Νίκη με μεγάλη ανατροπή στο τέλος για τη Δόξα! (pics)

Σε ένα ματς που είχε τα πάντα, η Δόξα πήρε με μεγάλη ανατροπή στο τέλος, τη νίκη με 2-1 στο τοπικό ντέρμπι με τη Μέλισσα.

Το χαρακτήρα ντέρμπι που έχει κάθε χρόνο το παιχνίδι ανάμεσα στη Δόξα και τη Μέλισσα δικαιολόγησαν απόλυτα σήμερα οι δύο ομάδες, χαρίζοντας στον κόσμο που βρέθηκε στο ενωσιακό γήπεδο στις Κεραμάτες, ένα ματς που τα είχε όλα, γκολ, δοκάρια, νεύρα, κόκκινες και εναλλαγές συναισθημάτων. Μεγάλη νικήτρια η Δόξα, που έκανε το 6 στα 6 στο Πρωτάθλημα, παραμένοντας μόνη πρώτη, παρά το γεγονός πως μέχρι το 87' βρισκόταν πίσω στο σκορ. Η τυπικά φιλοξενούμενη Μέλισσα χτύπησε εξαιρετικά στην κόντρα επίθεση, ενώ είχε σε μεγάλη μέρα το Βασίλη Γεροδήμο, που δεν μπόρεσε όμως να αποσοβήσει τα δύο γκολ, στα τελευταία λεπτά, που η ομάδα του έμεινε με παίκτη λιγότερο, με τη Δόξα να παίρνει ένα σπουδαίο τρίποντο.

Η Δόξα ήταν εκείνη που έφτασε πρώτη κοντά στο γκολ, πολύ νωρίς, όταν στο 2ο λεπτό, ο Σιλιόγκας βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή της Μέλισσας, όμως το σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ. Στο 10ο λεπτό, η Δόξα απείλησε εκ νέου, με τον Μπιθυκούκη να πιάνει δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, όμως το Γεροδήμο να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ, από το οποίο μετά από εναλλαγή της μπάλας, ο Τυρολόγος σέντραρε και ο αέρας έδωσε φάλτσα στην μπάλα, που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Η Μέλισσα στο 13ο λεπτό, απάντησε στις μεγάλες ευκαιρίες, όταν ο Κούσης έκανε ωραία προσωπική ενέργεια, όμως το δυνατό σουτ που επιχείρησε τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της Δόξας. Στο 21ο λεπτό, μετά από φάση διαρκείας στην άμυνα της Δόξας, η μπάλα κατέληξε στο Κούση, που την έστειλε στα δίχτυα, γράφοντας το 0-1, μέσα σε διαμαρτυρίες των τυπικά γηπεδούχων, που ζήτησαν χέρι πριν η μπάλα φτάσει στο σκόρερ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Σιλιόγκας έκανε ωραία προσπάθεια μέσα στην περιοχή, όμως το σουτ του κόντραρε την τελευταία στιγμή, ενώ στο 25ο λεπτό, η Δόξα έφτασε και πάλι κοντά στο γκολ, με τον Κάλλια να σεντράρει, τον Παπαγιάννη να παίρνει κεφαλιά εξ επαφής, όμως το Γεροδήμο να πραγματοποιεί μεγάλη απόκρουση. Στο 36ο λεπτό, ο Παπαλάμπρης εκτέλεσε απευθείας φάουλ, με το Γεροδήμο να διώχνει δύσκολα στη γωνία του σε κόρνερ, ενώ στο 40ο λεπτό, ο Παπαλάμπρης απείλησε εκ νέου από μακριά, με την μπάλα όμως να φεύγει λίγο άουτ. Η Δόξα επέμεινε ψάχνοντας την ισοφάριση, όμως το σουτ του Τσιάτσου στο 42ο λεπτό έφυγε εκτός εστίας, με το 0-1 να παραμένει ως την ανάπαυλα, καθώς στις καθυστερήσεις η Μέλισσα είχε μια φάση στην κόντρα, με το Μανιώτη να βρίσκει τον , που σούταρε ωραία, αλλά άστοχα.

Στην επανάληψη, η Μέλισσα μπήκε πιο δυνατά και απείλησε με την έναρξη, καθώς στο 46ο λεπτό, ο Κουτσούμπας βρέθηκε σε πολύ καλή θέση, όμως το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο. Στο 49ο λεπτό, Κούσης και Μανιώτης άλλαξαν ωραία την μπάλα, με τελικό αποδέκτη τον Κουτσούμπα, που έπιασε ωραίο σουτ, που κόντραρε και έφυγε κόρνερ, ενώ στο 56', ο Κούσης βρήκε χώρο και σούταρε, όμως ο ο Νικολαΐδης δε δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει. Η Δόξα αν και είχε την κατοχή, απείλησε πρώτη φορά στην επανάληψη, στο 66ο λεπτό, όταν ο Κάλλιας βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, όμως το σουτ που επιχείρησε δε βρήκε εστία, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Μπιθυκούκης έκανε εξαιρετική ενέργεια, ο Γεροδήμος έδιωξε με τα πόδια, ενώ στην επαναφορά, Παπαλάμπρης και Σιλιόγκας δεν κατάφεραν να σκοράρουν με νέα σουτ για τη Δόξα. Στο 72ο λεπτό, ο Σιλιόγκας έβγαινε σε θέση τετ α τετ, με το Γεροδήμο να βγαίνει σωτήρια με τα πόδια και να διώχνει, ενώ στο 78ο λεπτό, η Μέλισσα έμεινε με παίκτη λιγότερο, όταν ο Σταμούλης έκανε επικίνδυνο μαρκάρισμα στο κέντρο και αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα. Στο 80ο λεπτό, μετά από σέντρα στην περιοχή της Μέλισσας, ο Σιλιόγκας έπιασε την κεφαλιά, η οποία όμως δεν είχε δύναμη, με το Γεροδήμο να μπλοκάρει εύκολα. Στο 87ο λεπτό, η πίεση της Δόξας καρποφόρησε, όταν μετά από μεγάλη μπαλιά, ο Σιλιόγκας διεκδίκησε με το Γεροδήμο στον αέρα, πήρε τη γυριστή κεφαλιά, και ο επερχόμενος Μπιθυκούκης δε δυσκολεύτηκε να σκοράρει από κοντά, γράφοντας το 1-1. Στο 89ο λεπτό, οι ομάδες έμειναν με έναν παίκτη λιγότερο αμφότερες, καθώς Μαλτέζος και Γκοτζά πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια για αντεγκλήσεις. Η Δόξα συνέχισε την πίεση ψάχνοντας την ολική ανατροπή και τα κατάφερε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Αγόρος ανέτρεψε αψυχολόγητα μέσα στην περιοχή τον Μπιθυκούκη, και ο Τυρολόγος με πολύ ωραία εκτέλεση του πέναλτι, διαμόρφωσε το τελικό 2-1, νικώντας τον εξαιρετικό σήμερα Γεροδήμο και χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του, καθώς στον ελάχιστο υπολειπόμενο χρόνο η Μέλισσα δεν μπόρεσε να αλλάξει κάτι στο παιχνίδι.

Θα ακολουθήσει βίντεο με τα στιγμιότυπα του παιχνιδιού.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Βαρέλης Βασίλης - Σκαμπαρδώνης Παναγιώτης

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νικολαΐδης, Τσιάτσος (85' Γκοτζά), Νούτσος Αχ., Παπαγιάννης, Πέτσας, Τυρολόγος, Κάλλιας (68' Κώστης), Παπαλάμπρης, Μακρής (57' Γκούβελος), Μπιθυκούκης, Σιλιόγκας

ΑΕΜ Μέλισσα (Σιαπέρας Γ.) : Γεροδήμος, Αγόρος, Μαλτέζος, Σταμούλης, Νούτσος, Πολύζος, Αβράμης, Πολίτης (55' Θεοδώρου), Κουτσούμπας (70' Λιόντος), Μανιώτης (80' Δάσκαλος), Κούσης