Άνετη νίκη του Αστέρα στην Ακροποταμιά, απέναντι στον ελλιπή Ακράτητο

Καθάρισε από το πρώτο μέρος τη νίκη ο Αστέρας Ρόκκα.

Σε ένα ματς που δεν αντέχει σε κριτική, καθώς οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με δέκα ποδοσφαιριστές, ο Αστέρας έφτασε στην άνετη νίκη με σκορ 1-5 και μείωσε ξανά τη διαφορά από την τετράδα στους 5 βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό, όταν σε κάθετη πάσα προς τον Πανέτα, ο Τατσιόπουλος έκανε έξοδο και απομάκρυνε πάνω στον Μπάσιο, που από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα με μακρινό σουτ στην ανυπεράσπιστη εστία για το 0-1. Έξι λεπτά αργότερα, ο Αστέρας αναπτύχθηκε ωραία από τα αριστερά, ο Κρεμίδας έκσκαψε τη μπάλα ωραία στην περιοχή για τον Συγίζη, ο οποίος αφού συνεργάστηκε με τον Μήλιο, γύρισε παράλληλα τη μπάλα, η οποία πέρασε από αμυντικούς και τερματοφύλακα και ο Πανέτας που καιροφυλακτούσε έκανε το 0-2. Ο Ακράτητος που προσπαθούσε να χτυπήσει στην κόντρα είχε ένα καλό σουτ με τον Ρίζο έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τη μπάλα να χτυπά στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού, για να σφραγίσουν τη νίκη οι φιλοξενούμενοι στο 33ο λεπτό, όταν από πάσα του Κρεμίδα, ο Νίκαρης έκανε την ντρίπλα και στη συνέχεια βρέθηκε από μαρκάρισμα στο έδαφος, με το Νίκου να δείχνει την άσπρη βούλα του πέναλτι. Ο Κρεμίδας δεν αστόχησε από τα 11 βήματα, πετυχαίνοντας το 0-3 για την ομάδα του. Λίγο πριν το τέλος του α' μέρους, οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να μειώσουν στο σκορ, όμως ο Φάκος ύστερα από σέντρα του Σμύρη δεν κατάφερε να νικήσει από κοντά τον Ζιώβα που απέκρουσε.

Στην επανάληψη, ο Αστέρας με δύο γρήγορα γκολ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-5. Αρχικά, σχεδόν με τη σέντρα, ο Μήλιος με εξαιρετική κάθετη πάσα έβγαλε τον Πανέτα σε θέση τετ-α-τετ, ο οποίος με εύστοχο πλασέ έκανε το 0-4, ενώ στο 50ο λεπτό, ο Συγίζης σέντραρε από τα αριστερά και ο Πανέτας από το ύψος του πέναλτι κεραυνοβόλησε με το αριστερό τον Τατσιόπουλο για το 0-5, πετυχαίνοντας χατ-τρικ. Στη συνέχεια το ματς άνοιξε, με τους φιλοξενούμενους να τα χαλάνε στην τελική προσπάθεια και να χάνουν ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα, ενώ ο Κοσμάς με ατομική ενέργεια και αφού πέρασε δύο αντιπάλους σούταρε, με τον Ζιώβα με τη βοήθεια του δοκαριού να τον σταματά. Τελικά, στο 75ο λεπτό, ο Ακράτητος πέτυχε το γκολ της τιμής, μειώνοντας σε 1-5, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Κρίκα, ο Μπόνιος έκανε την κεφαλιά, ο Λ. Βάντζος απομάκρυνε πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα, όμως ο β' βοηθός έδειξε σέντρα, καθώς σύμφωνα με τον ίδιο η μπάλα πέρασε τη γραμμή, με τους φιλοξενούμενους να διαφωνούν πλήρως με την απόφαση που πήρε ο έμπειρος λάινσμαν.

Διαιτητής: Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί: Πολύζος Κωνσταντίνος - Σκαμπαρδώνης

Ακράτητος Ακροποταμιάς (Μπίτζος Γ.): Τατσιόπουλος, Σεϊμένης, Κοσμάς, Μπόνιος, Χελάς, Σμύρης, Γρίβας, Ρίζος, Φάκος, Κρίκας

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν.): Ζιώβας, Αντωνίου (54' Ντέμσιας), Δήμος (46' Βάντζος Ε.), Ζαρκάδας, Συγίζης, Μήλιος, Μάης (54' Γκανιάτσας), Κρεμίδας, Νίκαρης (46' Τσώλας), Μπάσιος, Πανέτας Γ. (54' Βάντζος Ι.)