Νίκησε τον ΑΟΦ και πέρασε στον τελικό του Παιδικού η ΑΕ Σελλάδων

Στον τελικό του Παιδικού Πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσουν την Αναγέννηση, πέρασαν οι Σελλάδες.

Με 4-0 επικράτησαν της αντίστοιχης ομάδας Κ15 του ΑΟ Φιλιππιάδας, οι Σελλάδες, και προκρίθηκαν στον τελικό του Παιδικού Πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσουν την Αναγέννηση. Οι νεαροί των Σελλάδων απέκτησαν πλούσιες εμπειρίες φέτος, αγωνιζόμενοι σε ανδρικό επίπεδο, κάτι που φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου των Αγ. Αναργύρων, απέναντι σε συνομηλίκους τους. Οι Σελλάδες προηγήθηκαν νωρίς, αφού στο 8ο λεπτό, μετά από μπροστινή μπαλιά του Κολοβού, ο Μπέκας πλάσαρε στη γωνία του, γράφοντας το 1-0. Στο 16ο λεπτό, ο Μπουζάνης απείλησε, όμως η εκτέλεση φάουλ του, ανάγκασε τον Κώτση σε επέμβαση στη γωνία του. Στο 25ο λεπτό, οι τυπικά γηπεδούχοι (η φυσική τους έδρα είναι στις Σελλάδες) διπλασίασαν τα τέρματά τους, όταν μετά από σέντρα του Μπέκα, ο Παπαγεωργίου, πήρε την κεφαλιά, μέσα από την περιοχή και έγραψε το 2-0. Στο 33ο λεπτό, ο Μπέκας έχασε σημαντική ευκαιρία αφού δε βρήκε την μπάλα καλά, από προφανή θέση για γκολ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Σούρλας του ΑΟΦ έφυγε σε τετ α τετ, όμως νικήθηκε από τον Κασσελούρη. Η Φιλιππιάδα έψαξε τη μείωση του σκορ, όμως το καλό φάουλ του Αθανασόπουλου, στο 37ο λεπτό, έφυγε λίγο άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, οι Σελλάδες καθάρισαν νωρίς τη νίκη, με τον Παπαγεωργίου, μόλις στο 3ο λεπτό, με ωραία προσωπική ενέργεια να αποφεύγει τον αντίπαλό του, και φαλτσαριστό πλασέ να γράφει το 3-0. Δύο λεπτά αργότερα, ο Κολοβός είχε καλό σουτ που σταμάτησε όμως στο δοκάρι, ενώ στο 56ο λεπτό, ο Αθανασόπουλος για τον ΑΟΦ, πήρε ωραία κεφαλιά μετά από κόρνερ, όμως ο έδιωξε ο Κασσελούρης. Στο 60ο λεπτό, ο Μπουζάνης νικήθηκε από τον Κώτση, για να διαμορφωθεί το τελικό 4-0, στο 73ο λεπτό, όταν μετά από ωραία επιθετική ενέργεια των Σελλάδων, τελικός αποδέκτης ήταν ο Ν. Χαβέλας, που με σουτ στην κίνηση από το πέναλτι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Διαιτητής : Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί : Πολύζος Αλκίνοος - Βουρλόκας Ζάχος

ΑΕ Σελλάδων (Κωνσταντινίδης-Χρήστου) : Κασσελούρης, Ντούλας, Πλούμπης, Μπουζάνης, Χρήστου, Χαβέλας Ν., Παπαγεωργίου, Σιαφάκας, Μπέκας, Κολοβός, Κοντός
Στον πάγκο : Γκίκας, Τσιρογιάννης, Μπουζάνης, Πήλιος, Χαβέλας Γ., Αλτίν, Γεωργίου, Βούλγαρης

ΑΟ Φιλιππιάδας (Παπαδήμας) : Κώτσης, Μπαλάφας, Ζαπαντής, Λάμπρου, Κωστανίκος, Καραπάνος, Κύρκος, Μπακοδήμος, Σούρλας, Αθανασόπουλος, Σταύρος
Στον πάγκο : Γείτονας, Ανυφαντής, Μπάκας, Γεωργάνος, Δημόπουλος, Μπαλάφας Γ.