Νίκη στο τέλος για την Αναγέννηση!

Χάρη σε ένα γκολ του Σταμούλη στα τελευταία λεπτά, η Αναγέννηση επικράτησε δύσκολα της Φιλοθέης, με 2-1.

Πολύ σημαντική νίκη, όπως εξελίχθηκαν τα σημερινά παιχνίδια πήρε η Αναγέννηση, που επικράτησε της Φιλοθέης στο τέλος με 2-1, εκμεταλλευόμενη το στραβοπάτημα του Σκουφά Κομποτίου στο Ξηροβούνι, και αυξάνοντας τη διαφορά μεταξύ τους στους 5 βαθμούς. Στο πρώτο τέταρτο δε σημειώθηκε κάτι ιδιαίτερο, και στο 17ο λεπτό, μετά από ενέργεια του Αλέξανδρου Παπακίτσου, ο Διαμάντης στην προσπάθειά του να απομακρύνει βρήκε την μπάλα με το χέρι, υποπίπτοντας σε πέναλτι. Ο Σιδηρόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 1-0. Στο 31ο λεπτό, σημειώθηκε μια φάση που σίγουρα δεν προμήνυε την εξέλιξη του αγώνα, αφού ο Σιαπλαούρας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, δείχνοντας πως η Αναγέννηση θα είχε εύκολο έργο στη συνέχεια, έχοντας και το υπέρ της σκορ.

Στην επανάληψη όμως, οι φιλοξενούμενοι απέδειξαν πως θα μπορούσαν να έχουν πάρει κάτι από το παιχνίδι αυτό. Στο 54ο λεπτό, ο Μποχώτης σέντραρε, ο Μπακόλας δεν κατάφερε να απομακρύνει, και ο Μουζακίτης που καραδοκούσε στο δεύτερο δοκάρι, με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν ψηλά την άμυνα, μην επιτρέποντας στην Αναγέννηση να δημιουργήσει εύκολα φάσεις, πέραν από 2-3 καλά σουτ, που δεν αποτελούσαν όμως κλασικές στιγμές. Κάπως έτσι φτάσαμε στο 88ο λεπτό, όταν έπειτα από ενέργεια του Δημήτρη Παπακίτσου και γύρισμα στο πέναλτι, ο Σταμούλης με δυνατό σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για δεύτερη φορά, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1, το οποίο κράτησαν χωρίς πρόβλημα οι γηπεδούχοι στον εναπομείναντα χρόνο.

Διαιτητής : Μάνος Δημήτρης  Βοηθοί : Στούπας Παύλος - Κωνσταντίνου Νίκος

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Μπακόλας, Χεμπέγια, Γιαννούλης, Κραμπής, Παπαρούνης, Δεληκούρας (56' Παπακίτσος Δ.), Σταμούλης, Κατσαρός, Σιδηρόπουλος, Τσελά (90' Μανοδήμος), Παπακίτσος Α. (84' Γκαρτζώνης)

ΑΟ Φιλοθέης (Καυκιάς-Λαζανάς) : Αθανασίου, Μποχώτης (90' Ντάλιας), Ευθυμίου, Σιαπλαούρας, Διαμάντης, Καραχάλιος, Τασούλας (46' Γιαννούλης), Κατσιγιάννης, Μουζακίτης, Καραγιάννης, Τσιρογιάννης