Επιστροφή στις νίκες για Δία με... διπλό στα Ρόκκα

Επιστροφή στις νίκες για τον Δία, ύστερα από δύο αγωνιστικές και τις ήττες από Ολυμπιάδα Αγ. Παρασκευής και ΑΟ Κλειδίου.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στην πρώτη τους αξιόλογη τελική, όταν στο 11ο λεπτό ο Γκουσάιλα με σέντρα βρήκε τον Μούστο, ο οποίος με σουτ στην κίνηση έξω από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα στη γωνία για το 0-1. Μάλιστα λίγα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο τέρμα, όμως ο Ντέμσιας αυτή τη φορά απέκρουσε το σουτ από το ύψος του πέναλτι.

Ο Δίας που είχε την κατοχή και την υπεροχή στην αναμέτρηση, απείλησε πρώτος και στο β' ημίχρονο, όμως από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μίκροβα, η μπάλα χτύπησε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Αστέρας απείλησε επιθετικά, όμως στην καλύτερη του στιγμή έπειτα από εκτέλεση φάουλ και αδυναμία των αμυντικών να απομακρύνουν, ο Χρυσόστομος Γκανιάτσας φάτσα με το τέρμα πλάσαρε και ο Μπόκος με υπερένταση αποσόβησε το γκολ. Ακολούθησαν για τον Αστέρα ακόμα δύο καλές στιγμές με ισάριθμα σουτ του Φράγκου και Μάη, με τον Μπόκο όμως να τα σταματά. Τελικά, ο Δίας εξασφάλισε το τρίποντο στο 80ο λεπτό, όταν Μίκροβας και Μούστο έφυγαν στην κόντρα με τον τελευταίο να ανατρέπεται από τον Κολιό και να κερδίζει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μίκροβας, ο οποίος δεν αστόχησε από τα 11 βήματα για το τελικό 0-2, καθώς τα τελευταία λεπτά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα.

Διαιτητές: Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί: Λάμπρου Χάρης - Παπαμιχαήλ Αποστόλης

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν.): Ντέμσιας, Νίκαρης, Βάντζος Ε., Ζαρκάδας, Συγίζης (84' Τσιτσώρης), Γκανιάτσας Χ., Μήλιος, Μάης, Καραβασιλείου (16' λ.τρ. Τσώλας/ 77' Κολιός), Φράγκος, Μπαγιώργας Ν. (54' Γκανιάτσας Η.)

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης): Μπόκος, Ζαφείρης (65' Τσιτώνης), Τσιώλης, Σίμος Χ., Μπούκας, Κόξιας (54' Μπεκιάρης), Παπαστάθης, Μούστο, Λάλος (61' Σίμος Ν.), Μίκροβας, Γκουσάιλα (74' Βασιλάκης)