Νίκησε στο β' η Δόξα (vid)

Embed video:

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί της έδωσε η Δόξα, που επικράτησε της ΑΕ Μενιδίου με 0-3.

Από  μια δύσκολη έδρα, παρά τη δύσκολη βαθμολογική θέση της ΑΕΜ, πέρασε η Δόξα, επικρατώντας με τρία γκολ στο δεύτερο μέρος, με 0-3. Οι γηπεδούχοι είχαν στο πρώτο μέρος μια πολύ καλή στιγμή, όταν από σέντρα του Νούσια, η μπάλα πέρασε από το Νίκου και τους αμυντικούς, όμως δε βρέθηκε κάποιος να σκοράρει. Οι φιλοξενούμενοι είχαν φάσεις στο πρώτο μισό με τους Βασιλάκη, Θανάση και Σιλιόγκα να ανοίξουν το σκορ, χωρίς όμως να τα καταφέρουν.

Τα γκολ που έκριναν το τελικό αποτέλεσμα σημειώθηκαν στο δεύτερο μισό, με τη Δόξα να ανοίγει το σκορ στο 50ο λεπτό, όταν από φάουλ του Βασιλάκη και πρώτη προβολή του Σιλιόγκα, ο Τυρολόγος στην επαναφορά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Ο Σιλιόγκας έπειτα από κλέψιμο από τον Παπαθανασίου στο 63ο λεπτό προσπάθησε να σκοράρει ένα εντυπωσιακό γκολ από πλάγια όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ, για να έρθει το 0-2 για τη Δόξα στο 78', όταν ο Βασιλάκης έγινε κάτοχος της μπάλας δεξιά στη μεγάλη περιοχή, προχώρησε λίγα μέτρα και σούταρε συρτά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Η Δόξα στη συνέχεια βρήκε χώρους στην κόντρα, και είχε ένα τετ α τετ του Σιλιόγκα, καθώς και ένα μακρινό πλασέ του Βασιλάκη που σταμάτησαν στον Παπαθανασίου, για να φτάσουμε στο 84' στο τελικό 0-3, όταν από γύρισμα του Καλόγηρου, ο Σιλιόγκας έβαλε την προβολή και έστειλε την μπάλα στη γωνία, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Περισσότερα στο βίντεο του Χρήστου Αλεξόπουλου, παραπάνω.

Διαιτητής : Κυριακού Χρήστος  Βοηθοί : Σαρλής Χρήστος - Παπανίκος Βαγγέλης

ΑΕ Μενιδίου (Παπαγεωργίου) : Παπαθανασίου, Καναράς (79' Καραδήμας), Δάσκαλος, Τσουπράς, Βανάκας, Κασελούρης Π., Μανθιός, Βλάχας, Μόσχος (73' Παντιώρας), Κολιούλης, Νούσιας

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νίκου, Βελαέτης, Δήμος, Αράπης, Στέργιος, Τυρολόγος, Κάλλιας (77' Τάγκας), Οικονόμου (58' Καλόγηρος), Θανάσης (89' Παχούλας), Βασιλάκης (86' Καυκιάς), Σιλιόγκας