Τρίποντο-ανάσα για τον Καραϊσκάκη, σε ματς για γερά νεύρα! (pics)

Τεράστια νίκη για τον Καραϊσκάκη, που επικράτησε με 2-1 της Ρόδου, χάρη σε γκολ στο 97ο λεπτό!

Ματς που δεν ενδείκνυται για καρδιακούς διεξήχθη σήμερα στο γήπεδο Αγ. Αναργύρων, με τον Καραϊσκάκη να επικρατεί της Ρόδου, με 2-1 και να παίρνει βαθμολογική ανάσα, ατενίζοντας το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία. Η αρτινή ομάδα ισοφαρίστηκε στο 94ο λεπτό, όμως ο πρωταγωνιστής του αγώνα, Ντοναλντόνι, με το δεύτερο τέρμα του στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε τη μεγάλη νίκη στους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ επικίνδυνοι επιθετικά στο πρώτο τέταρτο, και μετά από ένα σουτ του Δερμιτζάκη που έφυγε πολύ άουτ, πήραν μέτρα και απείλησαν στο 6ο λεπτό, με τον Τσάβες να δοκιμάζει καλό σουτ, που έφυγε άουτ, με το Λάζαρεβς να ελέγχει. Στο 8ο λεπτό, ο Σταματελόπουλος αστόχησε με γυριστή κεφαλιά και ένα λεπτό μετά, η Ρόδος άγγιξε το γκολ, όταν μετά από κόντρες, ο Τσάβες βγήκε απέναντι από το Λάζαρεβς, μόνος, όμως το τελείωμά του ήταν τραγικό, και έφυγε ψηλά! Στο 16ο λεπτό, νέα φάση για τους φιλοξενούμενους, με τον Τσάβες να κάνει σέντρα-ξυράφι στην περιοχή, που πέρασε από όλους και έφτασε στο Σταματελόπουλο, που από τα δύο μέτρα αστόχησε. Ο Καραϊσκάκης ισορρόπησε και απείλησε με κεφαλιά του Ναζίμ στο 20', που μπλόκαρε ο Θεοδωράκης, καθώς και στο 24ο λεπτό, με ένα μακρινό σουτ του Νταλακούρα, που μπλόκαρε και πάλι ο γκολκίπερ της Ρόδου. Στο 30ο λεπτό, ο Ντοναλντόνι, πήρε την κεφαλιά από φάουλ του Τάμπα, όμως η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση, ο Νταλακούρας, έπιασε φοβερό διαγώνιο βολέ, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το "παραθυράκι" του Θεοδωράκη, που δε θα μπορούσε να αντιδράσει σε καμία περίπτωση. Το τελευταίο τέταρτο κύλησε με παιχνίδι κέντρου από τις δύο ομάδες, που πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν με γκολ, όταν μετά από φάουλ του Τάμπα, ο Θεοδωράκης μπερδεύτηκε με τους αμυντικούς του, και η μπάλα στρώθηκε στον Ντοναλντόνι, που πλάσαρε σωστά, γράφοντας το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα, λίγο έλειψε να έχουμε και δεύτερο γκολ, όταν ο Ντοναλντόνι σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι, ο Κορέλας έσπασε στον Νταλακούρα, που από τη μικρή περιοχή δεν τελείωσε καλά τη φάση. Στο 56ο λεπτό, ο Ναζίμ με θαυμάσια μακρινή μπαλιά βρήκε τον Πέδρο Ενρίκε, που σούταρε δυνατά λίγο πάνω από τα δοκάρια, ενώ δευτερόλεπτα μετά, ο Πορτογάλος έκλεψε την μπάλα από την άμυνα, απέφυγε και το Θεοδωράκη, όμως άργησε να σουτάρει στην κενή εστία και κοντραρίστηκε. Αξίζει να σημειωθεί πως ο νεαρός κοκκινομάλλης εξτρέμ δείχνει να διαθέτει πλούσια ποδοσφαιρικά προσόντα, όμως είναι εμφανές πως θέλει πάρα πολλή δουλεία στο κομμάτι της τακτικής. Στο 70ο λεπτό, ο Ντοναλνντόνι, έφυγε σε θέση τετ α τετ, όμως η δεύτερη βοηθός τον ανέκοψε με οφσάιντ, σε μια φάση που φάνηκε να φεύγει πίσω από το κέντρο ο Αφρικανός επιθετικός. Στο 83ο λεπτό, πολύ δυνατό φάουλ του Πέδρο Ενρίκε έδιωξε με γροθιές ο Θεοδωράκης, και δύο λεπτά αργότερα, ήρθε μια φάση που λίγο έλειψε να τινάξει στον αέρα το ματς. Μετά από φάουλ, ο Παπάζογλου πήρε την κεφαλιά, ο Λάζαρεβς έχασε την μπάλα, και ο Μακρυδημήτρης που φάνηκε να είναι εκτεθειμένος, όταν βρήκε την μπάλα ο Παπάζογλου, σκόραρε από κοντά! Ο επόπτης έφυγε για το κέντρο, μέσα σε εντονότατες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, όμως μετά από διαβουλεύσεις με το διαιτητή, πήρε την απόφασή του πίσω και το γκολ ακυρώθηκε, μέσα σε διαμαρτυρίες αυτή τη φορά των Ροδιτών. Το ματς είχε πολλές συγκινήσεις ακόμα, αφού στο 94ο λεπτό, ο ανίκητος στον αέρα Παπάζογλου, πήρε ακόμα μια μάχη, η μπάλα στρώθηκε στο Δελαπόρτα που πλάσαρε ψύχραιμα, γράφοντας το 1-1. Και ενώ όλα έδειχναν πως το ματς θα έληγε ισόπαλο, στην τελευταία φάση, στο 97ο λεπτό, ο Τάμπας εκτέλεσε φάουλ από το ημικύκλιο του κέντρου, ο Ντοναλντόνι πήρε πολύ ωραία γυριστή κεφαλιά και νίκησε το Θεοδωράκη, διαμορφώνοντας μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς το τελικό 2-1

Με το τέλος του αγώνα, υπήρξε ιδιαίτερη ένταση στα αποδυτήρια, με τον πρόεδρο της Ρόδου να διαμαρτύρεται έντονα, όμως με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων, η ένταση εκτονώθηκε. Ο Καραϊσκάκης με τη νίκη αυτή παίρνει μια βαθμολογική ανάσα, ωστόσο η ήττα με τη Ζάκυνθο του δημιουργεί σοβαρό πρόβλημα, και είναι επιτακτική η ανάγκη, με τη δουλειά του Κώστα Φραντζέσκου, (και του βοηθού Ηλία Κώτσιου που δε σταμάτησε να δίνει οδηγίες, από την εξέδρα πίσω από τον αρτινό πάγκο) να μπουν τα μεταγραφικά αποκτήματα και να συνεισφέρουν, κυρίως στο μεσοεπιθετικό κομμάτι, όπου η ομάδα πέραν από τις στημένες φάσεις δυσκολεύεται πολύ να δημιουργήσει καταστάσεις, σε ροή αγώνα.

Γκολ : Ντοναλντόνι 47', 97' / Δελαπόρτας 94'

Διαιτητής: Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας)  Βοηθοί: Ισακοβίδης (Λακωνίας) - Αθανασοπούλου (Μεσσηνίας)  4ος: Καδδάς (Αχαΐας)  Παρατηρητής: Μαζαράκης (Κεφαλληνίας-Ιθάκης)

Καραϊσκάκης (Φραντζέσκος) : Λάζαρεβς, Πριόνας, Γιαννιώτης, Πέδρο Ενρίκε, Βαφειάδης (46' Φαν Ίπερεν), Κρισμάρεβιτς (52' λ.τρ. Γαλεάδης), Ντοναλντόνι, Ναζίμ, Κορέλας (91' Μερτύρης), Δερμιτζάκης, Τάμπας

Ρόδος (Αντωνίου) : Θεοδωράκης, Μαρτσάκης, Μπότος (60' Μίγγος), Σάντο (80' Μακρυδημήτρης), Καραγεώργης (60' Βουργουντζής), Μάρκοβιτς(60' Αδαμάκης), Χύσι, Δελαπόρτας, Σταματελόπουλος (77' Σουλάι), Τσάβες, Παπάζογλου