Σημαντικό "διπλό" για την Ανέζα στην Καλαμιά

Με 0-1 έφυγε από την Καλαμιά η Ανέζα, ανεβαίνοντας κι άλλο στο βαθμολογικό πίνακα.

Με το ίδιο νόμισμα απάντησε στην Καλαμιά η Ανέζα, για την ήττα της στην έδρα της στον πρώτο γύρο με 0-1. Στο σημερινό ματς, πέρασε από την έδρα της Νίκης με το ίδιο σκορ, ξεπερνώντας στη βαθμολογία τόσο αυτή, όσο και το γειτονικό Ηρόδοτο Καλογερικού, και ξεφεύγοντας ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη. Στο 10ο λεπτό, οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι με ένα καλό φάουλ του Κατσιγιάννη που έφυγε άουτ, για να έρθει στο 20ο λεπτό το γκολ που έκρινε το ματς, με τον Κοτρότσιο με καταπληκτικό σουτ εκτός περιοχής, να στέλνει την μπάλα στο "παραθυράκι" του Καραχάλιου, για το 0-1. Πέντε λεπτά μετά, η Νίκη έφτασε κοντά στην ισοφάριση με το Βασίλη Καραχάλιο να εκτελεί φάουλ, τον Τσαμπά να διώχνει και να μπερδεύεται όμως με το Ρούμπο, γλιτώνοντας ωστόσο το αυτογκόλ. Στο 30ο λεπτό, ο Μπάφας είχε ένα φάουλ που μπλόκαρε ο Καραχάλιος, ενώ στο 40ο λεπτό, έπειτα από φάουλ του Άρη Καραχάλιου, και αναμπουμπούλα στην περιοχή της Ανέζας, ο Ζιώγας με διπλή προσπάθεια δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Σιώζου.

Στο δεύτερο μισό, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, με την Ανέζα όμως από τη μεριά της να βγαίνει πολύ επικίνδυνα στην κόντρα, και να φτάνει κοντά σε δεύτερο γκολ. Στο 50ο λεπτό, ο Άρης Καραχάλιος είχε ένα φάουλ που έφυγε άουτ, ενώ στο 65ο λεπτό, ο Παπαγεωργίου που έφυγε σε θέση τετ α τετ, πλάσαρε άουτ, χάνοντας σημαντική ευκαιρία. Λίγο αργότερα, σε νέα κόντρα επίθεση ο Τσαμπάς βγήκε στο τετ α τετ απέναντι από τον Καραχάλιο, όμως κοντραρίστηκε από αντίπαλο και δεν πλάσαρε όπως θα ήθελε. Στην τελευταία τους καλή ευκαιρία, οι γηπεδούχοι, είδαν τον Τσαμπά να σταματά το σουτ του Γκυζέλη, με το 0-1 να παραμένει ως το τελικό σφύριγμα, και τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με τη σημαντική νίκη.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Μάνος Δημήτρης - Δημητρόπουλος Γιάννης

ΑΟ Νέα Νίκη Καλαμιάς (Μπακόλας) : Καραχάλιος Δ., Τζώρας, Καραχάλιος Β., Νταλάκας Γ., Κατσιγιάννης, Καραχάλιος Αρ., Νάστος, Ζιώγας, Νταλάκας Β. (46' Κατσιγιάννης Ν.), Μπακοχρήστος, Γκυζέλης

ΠΑΣ Ανέζα (Παππάς) : Τσαμπάς, Μυτικιώτης, Ρούμπος, Ντούλας, Μπαλάγκας, Σιώζος, Μητσαράς, Μπάφας, Τσαμπάς Π., Κοτρότσιος, Παπαγεωργίου (76' Ζώης)