Κόλλησε στο «Χ» η Κ19 του Καραϊσκάκη με τον Βόλο

Σε εξ’ αναβολής αγώνα της 5ης αγωνιστικής που έγινε το μεσημέρι στον βαρύ αγωνιστικό χώρο του δημοτικού γηπέδου Κομποτίου «Ευάγγελος Σεργιάννης», οι Νέοι (Κ19) της ΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1 με την αντίστοιχη ομάδα του Βόλου ΝΠΣ.

Στον αρκετά βαρύ αγωνιστικό χώρο του δημοτικού γηπέδου Κομποτίου, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 5ο λεπτό, με τον Μάργκαριτ να κάνει κοντινή προβολή, όμως οι Μπαλαούρας και Μήτσιος σταμάτησαν σωτήρια την μπάλα στη γραμμή, ενώ στο 44' ο Μπάλλας έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, με τον Μπαλαούρα να μπλοκάρει.

Στην επανάληψη η αρτινή ομάδα μπήκε πιο δυνατά και άνοιξε το σκορ στο 52ο λεπτό. Ο Καζέλης εκτέλεσε φάουλ, ο Ροβίνας έκανε το κοντρόλ και το γυριστό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στη γωνία του Κραβαρίτη για το 1-0. Η ομάδα του Βόλου κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια στο 72ο λεπτό, όταν έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια και σέντρα του Καραγιάννη, ο Λίτσος με πλασέ σε κενή εστία έκανε το 1-1. Πέντε λεπτά αργότερα ο Καραϊσκάκης θα μπορούσε να πάρει και πάλι προβάδισμα στο σκορ όμως ο Παππάς αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα, πλάσαρε στην εξωτερική μεριά των διχτύων. Στο 79' ο Θεοδωρόπουλος έβγαλε σε κόρνερ την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαργώνη, ενώ στο 83΄ το σουτ του Ευαγγέλου πέρασε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους είχαν την τελευταία αξιόλογη φάση της αναμέτρησης, με τον Μπαλαούρα όμως να μπλοκάρει το σουτ του Μπάλλα.

Διαιτητής: Χουλιάρας (Πρέβεζας/Λευκάδας)  Βοηθοί: Κέφης (Πρέβεζας/Λευκάδας) - Αναγνωστάκης (Πρέβεζας/Λευκάδας)

Κ19 Καραϊσκάκης (Σφήκας): Μπαλαούρας, Μήτσιος, Θεμελής, Νούτσος, Χύσο, Μάρκος (80' Αρτέμης), Τσίρκας (60' Κακιώνης), Παππάς Δ., Καζέλης (71' Ευαγγέλου), Μαργώνης, Ροβίνας

Κ19 Βόλος (Κόφφας): Κραβαρίτης, Μπόλης, Θεοδωρόπουλος, Λιατσίκος (81' Ρέλλος), Ιακωβίδης, Κανελλάκης, Δημόπουλος (75' Κούκιος), Κόφφας, Καραγιάννης, Μάργκαριτ (59' Λίτσος), Μπάλλας (91' Αγερώτης)