Νικήτρια στο θρίλερ, και τετράδα για τη Φιλοθέη

Νικήτρια αναδείχτηκε η Φιλοθέη, σε ένα ματς-θρίλερ, κόντρα στον Ηρόδοτο, με 2-1.

Στην τέταρτη θέση ανέβηκε η Φιλοθέη, όπου συγκατοικεί με τον Απόλλωνα, πραγματοποιώντας πορεία αντιστρόφως ανάλογη της κακής αρχής της. Στο σημερινό παιχνίδι, επικράτησε του Ηροδότου σε ένα ματς-θρίλερ, όπου σημειώθηκαν και τα 3 γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, έχοντας ως λυτρωτή για ακόμα ένα ματς τον εξαιρετικό φέτος Δημήτρη Γιαννούλη. Η πρώτη καλή φάση ανήκε στους φιλοξενούμενους, με τον Καπλανάι στο 17' να σουτάρει λίγο άουτ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν σε δύο περιπτώσεις, με τον Καλεύρα να αστοχεί όμως από πλεονεκτική θέση. Η κλασικότερη ευκαιρία του πρώτου μέρους ανήκε στους φιλοξενούμενους, με τον Παύλου να φεύγει σε θέση τετ α τετ, όμως να καθυστερεί, επιχειρώντας να περάσει τον τερματοφύλακα και να χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για το 0-1. Ο Ηρόδοτος είχε ακόμα δύο καλές στιγμές με τον Παύλου να πλασάρει άτσαλα άουτ έπειτα από σέντρα από τα δεξιά και με τον Καπλανάι να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ, με μονοκόμματο σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής. Η ομάδα της Φιλοθέης απείλησε με ένα σουτ του Καραγιάννη που δε βρήκε στόχο, ενώ είχε μεγάλη στιγμή να προηγηθεί, όταν το σουτ του Γιαννούλη έδιωξε με το σώμα ο Καραμέτσιος και ενώ η μπάλα είχε πορεία προς το τέρμα.

Στο δεύτερο μέρος, η Φιλοθέη μπήκε πιο δυνατά στο γήπεδο και έχασε αρκετές ευκαιρίες. Αρχικά, ο Βασιλάκος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ, ενώ λίγο αργότερα ο ίδιος παίχτης έπειτα από ωραία ομαδική προσπάθεια με μονοκόμματο αριστερό σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Οικονόμου. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους απείλησαν στην κόντρα, όμως το σουτ που επιχείρησε ο Ευαγγέλου ήταν αδύναμο. Οι γηπεδούχοι που απειλούσαν διαρκώς στην επανάληψη, κατάφεραν να προηγηθούν στο 84' έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Δημήτρη Γιαννούλη. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί και συγκεκριμένα στο 89' ο Ρώσσιος έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με εξαιρετικό πλασέ από πλάγια θέση ισοφάρισε για την ομάδα του. Η Φιλοθέη ωστόσο, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 91ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση φάουλ και αδράνεια της άμυνας του Ηροδότου, και πάλι ο Δημήτρης Γιαννούλης πήρε το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή, και πλάσαρε για το 2-1, χαρίζοντας τους 3 βαθμούς στην ομάδα του.

Διαιτητής : Φάντης Παναγιώτης  Βοηθοί : Κοσίνας Βαγγέλης - Παπαμιχαήλ Αποστόλης

ΑΟ Φιλοθέης (Λαζανάς-Καυκιάς) : Αθανασίου, Μποχώτης, Ζώης Θ., Μπασιάκος, Διαμάντης, Γιαννούλης Σ., Βασιλάκος, Καραγιάννης, Κατσιγιάννης (89' Σερέτης), Καλεύρας (74' Ζώης Δ.), Γιαννούλης Δ.

Ηρόδοτος Καλογερικού (Γεωργίου) : Οικονόμου, Χουλιάρας Α. (81' Σιόζος), Χουλιάρας Ν., Χεμπέγια, Καραμέτσος, Γιώτης, Ρώσσιος, Καπλανάι, Παύλου, Παναγιώτου (87' Παπακώστας), Γκαναβίας (70' Ευαγγέλου)