«Διπλό» για τους Φιλέλληνες στη Γραμμενίτσα

Με νίκη, όπως αποχαιρέτησαν και το 2017, ξεκίνησαν τη νέα χρονιά οι Φιλέλληνες Πέτα, επικρατώντας με 0-2 της Προοδευτικής Γραμμενίτσας, σε ένα παιχνίδι γιορτή των γηπεδούχων για την επιστροφή στο "σπίτι" τους μετά από δύο χρόνια περιπλάνησης.

Στον αγώνα τον οποίο παρακολούθησαν αρκετοί φίλαθλοι, ανάμεσά τους και ο Δήμαρχος Αρταίων κ. Χρήστος Τσιρογιάννης, η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 8ο λεπτό, όταν από απομάκρυνση του Βαγγέλη Κολιού, η μπάλα έφτασε στην απέναντι περιοχή στον Γείτονα, ο οποίος με το κεφάλι πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Νάκο, όμως αυτή κατέληξε άουτ. Στο 20ο λεπτό, ο Γείτονας έβαλε πλάτη τον Βαλίλη, πάσαρε στον Ζιώρη, ο οποίος αφού τσίμπησε τη μπάλα προ του Ντάκουλα βρέθηκε απέναντι στο Νάκο και με ωραίο πλασέ με το εξωτερικό έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία, κάνοντας το 0-1 για την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν και αυτοί και το κατάφεραν στο 25', όταν από μπαλιά του Ντάκουλα, ο Τσαρακλημάνης έσπασε τη μπάλα στον Κώστα Κολιό, ο οποίος με το σώμα ανάγκασε τον Γεροδήμο με το ένα χέρι να αποκρούσει σε κόρνερ. Στο 35' ο Δημήτρης Τσιγαρίδας σέντραρε από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε όλη την άμυνα της Προοδευτικής και ο Αθανασιάδης με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Την ίδια κατάληξη είχε και μία κεφαλιά του Τσαρακλημάνη έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κώστα Τσιγαρίδα. Το α' μέρος ολοκληρώθηκε με δύο ακόμα φάσεις για τους φιλοξενούμενους. Στο 44' ο Αθανασιάδης προσπάθησε με περίτεχνο τρόπο να κρεμάσει τον Νάκο, που όμως ήταν σε ετοιμότητα και παραχώρησε κόρνερ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Ζιώρης με σουτ από καλή θέση έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Νάκου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και έδειξαν ικανοί να απειλήσουν την αντίπαλη εστία, όμως στο 59ο λεπτό δέχθηκαν και δεύτερο τέρμα, που ουσιαστικά τους "έκοψε" τα πόδια. Συγκεκριμένα, έπειτα από ασθενή απόκρουση του Ντάκουλα, η μπάλα έφτασε στον Αθανασιάδη, ο οποίος με ωραίο λόμπα έξω από την περιοχή νίκησε τον Νάκο, που παρότι βρήκε τη μπάλα δεν κατάφερε να αποσοβήσει το 0-2. Από εκεί και μετά οι Φιλέλληνες έλεγχαν πλήρως το παιχνίδι και έχασαν ευκαιρίες και για άλλα γκολ, ενώ είχαν και δοκάρι. Στο 71' ο Γρούμπας κατέβασε τη μπάλα, έβγαλε δεξιά στον Τσιγαρίδα, ο οποίος σέντραρε, με τον Γείτονα με κεφαλιά όμως να στέλνει τη μπάλα αρκετά μέτρα δίπλα από την εστία. Στο 75' ο Γείτονας πέρασε κάθετα για τον Ζιώρη, ο οποίος αφού σταμάτησε τη μπάλα, με στροφή 180 μοιρών έκανε το σουτ αλλά ο Νάκος απέκρουσε με τα πόδια. Στο 91' ο Γούλας έκανε ωραία ατομική ενέργεια, και σέντραρε χαμηλά, ο Κώστας έκανε την προβολή από το πρώτο δοκάρι, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι καθώς σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 96' ο Μπιρμπίλης με ωραία μπαλιά έβγαλε τον Ροβίνα απέναντι από τον Νάκο, όμως ο νεοαποκτηθέν γκολκίπερ της Προοδευτικής για ακόμη μία φορά είπε "όχι" με τα πόδια. Η μοναδική καλή ολοκληρωμένη φάση για την Προοδευτική στο β' μέρος ήταν ένα σουτ του Νάτσιου στο 90'.

Διαιτητής: Δραγατάκης Γιώργος  Βοηθοί: Λάμπρου Χάρης - Κυριακού Χρήστος

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Καρατζιάς): Νάκος, Σκορίλας, Ντάκουλας (80' Πανέτας Γ.), Βαλίλης, Κακιώνης, Ρίζος (46' Κουτσούμπας), Νάτσιος, Καυκιάς (46' Κουτσιμπέλας), Τσιγαρίδας Κ., Κολιός Κ. (63' Πανέτας Γαβρ.), Τσαρακλημάνης

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας): Γεροδήμος, Τσιγαρίδας Δ., Κολιός Ε., Γρούμπας, Γούλας Π., Ζιώρης (78' Κώστας), Μπιρμπίλης, Σταμάτης (80' Δήμος), Αθανασιάδης (70' Μακρής), Ροβίνας, Γείτονας (82' Σερβετάς)