Σπουδαία νίκη για τα Ρακούν

Μεγάλη νίκη πέτυχαν τα Ρακούν επί του Ερμή Κεραματών, με 2-1.

Σε ένα ανέλπιστα συναρπαστικό ματς εξελίχτηκε αυτό ανάμεσα στα Ρακούν και τον Ερμή Κεραματών, στο γήπεδο "Γέωργιος Γιολδάσης". Ο Ερμής έδειχνε με την έως τώρα πορεία του πως δε θα δυσκολευόταν να πάρει το παιχνίδι, κόντρα σε μία εκ των τελευταίων ομάδων του βαθμολογικού πίνακα, όμως τα Ρακούν, παρουσιάζοντας ένα άκρως μαχητικό πρόσωπο, κοίταξαν στα μάτια τους φιλοξενούμενους, και πήραν μια πανάξια νίκη. Ο Ερμής μπήκε πιο επιθετικά στο γήπεδο και πλησίαζε στην εστία του Λιόλιου, με την υψηλόσωμο γκολκίπερ των Ρακούν όμως να είναι πολύ σταθερός στις επεμβάσεις του. Στο 10' και στο 15' οι φιλοξενούμενοι είχαν καλές στιγμές με κεφαλιά του Πατήλα που έφυγε άουτ, καθώς και με σουτ του Λεκάνη που σταμάτησε δύσκολα στη γωνία του ο Λιόλιος. Τα Ρακούν με τη σειρά τους έχασαν μεγάλη ευκαιρία, με το Γεωργούλα να φεύγει στην κόντρα απέναντι από το Χριστογιάννη, να πλασάρει από πάνω, όμως τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ. Τελικά, ο Ερμής κατέφερε να πάρει το προβάδισμα στο 36ο λεπτό, όταν από ενέργεια και σέντρα του Στασινού, ο Λεκάνης με κεφαλιά νίκησε το Λιόλιο για το 0-1, σε μια φάση που οι γηπεδούχοι φώναξαν για επιθετικό φάουλ.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι απάντησαν νωρίς νωρίς στο γκολ του Ερμή, με το νεαρό Σακκά να εκμεταλλεύεται σε στημένη φάση την ολιγωρία της άμυνας του Ερμή, και με σουτ στην κίνηση να γράφει το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα όμως το σουτ του Α. Δήμου έπειτα από ενέργεια του Στασινού έφυγε μόλις πάνω από το δοκάρι. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ερμής πατούσε συχνά στην περιοχή των Ρακούν, έχοντας όμως κακές επιλογές στο τελείωμα των φάσεων, ενώ ζήτησε και ένα πέναλτι στο 75'. Στο 80ο λεπτό, ο Παλιούρας βρήκε ωραία το Γεωργούλα όμως το πλασέ του έβγαλε δύσκολα με τα πόδια ο Χριστογιάννης, ενώ δύο λεπτά μετά, ο Σιαπέρας πήρε μόνος την κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ, όμως η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ. Τελικά, το γκολ που έκρινε το ματς, σημειώθηκε στο 85ο λεπτό, όταν τα Ρακούν βρήκαν ανοιχτή την άμυνα του Ερμή που είχε ανέβει ψηλά, και από ενέργεια του Γεωργούλα και παράλληλη μπαλιά, ο Καλαντζής μόνος στο δεύτερο δοκάρι, έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς για τους γηπεδούχους. Τα Ρακούν έφτασαν κοντά και σε τρίτο γκολ, στις καθυστερήσεις, όταν ο Μακρής που βοήθησε με την είσοδό του στο γήπεδο, έκλεψε την μπάλα και έφυγε απέναντι από το Χριστογιάννη, όμως η μπάλα κόλλησε στη λάσπη, και δεν του επέτρεψε να τελειώσει καλά τη φάση. Το 2-1 ωστόσο, παρέμεινε μέχρι τέλους, με τα Ρακούν να κατακτούν μια σημαντική νίκη.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Κυριακού Χρήστος - Νικολάου Βαγγέλης

ΑΣ Ρακούν (Καρέζος) : Λιόλιος, Γαλανός (56' Μακρής), Τυρολόγος, Σακκάς, Μάνδαλος, Γκαρτζονίκας, Γεωργούλας, Μόσιαλος, Καλαντζής, Παλιούρας, Καραγκούνης

Ερμής Κεραματών (Σιαπέρας-Σεϊμένης) : Χριστογιάννης, Θεμελής, Δήμος Α., Τσώλης, Κατέρος (43' λ.τρ. Σιαπέρας), Πατήλας, Στασινός, Μήτσιος (76' Σμυρνάκης), Χαϊντάρι, Δήμος Ακ., Λεκάνης (56' Σιαπάτης)