Νίκησε τον Καλόβατο η Αναγέννηση

Σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο, η Αναγέννηση επικράτησε του Ολυμπιακού Καλοβάτου, με 1-3.

Μια νίκη που χρειαζόταν για να ανέβει βαθμολογικά πήρε η Αναγέννηση, κόντρα στον Ολυμπιακό Καλοβάτου, το γήπεδο της Ράχης. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός, εκτός του ότι έχει να αντιμετωπίσει απουσίες βασικών παικτών του, παρουσιάζει τις ίδιες "παιδικές ασθένειες" με πέρσι, δείχνοντας να καταρρέει μετά το πολύ καλό ξεκίνημά του. Η "Α" μπήκε πολύ καλά στο ματς και έφτασε στο 0-1 στο 12ο λεπτό, με τον Τσάκαλο σε πρώτο χρόνο να σημαδεύει το δοκάρι, και στην επαναφορά να σκοράρει. Στο 18', ο ίδιος παίκτης με ωραίο σουτ εκτός περιοχής, νίκησε τον γκολκίπερ του Ολυμπιακού, γράφοντας το 0-2, αφού είχε προειδοποιήσει δύο λεπτά νωρίτερα, με καλή εκτέλεση φάουλ. Οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν στο παιχνίδι ξανά λίγα λεπτά αργότερα, με το Ζαγγάνα να σουτάρει εκτός περιοχής, και να γράφει το 1-2.

Στο δεύτερο μέρος, η Αναγέννηση έψαξε ένα γκολ που θα της έδινε εκ νέου προβάδισμα ασφαλείας και το πλησίασε στο 55', όταν από λάθος της άμυνας του Ολυμπιακού, επωφελήθηκε ο Παπαχρηστάκης, ο οποίος όμως σημάδεψε το δοκάρι. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Τσάκαλος πλησίασε το χατ-τρικ, όμως το σουτ του σταμάτησε λίγο πριν τη γραμμή στους αμυντικούς, ενώ ο Καλόβατος είχε με τη σειρά του μια καλή στιγμή, πριν φτάσουμε στο 78ο λεπτό, όταν από συνδυασμό Τσάκαλου-Νταλάκα, ο Σταύρου έγινε κάτοχος της μπάλας, και τελείωσε τη φάση με πλασέ για το 1-3. Το ματς έληξε με τις δυο ομάδες να πλησιάζουν στο γκολ, ο μεν Καλόβατος με ένα καλό φάουλ του Ράμα που έφυγε άουτ, η δε "Α", με μια πολύ καλή ευκαιρία του Τσιφλίδη, που νικήθηκε στο τετ α τετ από τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού.

Διαιτητής : Φάντης Παναγιώτης  Βοηθοί : Τράμπας Θωμάς - Μάνος Δημήτρης

Ολυμπιακός Καλοβάτου (Γιαμούρης) : Μπελέρης, Κωλέτσος, Μπιρμπίλης, Σμύρης (46' Κολιοκώστας), Ρώσσιος, Κάτσινος, Ζαγγάνας, Ψυχογιός, Ράμα Αντ., Σφήκας, Κουτρουμάνος

ΓΑΣ Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Παπαδημητρίου, Παπαγιάννης (75' Δήμος), Παπαχρηστάκης, Μπιρμπίλης, Τσιφλίδης, Μανοδήμος, Σταύρου, Βασιλείου, Νταλάκας, Κολιός (86' Παππάς Θ.), Τσάκαλος (86' Μπάκας), Βαλλίδης