Τον βαθμό της ισοπαλίας απέσπασε η ΑΕΞ από τον Σκουφά

Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να ήθελαν να συνεχίσουν το νικηφόρο σερί τους και να παραμείνουν κοντά στην πρωτοπόρο Αναγέννηση, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν άλλη γνώμη.

Ο Σκουφάς απείλησε πρώτος στο 6ο λεπτό, με τον Πέτσα από τα όρια της περιοχής να σουτάρει με το εξωτερικό και τον Κολιό, που αναγκαστικά υπερασπίστηκε σήμερα την εστία της ΑΕΞ και τα πήγε αρκετά καλά, να αποκρούει με γροθιές. Ο Δόσης δύο λεπτά αργότερα με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, για να ανοίξουν το σκορ οι φιλοξενούμενοι στο επόμενο λεπτό. Συγκεκριμένα, ο Βερλέκης σέντραρε και ο Τσαρακλημάνης νικώντας στον αέρα και τον Κολιό που έκανε έξοδο, πέτυχε το 0-1. Στο 11ο λεπτό, ο Δόσης από το ίδιο περίπου σημείο με πριν, εκτέλεσε νέο φάουλ, με τον Μούτσιο αυτή τη φορά να μπλοκάρει. Στη συνέχεια φτάσαμε στο 43ο λεπτό για να έχουμε κάποια αξιόλογη φάση μπροστά στις δύο εστίες. Συγκεκριμένα, ο Τρούλλης εκτέλεσε φάουλ και ο Παπανίκου που πήρε το ριμπάουντ από κεφαλιά-απομάκρυνση, με σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα πάνω από την αντίπαλη εστία. Όμως στο 45ο λεπτό, από εκτέλεση φάουλ του Ζιώρη, ο Τρούλλης έκανε την κεφαλιά και ο Παπανίκου αυτή τη φορά με κοντινή κεφαλιά δεν αστόχησε, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και πάλι πρώτοι, με τον Βερλέκη με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή να στέλνει τη μπάλα άουτ. Το έργο του Σκουφά έγινε ακόμα πιο δύσκολο στο 73ο λεπτό, όταν ο Σχισμένος αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή, έπειτα από λογομαχία που είχε με τον Τρούλλη. Εντούτοις οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι δεν είχαν καλή τελική πάσα στις αντεπιθέσεις που τους παρουσιάστηκαν. Στο 78' ο Κολιός με το ένα χέρι έβγαλε σε κόρνερ την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάσσου, ενώ δύο λεπτά αργότερα από φάουλ του Τάσσου, ο Βερλέκης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο 87' από νέα σέντρα του Τάσσου, ο Τσαρακλημάνης πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κολιού. Στο 95' χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Σκουφά, με τον Βερλέκη να σουτάρει λίγο έξω από την περιοχή και τον Κολιό με την βοήθεια του κάθετου δοκαριού να αποσοβεί το γκολ, ενώ στη συνέχεια ο Αντωνίου δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση, καθώς τον πρόλαβαν τρεις αντίπαλοι του που έπεσαν πάνω του. Τέλος, να σημειώσουμε ότι μετά τη λήξη της αναμέτρησης αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Πέτσας επειδή εξύβρισε τον διαιτητή του αγώνα, Μπάμπη Αθανασίου.

Διαιτητής: Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί: Διονύσης Δημήτρης - Βάτος Παναγιώτης

ΑΕ Ξηροβουνίου (Καρράς): Κολιός, Ζιώρης (79' Χουλιάρας), Θάνος, Τρούλλης, Σιαμέτης, Γεωργάρας, Παπανίκου, Ανυφαντής, Καπέλος, Τζούκας (75' Βίτσιος), Δόσης

Σκουφάς Κομποτίου (Μπαλάτσας): Μούτσιος, Παπαγιάννης (46' Τάσσος), Σχισμένος, Πέτσας, Τζιότζιος, Δήμος (60' Μαλτέζος), Θεοδωρής, Βερλέκης, Αντωνίου, Κυριαζής (74' Μπελής), Τσαρακλημάνης