Με γκολ στο 90' +10' πήρε το θρίλερ με την Πρόοδο το Πέτα! (pics)

Σε ένα ματς θρίλερ, με πολλές συγκινήσεις αλλά και εντάσεις, οι Φιλέλληνες επικράτησαν της Προόδου Ρωγών, με 4-3.

Ένα ματς που θα μπορούσε άνετα να παρακολουθήσει κάποιος σε επίπεδο Α' κατηγορίας, διεξήχθη σήμερα στο Πέτα, ανάμεσα σε δύο από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίες, τους Φιλέλληνες και την Πρόοδο Ρωγών. Οι δύο ομάδες είχαν πολύ καλή εικόνα στον αγωνιστικό χώρο, πολλές φάσεις γκολ, αλλά και νεύρα που χάλασαν το ματς, με την Πρόοδο να έχει τρεις αποβολές στο παιχνίδι. Νικήτρια ήταν η ομάδα του Πέτα που μετρά μόνο νίκες στο Πρωτάθλημα, χάρη σε ένα γκολ του Καλύβα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, που διαμόρφωσε το τελικό 4-3.

Στο 5ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ του Σταμάτη, η προβολή του Μήτσου βρήκε τον Κανταρέλη σε ετοιμότητα, ενώ στο 9ο λεπτό, νέα σημαντική φάση για το Πέτα, με τα απανωτά σουτ από καλή θέση, των Κώτση και Μήτσου να βρίσκουν σε ετοιμότητα Κανταρέλη και αμυντικούς που απομάκρυναν. Στο 12ο λεπτό, μετά από λάθος της άμυνας, ο Κώτσης έφυγε σε καθαρό τετ α τετ, με τον Κανταρέλη, ο οποίος όμως βγήκε και πάλι νικητής, κρατώντας στα πρώτα λεπτά την ομάδα του. Μετά το πρώτο τέταρτο, οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν, και στο 19ο λεπτό, έφτασαν κοντά στο γκολ, με το Ν. Κολιό να ξεφεύγει στην πλάτη της άμυνας, όμως να κάνει κακό τελείωμα πάνω από την εστία. Δύο λεπτά αργότερα, ο Σιδηρόπουλος βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και σούταρε με την μπάλα να φεύγει δίπλα από την εστία, ενώ στο 25ο λεπτό, ήταν σειρά του Α. Κολιού να απειλήσει, με τον Πεπώνη, όμως, να πραγματοποιεί σπουδαία επέμβαση σε σουτ από πολύ πλεονεκτική θέση. Στο 38ο λεπτό, μετά από στημένο του Σταμάτη, η μπάλα έφτασε στον Αθανασιάδη, που σούταρε πάνω από τα δοκάρια, ενώ δύο λεπτά αργότερα, η Πρόοδος πήρε κεφάλι στο σκορ, όταν μετά από γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι, ο Σιδηρόπουλος με καταπληκτικό ανάποδο ψαλίδι, σημείωσε ένα θαυμάσιο γκολ, που αξίζει να το δούμε στο βίντεο του αγώνα, γράφοντας το 0-1. Στο 41ο λεπτό, μετά από μακρινό φάουλ του Κοτρότσιου, ο Πεπώνης προσπάθησε να διώξει με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το δοκάρι, σε κόρνερ. Στο 44ο λεπτό, ο Σταμάτης σούταρε, με την μπάλα να απομακρύνεται από αμυντικό πριν καταλήξει στην εστία, ενώ στις καθυστερήσεις, μετά από ένα διάστημα με ένταση και νεύρα, οι Φιλέλληνες έφεραν το ματς στα ίσα, όταν μετά από πρώτο σουτ του Θεοδωρή, που έβγαλε δύσκολα ο Κανταρέλης, η μπάλα έφτασε στο Γούλα, που με δυνατό σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος, η Πρόοδος μπήκε με γκολ από τα αποδυτήρια, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Σιδηρόπουλου, ο Πεπώνης δεν μπόρεσε να μπλοκάρει, ο Νικοπολίδης γύρισε προς την εστία, η μπάλα είχε κατεύθυνση προς τα έξω, όμως ο Α. Κολιός παρενεβλήθη και την έσπρωξε στην εστία, γράφοντας το 1-2. Οι Φιλέλληνες προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα, με το νεοεισελθόντα Κολοβό να προειδοποιεί, στο 48ο λεπτό, με τους αμυντικούς να απομακρύνουν τελευταία στιγμή, για να σκοράρει ο ίδιος παίκτης δύο λεπτά αργότερα, όταν ανάμεσα σε δύο παίκτες κατάφερε να ξεφύγει και να νικήσει τον Κανταρέλη, γράφοντας το 2-2. Στο 53ο λεπτό, ο Κοτρότσιος εκτέλεσε φάουλ, ο Πεπώνης έδιωξε άτσαλα προς τον Ν. Κολιό, όμως οι αμυντικοί έδιωξαν πριν η μπάλα πάει προς την εστία, ενώ στο 57ο λεπτό, το Πέτα άγγιξε την ανατροπή, όταν ο Μήτσος έσπασε ωραία με το κεφάλι στο δεύτερο δοκάρι, όμως ο Κώτσης από προφανή θέση για γκολ, νικήθηκε από τον Κανταρέλη. Στο 66ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ του Σταμάτη, η μπάλα έφτασε στο Γρούμπα, που όμως αστόχησε. Στο 74ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ανατροπή, όταν μετά από φάουλ του Σταμάτη που έσπασε στο τείχος, η μπάλα έφτασε στο Θεοδωρή, που με ψύχραιμο πλασέ μέσα από την περιοχή, έγραψε το 3-2. Στο 82ο λεπτό, ο Γόγολος αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα, με την Πρόοδο να μένει με δέκα ποδοσφαιριστές, ενώ ένα λεπτό μετά, οι Φιλέλληνες λίγο έλειψε να τελειώσουν το ματς, όταν την κεφαλιά του Θεοδωρή, στο πρώτο δοκάρι, έδιωξε ο κατά συνθήκην τερματοφύλακας, Μιχαηλίδης. Και αφού δεν κλείδωσε τη νίκη το Πέτα, στην αμέσως επόμενη φάση, και στο ίδιο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα, όταν μετά από μακρινό φάουλ του Κοτρότσιου, ο Σιδηρόπουλος πήρε τη γυριστή κεφαλιά, και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 3-3. Στο 89ο λεπτό, η Πρόοδος έμεινε με 9 ποδοσφαιριστές, καθώς μετά το Γόγολο, και ο Τσεβρενίδης αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη-κόκκινη κάρτα του διαιτητή, για φάουλ έξω από την περιοχή, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Βάσιος, τραντάζοντας το κάθετο δοκάρι με πολύ ωραία εκτέλεση. Το ματς λόγω των πολλών διακοπών συνεχίστηκε για αρκετή ώρα, με το Πέτα να αγγίζει το νικητήριο γκολ στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως το Μιχαηλίδη με τη βοήθεια του δοκαριού να απομακρύνει δύσκολα το σουτ του Κολοβού, για να έρθει στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων το γκολ της νίκης για τους γηπεδούχους, όταν μετά από κόρνερ του Ανυφαντή, η μπάλα έσκασε στην περιοχή, και ο Καλύβας πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 4-3, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Λίγο πριν τη λήξη, ο Ν. Κολιός αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία, με την Πρόοδο να τελειώνει το ματς με 8 παίκτες. Με το τέλος του αγώνα, επικράτησε μεγάλη ένταση, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται έντονα στο διαιτητή και την κατάσταση για λίγα λεπτά να ξεφεύγει. Ευτυχώς, οι ψυχραιμότεροι επικράτησαν και τα πνεύματα να ηρέμησαν, με το Πέτα να παίρνει πολύ μεγάλη νίκη, κάνοντας το 4 στα 4 και παραμένοντας μόνο στην πρώτη θέση.

Θα ακολουθήσει βίντεο με τα στιγμιότυπα του παιχνιδιού.

Διαιτητής : Σκαμπαρδώνης Παναγιώτης  Βοηθοί : Βασίλα Φωτεινή - Σαρλής Χρήστος

Φιλέλληνες Πέτα (Ρούσσας) : Πεπώνης, Κάτσινος, Γούλας, Ντιβέρης, Γρούμπας, Θεοδωρής, Κώτσης Δ. (88' Βάσιος), Καλύβας, Μήτσος (88' Κώτσης Α.), Σταμάτης Σωτ. (84' Ανυφαντής), Αθανασιάδης (46' Κολοβός)

Πρόοδος Ρωγών (Παπαδήμας) : Κανταρέλης (61' λ.τρ. Μιχαηλίδης), Τσεβρενίδης, Σιορεντας (46' Στέργιος - 76' Ρέντζιος), Ιωάννου, Γόγολος, Καραπάνος, Κολιός Α., Νικοπολίδης, Σιδηρόπουλος, Κοτρότσιος, Κολιός Ν.