Νίκησε και υποβίβασε την Ανέζα η Μέλισσα!

Παρ' ότι αδιάφορη η Μέλισσα, έπαιξε για την ιστορία της και επικράτησε της Ανέζας με 2-1, στέλνοντάς τη στη Β' κατηγορία.

Παρά το γεγονός πως η Μέλισσα είναι εδώ και καιρό αδιάφορη στο Πρωτάθλημα, έπαιξε ρόλο ρυθμιστή, αφού προς τιμήν της, αγωνίστηκε για την ιστορία της, επικράτησε της Ανέζας, που καιγόταν για τη νίκη, και την έστειλε στη Β' ΕΠΣΑ. Οι φιλοξενούμενοι πλήρωσαν την απρόσμενη ήττα στην προηγούμενη αγωνιστική, μέσα στην έδρα τους από το Σκουφά, και καλούνται να ανασυνταχθούν και να χτίσουν μια ομάδα που θα επιστρέψει στην πρώτη κατηγορία. Η Μέλισσα από τη μεριά της, αντιμετώπισε πολλά προβλήματα, με τραυματισμούς και παρά το μικρό ρόστερ της, κατάφερε να έχει μια αξιοπρεπή παρουσία και να πλασαριστεί στην εξάδα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι έχοντας και υπέρ τους τον αέρα, μπήκαν δυνατά στο ματς, και στο 12ο λεπτό, ο Ρώσσιος με απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή έγραψε το 0-1. Η Μέλισσα είχε μια φλύαρη κατοχή και στο 22ο λεπτό, ο Κότσιαλος με κεφαλιά μετά από κόρνερ έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 27ο λεπτό, ο Δάσκαλος νικήθηκε απ' το Ζώη και στην επαναφορά ο Κότσιαλος σούταρε άουτ, ενώ για την Ανέζα στο 32ο λεπτό, δυνατό σουτ του Ρούμπου από θέση πλάγια έδιωξε ο Γκουμπερνάτ.

Στην επανάληψη, η είσοδος του Τσίκου βοήθησε τη Μέλισσα να γίνει πιο επιθετική και οι γηπεδούχοι έχοντας και τον αέρα έκλεισαν την Ανέζα και στο 58ο λεπτό, έφτασαν στην ισοφάριση, όταν μετά από ωραία μπαλιά του Σαγάνη στην πλάτη της άμυνας, ο Β. Κακοχρήστος κρέμασε το Ζώη, για το 1-1. Στο 64ο λεπτό, ο Κότσιαλος στόπαρε και σούταρε από το ύψος της περιοχής ελάχιστα άουτ, ενώ στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι είχαν καλές εκτελέσεις φάουλ των Τσίκου, Σαγάνη και Πολύζου, που δε βρήκαν όμως εστία. Στο 75ο λεπτό, ο Γκανάρας δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί παράλληλη πάσα και να σκοράρει από κοντά, για να έρθει ο Κότσιαλος στο 83ο λεπτό, και να διαμορφώσει το τελικό 2-1, όταν μετά από πάσα του Σαγάνη, μπήκε από δεξιά, και με άψογο πλασέ στην απέναντι γωνία, νίκησε το Ζώη, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του, και παράλληλα οδηγώντας την Ανέζα σε μια καταδικαστική ήττα.

Διαιτητής : Μπαΐλης Νίκος (Πρέβεζα/Λευκάδα)  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Σκαμπαρδώνης Παναγιώτης

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Γκουμπερνάτ, Τσόγκας (46' Τσίκος), Σακκάς (71' Θεοδώρου), Σταμούλης, Πολύζος, Μπασιαδήμας (85' Παππάς), Μ. Κακοχρήστος, Σαγάνης, Β. Κακοχρήστος (85' Σιατής), Κότσιαλος, Δάσκαλος (71' Πέτσας)

ΠΑΣ Ανέζα (Παπαγεωργίου) : Ζώης, Χουλιάρας, Παππάς Φ., Κωτσαρίνης, Μυτικιώτης, Παππάς Ακ., Ρώσσιος, Σιόζιος, Ρούμπος, Γκανάρας, Παππάς Θ. (46' Μητσαράς)