Συνεχίζει το νικηφόρο σερί της η Φλωριάδα (vid)

Embed video:

Μετά από μια κοιλιά τριών παιχνιδιών στα μέσα του πρώτου γύρου, η Φλωριάδα συνεχίζει το εξαιρετικό νικηφόρο σερί της, επικρατώντας αυτή τη φορά της αξιόμαχης ΑΕ Μενιδίου με 2-0.

Η περιγραφή του αγώνα είναι μία προσφορά του:

ΘΩΜΑΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ
ΓΕΝΙΚΟ ΕΜΠΟΡΙΟ
ΦΛΩΡΙΑΔΑ ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ

Αν και η Φλωριάδα μπήκε καλά στο ματς και πίεσε την εστία του Μενιδίου με κάποια σουτ που εξουδετέρωσε ο Αλεξίου, και από μια άστοχη προσπάθεια από τους Δράκο και Νικοπολίδη, τη μεγαλύτερη φάση στα πρώτα λεπτά την είχαν οι φιλοξενούμενοι, όταν μετά από λάθος της άμυνας, ο Κακιώνης βγήκε απέναντι από τον Μπακόλα, ο οποίος όμως στο τετ α τετ το νίκησε. Η Φλωριάδα απάντησε στις μεγάλες ευκαιρίες, όταν στο 15' ο  Ντίνος Χρήστου έκανε τη σέντρα όμως η προβολή του Δράκου σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι. Στο 31ο λεπτό τελικά, ήρθε το πρώτο γκολ του αγώνα για τους γηπεδούχους, ο Δράκος πλάσαρε πάνω από τον Αλεξίου και ο Μαργαρίτης δε δυσκολεύτηκε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι, για το 1-0. Έξι λεπτά μετά, νέα μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους, με απανωτά σουτ να σταματάνε σε αμυντικούς και τον Αλεξίου, και στην εξέλιξη της φάσης, το Μαργαρίτη να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στο δοκάρι. Ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Δράκος βρήκε τον Μπαλάφα, όμως ο τελευταίος νικήθηκε από τον Αλεξίου, και το 1-0 παρέμεινε για το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη, φτάσαμε στο 70ο λεπτό για να έχουμε την πρώτη φάση, με τον Αντωνίου να νικιέται σε τετ α τετ από τον Αλεξίου, και να παραχωρεί κόρνερ, από το οποίο, ο Μπαλάφας επωφελήθηκε, όμως σούταρε αδύναμα και ο Αλεξίου αποσόβησε το γκολ. Στο 78ο λεπτό, ο Μήτσιος έφυγε στην πλάτη της άμυνας, ξεπέρασε τον Αλεξίου και γύρισε την μπάλα από πλάγια θέση, για να φτάσει αυτή στον Αντωνίου, ο οποίος όμως σούταρε από το πέναλτι πάνω στον Αλεξίου που πρόλαβε και γύρισε στην εστία για να μπλοκάρει. Στο 81ο λεπτό, η αδυναμία της Φλωριάδας να τελειώσει το ματς λίγο έλειψε να της στοιχίσει, όταν ο Δήμος αρχικά σούταρε, ο Μπακόλας έδιωξε με γροθιές, με την μπάλα να φτάνει στο Μάνθιο, που από πλεονεκτική θέση σούταρε άστοχα. Τελικά, φτάσαμε στο 90ο λεπτό, όταν ο Αντωνίου κέρδισε πέναλτι από τον Κακιώνη, και ο Μήτσιος δε λάθεψε από την άσπρη βούλα γράφοντας το 2-0. Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, ο Κουρέλης προσπάθησε να μειώσει, όμως οι αμυντικοί έδιωξαν, και το 2-0 παρέμεινε.

Διαιτητής : Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί : Μπουντούρης Γιάννης - Νικολάου Βαγγέλης

ΑΟ Φλωριάδας (Χρήστου) : Μπακόλας, Χρήστου Ντ., Καλαμπούκης (76' Κατσαρός), Βασιλάκης, Πέτσας, Μαργαρίτης (91' Νταλάκας), Νικολαϊδης, Νικοπολίδης, Δράκος (64'  Μήτσιος), Μπαλάφας, Αντωνίου

ΑΕ Μενιδίου (Παπαγεωργίου) : Αλεξίου, Τριαντάφυλλος, Βαλίλης, Μπούρας, Κατσούλας, Γεωργατσέλος, Βασίλας, Κακιώνης, Κουρέλης, Βλάχας (61' Μάνθιος), Δήμος