Ισόπαλοι ο Ηρόδοτος με τον Αχιλλέα

Ισόπαλοι με 1-1 αναδείχτηκαν ο Ηρόδοτος με τον Αχιλλέα στο Καλογερικό, με τους γηπεδούχους να σώζουν το βαθμό στα τελευταία λεπτά.

Ισόπαλοι με 1-1 αναδείχτηκαν στο γήπεδο του Καλογερικού, ο τοπικός Ηρόδοτος με τον Αχιλλέα Νεοχωρίου, με τις δυο ομάδες να ψάχνουν τη νίκη για να απομακρυνθούν από τη ζώνη των μπαράζ. Σε ένα κάκιστο αγωνιστικό χώρο, η πρώτη σημαντική φάση ανήκε στους γηπεδούχους, στο 10ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Καραμέτσιου, ο Παύλου από πλεονεκτική θέση πλάσαρε ψηλά άουτ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με μια καλή εκτέλεση φάουλ του Κωσταδήμα να φεύγει όμως άουτ. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, η ομάδα του Ηροδότου έχασε την κλασικότερη ευκαιρία του πρώτου μέρους, με τον Παύλου να βρίσκεται αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή, και να καθυστερεί όμως χαρακτηριστικά να πλασάρει, χάνοντας ανεπανάληπτη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια ακόμα καλή ευκαιρία, με νέα εκτέλεση φάουλ του Κώσταδήμα, που έδιωξε αυτή τη φορά εντυπωσιακά ο Οικονόμου.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Νεοχωρίου απείλησε με ένα μακρινό σουτ του Στόγια που έδιωξε εντυπωσιακά ο Οικονόμου, ενώ λίγα λεπτά αργότερα, πήρε κεφάλι στο σκορ, όταν έπειτα από διπλή αδράνεια της άμυνας του Ηροδότου, επωφελήθηκε ο Κωσταδήμας, που έφυγε στην πλάτη της άμυνας, και πλάσαρε εύστοχα για το 0-1. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, πήραν μέτρα στο γήπεδο και έχασαν τεράστια ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσα όταν ο Χαλκιάς απόκρουσε εκτέλεση πέναλτι του Καραμέτσιου, στο 80ο λεπτό, πέναλτι που κέρδισε ο Ρώσσιος από τον Τσέλα έπειτα από ωραία ενέργεια, με τον παίχτη του Αχιλλέα, να αντικρίζει στη συγκεκριμένη φάση τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω, και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα στο 83ο λεπτό όταν έπειτα από βαθιά μπαλιά ο Χαλκιάς, προσπάθησε να μπλοκάρει τη μπάλα, κάνοντας όμως κακή εκτίμηση, και σε κενή εστία, ο Παύλου ισοφάρισε για το τελικό 1-1. Τα εναπομείναντα λεπτά κύλησαν χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, με τις δύο ομάδες να αρκούνται στο βαθμό της ισοπαλίας.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Σιατής Κων/νος - Γκόκα Κατερίνα

Ηρόδοτος Καλογερικού (Γεωργίου) : Οικονόμου, Χουλιάρας Α., Χουλιάρας Ν., Χεμπέγια, Καραμέτσιος, Γιώτης, Ρώσσιος, Ευαγγέλου, Παύλου, Σιόζος, Γκαναβίας

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος) : Χαλκιάς, Κολιός, Κοστρένι, Γιαννούλης, Στόγια, Κολιογιάννης, Νάτσιος, Βούλγαρης, Τσέλα, Κωσταδήμας, Πάνος