Νίκησε τον Παναγροτικό και περιμένει τους Αγ. Αναργύρους στα ημιτελικά η Ανέζα (pics)

Με 3-0 επικράτησε του Παναγροτικού Αγ. Σπυρίδωνα, η Ανέζα, που θα υποδεχτεί για τα ημιτελικά των μπαράζ, τον ΑΟ Αγ. Αναργύρων.

Έχοντας ως πρωταγωνιστή το Νίκαρη, που σημείωσε και τα τρία γκολ της ομάδας του, η Ανέζα κατάφερε να επικρατήσει με 3-0 του Παναγροτικού Αγ. Σπυρίδωνα, έχοντας φτάσει στο τελικό σκορ από το ημίχρονο. Πλέον, οι νικητές θα υποδεχτούν για τα ημιτελικά των play-off τον ΑΟ Αγ. Αναργύρων, που επικράτησε του Αίαντα Ράχης, στο ντέρμπι που θα έκρινε τον 3ο της τελικής βαθμολογίας, σε ένα ματς στο οποίο θέλουν νίκη ή ισοπαλία για να προκριθούν στο μεγάλο τελικό. Στην αντίπερα όχθη, τελείωσε μια πάρα πολύ καλή χρονιά για τον Παναγροτικό, που κυνήγησε μέχρι το τέλος την είσοδό του στα μπαράζ, και έδειξε πως με σωστή δουλεία και λιγοστές προσθήκες, μπορεί να κυνηγήσει το κάτι παραπάνω στην κατηγορία. Η Ανέζα ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη της φάση, όταν στο 11ο λεπτό, ο Παραλίκας από αριστερά έκανε το παράλληλο γύρισμα, και ο Νίκαρης, πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με προβολή έκανε το 1-0. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Νίκαρης άγγιξε το δεύτερο γκολ, όταν βρέθηκε σε καλή θέση και σούταρε λίγο άουτ, ενώ στο 14ο λεπτό, ο δραστήριος Νίκαρης έκανε επικίνδυνο γύρισμα, με τους αμυντικούς του Παναγροτικού να διώχνουν τελευταία στιγμή. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο διάστημα του αγώνα, με το Νίκαρη να τσιμπάει την μπάλα και από θέση τετ α τετ, στο 23ο λεπτό, να πλασάρει εύστοχα για το 2-0, σε μια φάση που οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ του σκόρερ. Στο 28ο λεπτό, ο Ρώσσιος είχε ένα καλό σουτ που έβγαλε ο Τσουμπασίδης, με τον Παναγροτικό να προσπαθεί να βγάλει αντίδραση, έχοντας δύο πολύ καλές στιγμές με το Νάστο στο 35ο λεπτό, με τον πρώτο σκόρερ του Παναγροτικού, όμως, να μην μπορεί να βρει εστία. Στο 38ο λεπτό, μετά από λάθος της άμυνας, και πάλι ο Νάστος βρέθηκε σε καλή θέση, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει, με την Ανέζα στην αντίπερα όχθη να είναι πιο αποτελεσματική, φτάνοντας σε τρίτο γκολ, στο 43ο λεπτό, με το Χρηστογιάννη να κάνει παράλληλο γύρισμα, βγάζοντας το Νίκαρη φάτσα με την εστία, που έγραψε το 3-0, πετυχαίνοντας χατ-τρικ, με την Ανέζα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με σαφές προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος, η πρώτη φάση ήρθε στο 57ο λεπτό, με το Χρηστογιάννη για την Ανέζα να εκτελεί πολύ καλά απευθείας φάουλ, που έφυγε λίγο δίπλα από την εστία, με τον Μπότσαρη, να απειλεί, για τον Παναγροτικό, στο 61ο λεπτό, με το σουτ του όμως να βρίσκει αντίδραση από τον Μπακοχρήστο. Στο 67ο λεπτό, ο Γ. Σιώζος είχε ένα καλό σουτ για την Ανέζα, με τον Τσουμπασίδη να διώχνει δύσκολα με γροθιές, ενώ στο 72ο λεπτό, ο Χρηστογιάννης είχε νέα καλή εκτέλεση φάουλ, με τον Τσουμπασίδη να διώχνει με τα πόδια. Ο Παναγροτικός άργησε να φανεί επιθετικά στο δεύτερο μέρος, με τον Κοντοδήμα να έχει ένα σουτ με καλές προϋποθέσεις, στο 78ο λεπτό, που πέρασε όμως πάνω από την εστία, με το Νάστο να κάνει πολύ ωραία προσπάθεια στο 81ο λεπτό και να βγαίνει απέναντι από τον Μπακοχρήστο, που όμως τον νίκησε. Ο Νάστος έψαξε αρκετά το γκολ, έχοντας ακόμα μια φάση τετ α τετ στο 86ο λεπτό, με τον Μπακοχρήστο, όμως να βγαίνει και πάλι νικητής, και το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Φάντη.

Θα ακολουθήσει βίντεο με τα γκολ και τις καλύτερες στιγμές του παιχνιδιού.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Μαζαράκος Νίκος

ΠΑΣ Ανέζα (Σφήκας) : Μπακοχρήστος Στ., Μπακοχρήστος Θ. (71' Παύλου), Παπανίκου (46' Μητσαράς), Πλακιάς, Ρώσσιος, Χρηστογιάννης, Νίκαρης, Σιώζος Γ., Παραλίκας (80' Τσαμπάς), Χουλιάρας Ν. (46' Γκανάρας), Ρούμπος (71' Μιχάλης)

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα (Πουλιάνος) : Τσουμπασίδης, Μπασιάκος, Μπότσαρης (61' Νάκας), Μπάκας, Γεωργάρας Θ., Μπάλλιας, Νάστος, Κολιός, Γεωργάρας Λ., Κοντοδήμας, Παππάς Ακ.