Νίκησε τον Δία και πλησίασε στο -2 από την κορυφή η Δόξα

Έκανε το καθήκον της απέναντι στον Δία η Δόξα, και μετά την ισοπαλία της ΑΕΞ με την ΑΕΚΠ, πλέον βρίσκεται σε απόσταση δύο βαθμών από την κορυφή και τον ΑΟ Κλειδίου.

Οι γηπεδούχοι με δύο γκολ σε κομβικά σημεία, στο τέλος του α' και στις αρχές του β' ημιχρόνου έκαμψε την αντίσταση του Δία Κωστακιών, ο οποίος προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα, χωρίς όμως να δημιουργήσει προβλήματα στο Νάση. Πρώτη φάση στο ματς στο πεντάλεπτο, όταν μετά από ένα-δύο που έπαιξε ο Σιλιόγκας με τον Μπασιούκα, το σουτ του πέρασε δίπλα από την εστία, ενώ λίγο αργότερα, ο Σιλιόγκας βρήκε τον Μπασιούκα που σούταρε άουτ. Στα μισά του πρώτου μέρους, ο Σιλιόγκας είχε μία κεφαλιά που πέρασε λίγο άουτ, έπειτα από σέντρα του Οικονόμου, για να έρθει το 1-0 για τους γηπεδούχους στο 42ο λεπτό, όταν από ασίστ του Σιλιόγκα, ο Μπασιούκας με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η Δόξα σε ένα ματς που είχε αρκετές τελικές και καλές συνεργασίες ανάμεσα σε Μπασιούκα, Σιλιόγκα και Μπιθυκούκη, έφτασε στο 2-0 στο 52ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του τελευταίου, ο Οικονόμου πετάχτηκε και με προβολή σκόραρε, φέρνοντας την ομάδα του ακόμα πιο κοντά στο τρίποντο της νίκης που τελικά επετεύχθη. Ο Σιλιόγκας έφτασε στο 73' κοντά στο να πετύχει και αυτός ένα τέρμα, όμως ο Γκουσάιλα με φοβερή επέμβαση στο παραθυράκι του, του το αρνήθηκε.

Διαιτητής: Σιατής Κωσνταντίνος  Βοηθοί: Δημητρόπουλος Γιάννης - Μέκιος Σπύρος

Δόξα Άρτας (Νίκου): Νάσης, Πατσαβούρας (80' Γκούβελος), Κάλλιας, Χριστοφόρου, Βελαέτης (59' Μάρκος), Τυρολόγου, Οικονόμου, Παπαλάμπρης, Μπιθυκούκης (85' Κούρρα), Μπασιούκας (53' Θανάσης), Σιλιόγκας

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης): Γκουσάιλα, Σίμος Ν., Καρακώστας (74' Βασιλάκης), Καϋμενάκης, Παραλίκας (72' Αθανασούλας), Καννελόπουλος (76' Κακάβας), Ζαφείρης, Μίκροβας, Κόξιας, Μπολιεράκης, Σίμος Π.