά στο δεύτερο μέρος και να παίρνει πανηγυρικά τη νίκη με ανατροπή, με 4-2. Το 0-1 σημειώθηκε για τους φιλοξενούμενους στο 17ο λεπτό, όταν από φάουλ του Καραχάλιου, ο Καραγιάννης με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 25ο λεπτό, ο Αχιλλέας πλησίασε στην ισοφάριση με τον Κωσταδήμα από καλή θέση να πλασάρει στο δοκάρι και άουτ, για να έρθει το 0-2 για τη Φιλοθέη στο 41ο λεπτό, όταν ο Κατσιγιάννης εκμεταλλεύτηκε τη δεύτερη ασίστ στο ματς του Καραχάλιου στο ανοιχτό γήπεδο, και με πλασέ σκόραρε.

Στο δεύτερο μισό, ο Αχιλλέας μπήκε αποφασισμένος να γυρίσει το ματς και αφού η Φιλοθέη δεν κατάφερε να πετύχει τρίτο τέρμα με τον Καραγιάννη και τον Κατσιγιάννη, στο 58ο λεπτό, έκανε το πρώτο βήμα, όταν από σέντρα του Κωσταδήμα έπειτα από κόρνερ, ο Βούλγαρης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπαλαούρα, μειώνοντας σε 1-2. Το 2-2 για τον Αχιλλέα ήρθε στο 69ο λεπτό, με το Δήμου να εκτελεί θαυμάσια απευθείας φάουλ, στο "παραθυράκι" του Μπαλαούρα φέρνοντας το ματς στην ισοπαλία. Με το σκορ στο 2-2, η Φιλοθέη άγγιξε το προβάδισμα στο 74ο λεπτό με τον Καραγιάννη να νικιέται από τον Οικονόμου από καλή θέση, ενώ ο ίδιος παίκτης είδε στο 78' το σουτ του να σταματά στο δοκάρι. Ο Αχιλλέας πέτυχε την ολική ανατροπή στο 85ο λεπτό, όταν ο Λούλο έκανε τη σέντρα και ο Δήμου, με κεφαλιά σημείωσε το δεύτερό του τέρμα, και αναδείχτηκε σε άνθρωπο του αγώνα, γράφοντας το 3-2, Η Φιλοθέη έψαξε έστω το βαθμό της ισοπαλίας στον υπολειπόμενο χρόνο, αφήνοντας χώρους, και ο Αχιλλέας τελείωσε το ματς στις καθυστερήσεις, με το Λούλο, του οποίου η αλλαγή αποδείχτηκε καθοριστική με γκολ και ασίστ, με σουτ έξω από την περιοχή να διαμορφώνει το τελικό 4-2.

Διαιτητής : Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί : Παπανίκος Βαγγέλης - Αλευρή Κωνσταντίνα

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος) : Οικονόμου, Κοσμάς (46' Νάσο), Γιαννούλης, Παππάς, Τολιάκης, Δήμου, Νούσιας, Βούλγαρης, Κατσούλης (83' Λούλο), Κωσταδήμας, Στόγια

ΑΟ Φιλοθέης (Λαζανάς) : Μπαλαούρας, Ζώης Δ., Ζώης Θ., Ευθυμίου, Ηλίας, Τσώλας (67' Δήμος), Βαγγελάτος (60' Μποχώτης), Καραχάλιος, Κατσιγιάννης, Καραγιάννης, Τσιρογιάννης